Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Tė punėsuar nė sektorin buxhetor 2016

5 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka pėrditėsuar tė dhėnat nė lidhje me numrin e tė punėsuarve nė institucionet buxhetore pėr vitin 2016. Tė dhėnat janė marrė nga tabelat shoqėruese tė ligjit pėr buxhetin e shtetit 2016. Insitucionet Buxhetore janė ministritė, drejtoritė nė vartėsi tė drejtpėrdrejtė apo institucionet e pavarura dhe ato kushtetuese. Pagat e tyre mbulohen nga Buxheti i Shtetit.

Gjatė viteve 2011-2014 numri i punonjėsve buxhetore ka shėnuar tkurrje. Nė vitin 2015, numri i punonjėsve buxhetorė ndryshoi trendin e viteve tė mėparshme duke i shtuar administratės shtetėrore 2200 punonjės tė rinj. Ky trend nė rritje nuk do tė vijojė nė vitin 2016. Nė ligjin e buxhetit tė shtetit tė miratuar pėr vitin 2016 janė parashikuar 81 147 punonjės, rreth 7 403 mė pak se nė vitin 2015.

Viti 2016, shėnon edhe vitin me numrin mė tė ulėt tė punonjėsve buxhetorė gjatė viteve 2011-2015. Megjithatė, bazuar nė relacionin e buxhetit, kjo ulje e madhe nuk nėnkupton shkurtime nė administratė, por reflekton njė transferim tė disa funksioneve nga qeveria qendrore drejt qeverisė vendore.

Numri i tė punėsuarve nė institucione buxhetore  2011-2016
Burimi: Ministria e Financave, Ligji Nr.147/2015
Komente dhe analiza: Open Data Albania   
Burimi: Ministria e Financave, Ligji Nr.147/2015
Komente dhe analiza: Open Data Albania   


Institucionet me numrin mė tė madh tė tė punėsuarve edhe pėr vitin 2016 mbeten Ministria e Arsimit dhe Sportit, Ministria e Brendshme dhe Ministria e Mbrojtjes. Pavarėsisht se kemi njė rėnie tė madhe tė numrit tė punonjėsve nė arsim, sėrish Ministria e Arsimit dhe Sportit ka numrin mė tė madh tė punonjėsve, rreth 38% tė totalit. Nga ana tjetėr, institucioni me mė pak tė punėsuar ėshtė Kėshilli Kombėtar i Kontabilitetit me 6 anėtarė ose 0.007 % tė totalit. Kjo shifėr ka ngelur konstante pėr tė 6 vitet e shqyrtuara.Burimi: Ministria e Financave, Ligji Nr.147/2015
Komente dhe analiza: Open Data Albania 


Po tė krahasojmė vlerat nė vitin 2015 dhe 2016, do tė shohim se ka tkurrje tė punonjėsve Ministria e Arsimit dhe Sportit; Ministria e Brendshme; Ministria e Mjedisit; Ministria e Zhvillimit Urban dhe Turizmit; Instituti Statistikės dhe Institucione tė tjera Qeveritare. Institucioni mė i prekur nga kjo tkurrje ėshtė Ministria e Arsimit dhe Sportit, me rreth 7100 punonjės mė pak. Kjo vjen edhe si pasojė e kalimit tė kompetencave tek qeverisja vendore.
Burimi: Ministria e Financave, Ligji Nr.147/2015
Komente dhe analiza: Open Data Albania Burimi: Ministria e Financave, Ligji Nr.147/2015
Komente dhe analiza: Open Data Albania 

Institucione me Tkurrje tė numrit tė punonjėsve 2016 vs 2015


Burimi: Ministria e Financave, Ligji Nr.147/2015
Komente dhe analiza: Open Data Albania 

Kryeministria ėshtė institucioni qė ka shtesėn mė tė madhe tė numrit tė punonjėsve. Nė vitin 2016 ky institucion do presė 303 punonjės tė rinj. Shtesa nė numrin e punonjėsve do tė ketė sėrish Ministria e Mirėqenies Sociale dhe Rinisė me 177 punonjės, Ministria e Mbrojtjes me 247 punonjės, Ministria Zhvillimit Ekonomik,Tregtisė dhe Sipėrmarrjes me 148 punonjės, Ministria e Bujqėsisė, Zhvillimit Rural dhe Administrimit tė Ujerave me 128 punonjės. Shtesa nė institucionet e tjera mbeten nė nivele mė tė ulėta.
Burimi: Ministria e Financave, Ligji Nr.147/2015
Komente dhe analiza: Open Data Albania 

Burimi: Ministria e Financave, Ligji Nr.147/2015
Komente dhe analiza: Open Data Albania 
Burimi: Ministria e Financave, Ligji Nr.147/2015
Komente dhe analiza: Open Data Albania 

Institucione me rritje tė numrit tė punonjėsve 2016 vs 2015Burimi: Ministria e Financave, Ligji Nr.147/2015
Komente dhe analiza: Open Data Albania 
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: MSc. Ina Baja