Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Shpenzimet Mujore te Familjeve Shqiptare sipas Grupmallrave ne Vitet 2007-2014

5 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka analizuar ecurinė e treguesit tė shpenzimeve mujore tė familjes shqiptare sipas grupmallrave dhe shėrbimeve pėr periudhėn 2007-2014. Tė dhėnat bazohen nė anketat e zhvilluara nga INSTAT gjatė viteve 2007, 2009 dhe 2014.

Shpenzimet familjare pėr konsum pėrfshijnė cdo lloj blerje produktesh dhe shėrbimesh, pėr tė plotėsuar nevojat individuale tė njėsisė ekonomike familjare tė zhveshura nga investimet dhe blerjet e paisjeve afatgjata. Bazuar nė tė dhėnat e anketave tė viteve 2007, 2009 dhe 2014 tė zhvilluara nga INSTAT, ėshtė pėrllogaritur shpenzimi privat i njė familje nė njė muaj sipas kategorive tė mallrave dhe shėrbimeve tė blera.
Burimi: INSTAT, Census
Komentet dhe analiza: ODA


Sikurse shihet edhe nga grafiku, peshėn kryesore tė shpenzimeve mujore tė njė familje e zė: Ushqim dhe pije joalkoolike (44.3%), ndėrkohė qė shpenzimet pėr banesėn dhe qera zėnė rreth 10.2%.  Pėrqindjen mė tė ulėt e ka zėri: restorante dhe hotele (3.18%).

Shpenzimet Mujore te Familjeve Sipas Grupmallrave (ne leke)
Burimi: INSTAT, Census
Komentet dhe analiza: ODA


Gjatė viteve, vihet re se zėri ushqim dhe pije alkoolike ka pasur rėnien mė tė madhe (nga 47.57% nė 2007, nė 44.27% nė 2014), ndėrsa rritjen mė tė madhe e kanė pėsuar zėrat shpenzime pėr banesėn dhe qera (nga 7.36% nė 10.2%) dhe zėri arsim (nga 1.72% nė 4.18%).Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: ODA