Ndryshimi i fundit: E Diel, 19 Janar 2020

Treguesi i PBB pėr Frymė i Shqipėrisė Krahasuar me Vendet e Rajonit

8 vite mė parė
share()?>

Njė nga treguesit e pasurisė sė individėve tė njė vendi ėshtė Produkti i Brendshėm Bruto (PBB) pėr frymė, i cili matet si raporti i PBB me numrin e popullsisė totale tė atij vendi.

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi PBB pėr frymė tė Shqipėrisė krahasuar me vendet e rajonit bazuar nė tė dhėnat e siguruara nga Banka Botėrore.

Pėr t’i bėrė tė krahasueshme tė dhėnat me vendet e tjera, PBB pėr frymė ėshtė konvertuar nė USD bazuar nė kursin korrent (aktual) tė kėmbimit.

Krahasuar me vendet e rajonit, PBB pėr frymė paraqitet sipas grafikut:Burimi: Banka Botėrore
Analiza dhe komentet: ODA


Sikurse mund tė shikohet nga grafiku, Shqipėria pozicionohet nė vendin e parafundit nė rajon me njė PBB pėr frymė prej 3,808 USD (e ndjekur nga Kosova me 2,984 USD). Ndėrkohė nė vend tė parė renditet Greqia (29,240 USD), e ndjekur nga Kroacia (14,222 USD), Turqia (8,215 USD), Mali i Zi (6,635 USD), Serbia (5,872 USD), dhe Maqedonia (4,514 USD).Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kliko kėtu p&ėr tė lexuar artikuj tė tjerė tė ngjashėm me kėtė artikull
    Kontribues: R