Ndryshimi i fundit: E Diel, 19 Janar 2020

Treguesi i PBB pėr Frymė pėr Shqipėrinė 2000-2009

8 vite mė parė
share()?>

Edhe pse Shqipėria ka patur njė performancė tė mirė ekonomike gjatė viteve tė fundit, varfėria vazhdon tė mbetet e lartė. Njė nga treguesit pėr pasurinė e individėve tė njė vendi ėshtė Produkti i Brendshėm Bruto (PBB) pėr frymė, i cili matet si raporti i PBB-sė me numrin e popullsisė totale tė atij vendi.

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim bazuar nė tė dhėnat e PBB pėr frymė tė siguruara nga Banka Botėrore.

Pėr t’i bėrė tė krahasueshme tė dhėnat me vendet e tjera, PBB pėr frymė ėshtė konvertuar nė USD. Ekzistojnė dy metodologji pėr matjen e treguesit tė PBB pėr frymė nė monedhė tė huaj: metoda me kursin korrent (aktual) dhe metoda me kursin fiks tė njė viti tė caktuar (nė rastin e tė dhėnave tė siguruara nga Banka Botėrore, viti i pėrdorur ėshtė viti 2000 dhe kursi i kėmbimit LEK/USD ėshtė vleresuar 102.12).

PBB pėr frymė nė dollarė amerikan (USD) gjatė dhjetėvjeēarit tė fundit ka ndryshuar sipas grafikut:


Burimi: Banka Botėrore
Analiza dhe komentet: ODA


Nė vitin 2009, PBB pėr frymė me kursin korrent ėshtė 3,808 USD, ndėrkohė qė e matur me kursin fiks tė vitit 2000, ėshtė 1,863 USD. Duhet patur parasysh se arsyeja e ndryshimit midis dy treguesve tė PBB pėr frymė ėshtė kursi i kėmbimit: monedha vendase (LEK) ėshtė vlerėsuar vazhdimisht ndaj USD-sė, me pėrjashtim tė vitit 2009, ku ėshtė zhvlerėsuar.

Rritja mė e madhe e PBB pėr frymė nė USD e matur me kursin korrent ėshtė nė vitin 2004 (31.55%), ndėrkohė qė rritja mė e ulėt ėshtė nė vitin 2009 (-7.7%).

Pėr tė eleminuar efektin e kursit tė kėmbimit, ėshtė llogaritur edhe rritja e PBB pėr frymė me kursin fiks. Nė kėtė rast, viti me rritjen mė tė madhe tė PBB pėr frymė rezulton viti 2008 (7.13%), dhe ai me rritjen mė tė ulėt, viti 2009 (2.11%). Mesatarisht pasuria e njė shqiptari ėshtė rritur me rreth 5% gjatė dhjetėvjeēarit tė fundit.

Grafikisht rritja e PBB pėr frymė paraqitet:

 
Burimi: Banka Botėrore
Analiza dhe komentet: ODADataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kliko kėtu p&ėr tė lexuar artikuj tė tjerė tė ngjashėm me kėtė artikull
    Kontribues: R