Ndryshimi i fundit: E Diel, 22 Mars 2020

Tregues mbi Prokurime Publike, Bashkia Himarė 2014, Tender, Klient dhe Konkurueshmėri

5 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi tregues tė procesit tė prokurimeve publike nė ato bashki ku  kryetarėt janė rimandatuar nė Zgjedhjet pėr Pushtet Vendor tė 21 Qershorit 2015. Nė bashkinė Himarė ėshtė rizgjedhur pėr njė mandat tė dytė zoti Jorgo Goro. Hulumtimi ka si objekt prokurime publike tė shpallura nė dymbėdhjetė muajt e vitit 2014.

 Treguesit pėrmbajnė informacion mbi numrin e procedurave tė prokurimeve, strukturėn sipas llojit tė procedurės, vlera tė tenderuar dhe shpėrndarjes sipas klientėve. Njė vend i veēantė nė analizė i ėshtė kushtuar konkurueshmėrisė  duke kategorizuar tenderimet nė katėr nivele: me operator tė vetėm si mungesė konkurueshmėrie, me dy deri tre operator, me katėr deri dhjetė operator apo mė se shumė dhjetė operator (konkurueshmėri e lartė).

Gjatė vitit 2014 Bashkia Himarė ka shpallur 12 procedura prokurimi. Ku 8 prej tyre janė prokurime me procedurė tė hapur; ndėrsa 4 pėrkojnė me kėrkesa pėr propozim.Burimi: Buletine APP
Analiza dhe Komente: ODA


Burimi: Buletine APP
Analiza dhe Komente: ODA

Prej 12 procedurave tė shpallura, 10 janė finalizuar me shpallje fituesi dhe nėnshkrimin e njė kontrate, ndėrsa 2 raste procedurat e prokurimit janė anuluar pėr arsye qė lidhen me problematika nė dokumentacionin e paraqitur.


Burimi: Buletine APP
Analiza dhe Komente: ODABurimi: Buletine APP
Analiza dhe Komente: ODA

Dy procedurat e anuluara kanė pasur nė total njė fond limit prej 93.29 milion lekė. Ndėrkohė pėr 10 procedurat e finalizuar me nėnshkrim kontrate fondi limit ndryshon me fondin e ofertuar nė vlerėn 5.5  milion lek ose 3% e fondit limt tė shpallur pėr kėto 10 procedura.

Vlera pėr Prokurime tė shpallura dhe finalizuar me nėnshkrim kontrate 2014, Bashkia HimarėBurimi: Buletine APP
Analiza dhe Komente: ODABurimi: Buletine APP
Analiza dhe Komente: ODA

Vetėm nė njė rast fondi limit nė shpallje ėshtė identik me fondine paraqitur nga operatori fitues. Fondi Limit ėshtė vlera e shpalljes sė prokurimit. Vlera e kontratės sė lidhur nuk duhet ta tejkalojė Fondin Limit tė shpallur.

Nė fondin e kontraktuar prej 200.3 milion lekė, nė njė rast me vlerė 2.9 milion lekė ėshtė shpenzuar pėr Blerje Mallrash. Nė 4 raste pėr Shėrbime Publike dhe nė 5 procedura objekt prokurimi janė veprat publike me rikonstruksion apo ndėrtime. Veprat Publike zėnė edhe 50%  tė vlerės totale tė fondit tė kontraktuar.


Burimi: Buletine APP
Analiza dhe Komente: ODA

Vlera tė Prokuruara sipas Kategorisė sė Shpenzimit Mallra Shėrbime dhe Vepra Publike, Bashkia Himarė 2014.


Burimi: Buletine APP
Analiza dhe Komente: ODA

Nėse do tė vlerėsonim sipas konkurueshmėrisė, bėjmė njė kategorizim sipas numrit tė operatorėve qė marrin pjesė nė garė. Konsiderohen si procedura me konkurueshmėri tė munguar ato procedura, nė tė cilat paraqitet vetėm njė ofertues.

Po kėshtu pa konkurueshmėri do tė konsiderohen edhe rastet e negocimit tė drejtpėrdrejt, tė cilat nė bashkinė e Himarės mungojnė. 24% e Vlerės sė Kontraktuar ėshtė tenderuar me mungesė konkurueshmėrie apo me konkurrent tė vetėm, ndėrsa pjesa e mbetur prej 76% karakterizohet nga njė nivel i lartė konkurueshmėrie, me pjesėmarrje nga 4 deri nė 10 operator konkurent.

Konkurueshmėria nė Prokurime Publike, Bashkia Himarė 2014Burimi: Buletine APP
Analiza dhe Komente: ODA
Burimi: Buletine APP
Analiza dhe Komente: ODABurimi: Buletine APP
Analiza dhe Komente: ODA


Pėr 10 procedurat e prokuruara, numri i operatorėve fitues ėshtė 7. Nė dy raste kemi subjekte tė shpallur fitues nė mė shumė se njė tender. Kreyeson kompania AEK&CO SHPK me tre procedura tė fituara, e ndjekur mė pas nga kopmania INFRAKONSULT SHPK me dy te procedura tė fituara, me vlera tė tėnderuar pėrkatėsisht 36.5 dhe 2.1 milion lekė.

AEK&CO SHPK ėshtė kompania, e cila ka fituar tender pėr Rikonstruksionin, sistemimin e fasadave dhe ndėrhyrjeve rehabilituese tė fshatit Kudhes , Perfundimin, spostimin dhe vėnien nė funksion tė linjės sė tubacionit tė dėrgimit Vuno, si dhe Pastrimit tė territorit tė Bashkisė Himarė sė bashku me fshatrat.Burimi: Buletin APP dhe DataBaza QKR
Komente dhe analiza Open Data Albania

Sa i pėrket vlerave tė kontraktuara sipas fituesve, kompania MANE/S SHPK, ka fituar tender me vlerėn mė tė lartė, prej 77.5 milion lekėsh, ose 38.19% e fondit total tė kontraktuar . Kompania SALILLARI SHPK renditet e dyta me tender me vlerė 46.7 milion lekė, ose 23% e fondit total tė prkuruar. Tenderat e fituar janė pėrkatesisht Projekti i shėtitores buzė detit nė Qeparo dhe Rikonstruksioni i rrugės nė lagjen Kondraqe-Qendėr, Kallam.Burimi: Buletin APP dhe DataBaza QKR
Komente dhe analiza Open Data Albania

Burimi: Buletin APP dhe DataBaza QKR
Komente dhe analiza Open Data Albania

Pėrkufizimie: Ligji Mbi Prokurimet Publike, njeh disa procedura pėr tė siguruar realizimin e kontratave me objekt Punė, Shėrbime apo Blerje Mallrash me fonde publike:

Procedura tė Hapura janė procedurat ku ēdo operator ekonomik i interesuar mund tė dorėzojė njė ofertė.

Procedura tė Kufizuara janė procedurat ku vetėm operatorėve ekonomik tė pėrzgjedhur nga Autoriteti Kontrakto u jepet e drejta tė dorėzojnė ofertė. Proceduara tė kufizuara aplikohen pėr rastet kur pėr mallrat, shėrbimet apo punėt publike duhet njė kapacitet i caktuar teknik, profesional ose financiar. Rast tjetėr parashikuar nė ligj pėr procedurėn e kufizuar ėshtė kur pėr autoritetin kontraktor rezulton mė me leverdi ekonomike.

Kėrkesa pėr Propozim janė procedura me anė tė sė cilave autoriteti kontraktor kėrkon oferta nga njė numėr i kufizuar operatorėsh ekonomikė tė pėrzgjedhur prej tij, por pranon edhe oferta tė paraqitura nga operatorė tė tjerė ekonomikė, tė interesuar;

Procedura pėr Shėrbim Konsulence janė me natyrė intelektuale dhe kėshillimore, qė nuk pėrfshin lloje tė tjera tė shėrbimit ku mbizotėrojnė aspektet fizike tė aktivitetit;

Procedura me Konkurs Projektimi pėrkufizohen tė gjitha ato procedura, ku Autoriteti Kontraktor pėrzgjedh me anė tė njė jurie me konkurs njė studim apo projekt qė ka vetėm natyrė estetike, kryesisht nė fushėn e planifikimit urban, rural, arkitektonik etj.

Nė tė gjitha rastet kur procedurat e mėsipėrme rezultojnė tė pasuksesshme, ofertat janė tė pavlefshme apo nuk pėrmbushin kėrkesat e dispozitave ligjore kombėtare, Ligji parashikon  Procedurė me Negocim.

Kjo vlen edhe pėr raste emergjence, raste kur nuk duhet cėnuar e drejta e autorit, apo mallrat janė tė kuotuara nė bursė. Nė rastin e procedurės me negocim autoriteti kontraktor e pėrzgjedh vetė operatorin ekonomik dhe kushtet e kontratės.

Njė rast tjetėr i procedurave me negocim janė edhe shtesat e kontratave, pėr punė apo shėrbime shtesė, tė cilat nuk kanė qenė tė pėrfshira nė kontratėn fillestare, por qė pėr shkak tė rrethanave tė paparashikuara, janė bėrė tė domosdoshme.

Shtesa kontrate gjithashtu gjithashtu aplikohen edhe kur ndėrtimet apo shėrbimet suplementare nuk mund tė ndahen nga kontrata fillestare pa shkaktuar vėshtirėsi tė mėdha, teknike e ekonomike pėr Autoritetin Kontraktor, me kusht qė vlera shtesė tė mos tejkalojė 20 % tė vlerės sė kontratės fillestare.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Eva Meqemeja