Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Tregues pėr ankesa zyrtare pėr Diskriminim 2012-2014

5 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton lidhur me numrin dhe kategoritė e ankesave pėr diskriminim paraqitur pranė Komisionerit pėr Mbrojtjen nga Diskriminimi KMD. Nė nenin 18 tė Kushtetutės sė Republikės sė Shqipėrisė parashikohet se askush nuk mund tė diskriminohet padrejtėsisht pėr shkaqe tė tilla si gjinia, raca, feja, etnia, gjuha, bindjet politike, fetare a filozofike, gjendja ekonomike, arsimore, sociale ose pėrkatėsia prindėrore. Nė vitin 2014 janė shqyrtuar 172 nga ankesat tė paraqitura pranė KMD. Nga kėto 86 ankesa janė paraqitur nga individė tė gjinisė Mashkullore, 80 ankesa nga individė Femra dhe 6 nga Organizata.Burimi: http://kmd.al/skedaret/1442237028-Raporti%20Vjetor%202014.pdf
Komentet dhe analiza: ODA


Burimi: http://kmd.al/skedaret/1442237028-Raporti%20Vjetor%202014.pdf
Komentet dhe analiza: ODA

Ndėr shkaqet e pretenduara pėr diskriminim peshėn mė tė madhe gjatė kėtij viti e zė Diskriminimi pėr shkak tė Racės, me pėrkatėsisht 164 raste tė shqyrtuar nga KMD. Shkaqe tė tjera pėr tė cilat individė tė ndryshėm kanė pretenduar se ndihen tė diskriminuar dhe qė janė shqyrtuar: Diskriminim pėr shkak tė Bindjeve Politike nė 43 raste, Diskriminim prej Gjendjes Ekonomike nė 20 raste, Diskriminim pėr Aftėsi tė Kufizuar nė 19 raste, Diskriminim prej Gjendjes Shėndetėsore nė 17 raste etj.

Veē rasteve tė shqyrtuara nė vitin 2014 rezultojnė tė filluara dhe pa zgjidhje 366 raste tė paraqitura si ankesa pėr Diskriminim.Burimi: Burimi: http://kmd.al/skedaret/1442237028-Raporti%20Vjetor%202014.pdf
Komentet dhe analiza: ODA

Numri ankesave te shqyrtuara paraqitur pranė KMD sipas llojit te ankuesit 2012-2014Burimi: Burimi: http://kmd.al/skedaret/1442237028-Raporti%20Vjetor%202014.pdf 
Komentet dhe analiza: ODA


Nė harkun kohor tė kėtyre tre viteve 2012-2014, Diskriminimi pėr shkak tė Racės ėshtė arsyeja mė e shpeshtė e ankesave tė kėtij lloji.


Burimi: Burimi: http://kmd.al/skedaret/1442237028-Raporti%20Vjetor%202014.pdf
Komentet dhe analiza: ODA

Njė pjesė e rasteve qė shqyrtohen nga KMD zgjidhen nė forma tė ndryshme. Nė vitin 2014 nga 209 raste pėr tė cilat ėshtė dhėnė njė zgjidhje, nė 115 raste ėshtė konstatuar se nuk pėrbėnin diskriminim, nė 43 raste nuk janė pranuar ankesat, nė 32 raste ėshtė konstatuar diskriminim, nė 12 raste ankuesit janė tėrhequr, 5 raste janė zgjidhur me ndėrmjetėsim, nė 3 raste ėshtė marrė vendim pėr pushimin e ēėshtjes, nė 3 raste tė tjera janė sanksionuar me gjobė subjektet qė nuk kanė vėnė nė dispozicion tė KMD informacionin e nevojshėm dhe nė 1 rast janė dhėnė rekomandime pėr pėrmirėsimin e situatės.Burimi: http://kmd.al/skedaret/1442237028-Raporti%20Vjetor%202014.pdf
Komentet dhe analiza: ODA

Zgjidhja e ankesave te trajtuara 2012-2014
Burimi: http://kmd.al/skedaret/1442237028-Raporti%20Vjetor%202014.pdf
Komentet dhe analiza: ODADataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci