Ndryshimi i fundit: E Diel, 22 Mars 2020

Bashkia Kavajė 2014 Tregues mbi Prokurime Publike, Tender, Klient dhe Konkurueshmėri

5 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi tregues tė procesit tė prokurimeve publike nė ato bashki ku  kryetarėt janė rimandatuar nė Zgjedhjet pėr Pushtet Vendor tė 21 Qershorit 2015. Nė bashkinė Kavajė ėshtė rizgjedhur pėr njė mandat tė dytė zoti Elvis Roshi. Hulumtimi ka si objekt prokurime publike tė shpallura nė dymbėdhjetė muajt e vitit 2014.

Treguesit pėrmbajnė informacion mbi numrin e procedurave tė prokurimeve, strukturėn sipas llojit tė procedurės, vlera tė tenderuar dhe shpėrndarjes sipas klientėve. Njė vend i veēantė nė analizė i ėshtė kushtuar konkurueshmėrisė  duke kategorizuar tenderimet nė katėr nivele: me operator tė vetėm si mungesė konkurueshmėrie, me dy deri tre operator, me katėr deri dhjetė operator apo mė shumė se dhjetė operator (konkurueshmėri e lartė).

Gjatė vitit 2014 Bashkia Kavajė ka shpallur 27 procedura prokurimi. Ku 6 prej tyre janė prokurime me procedurė tė hapur; ndėrsa 21 pėrkojnė me kėrkesa pėr propozim. Njė nga rastet e kėrkesave me propozim, ėshtė shtesė kontrate i njė objekti tė prokuruar mė parė.Burimi: Buletine APP
Analiza dhe Komente: ODABurimi: Buletine APP
Analiza dhe Komente: ODA

Prej 27 procedurave tė shpallura, 18 janė finalizuar me shpallje fituesi dhe nėnshkrimin e njė kontrate. Pėr 2  nga 18 rastet e finalizuara fituesi dhe lidhja e kontratės janė shpallur nė vitin pasardhės 2015. Nė 9 raste ėshtė anuluar procedura e prokurimit pėr arsye qė lidhen me problematika nė dokumentacionin e paraqitur.Burimi: Buletine APP
Analiza dhe Komente: ODA
Burimi: Buletine APP
Analiza dhe Komente: ODA

Nėntė procedurat e anuluara kanė pasur nė total njė fond limit prej 296 milion lekė. Ndėrkohė pėr 18 procedurat e finalizuar me nėnshkrim kontrate fondi limit ndryshon me fondin e ofertuar nė vlerėn 17.63 milion lekė ose 2.6% e fondit limt tė shpallur pėr kėto 18 procedura. Fondi Limit ėshtė vlera e shpalljes sė prokurimit. Vlera e kontratės sė lidhur nuk duhet ta tejkalojė Fondin Limit tė shpallur.

Vlera pėr Prokurime tė shpallura dhe finalizuar me nėnshkrim kontrate 2014, Bashkia KavajėBurimi: Buletine APP
Analiza dhe Komente: ODABurimi: Buletine APP
Analiza dhe Komente: ODA

Nė fondin e kontraktuar prej 657.9  milion lekė, janė 4 raste me vlerė 18 milion lekė tė shpenzuara pėr Blerje Mallrash. Nė 5 raste janė pėr Shėrbime Publike dhe nė 9 procedura objekt prokurimi janė veprat publike me rikonstruksion apo ndėrtime. Peshėn mė tė madhe nė fondin e kontraktuar e zė rikonstruksioni apo ndėrtimi i veprave publike me 96 % tė vlerės totale.


Burimi: Buletine APP
Analiza dhe Komente: ODA

Vlera tė Prokuruara sipas Kategorisė sė Shpenzimit Mallra Shėrbime dhe Vepra Publike, Bashkia Kavajė 2014.
Burimi: Buletine APP
Analiza dhe Komente: ODA

Nėse do tė vlerėsonim sipas konkurueshmėrisė, bėjmė njė kategorizim sipas numrit tė operatorėve qė marrin pjesė nė garė. Konsiderohen si procedura me konkurueshmėri tė munguar ato procedura, nė tė cilat paraqitet vetėm njė ofertues. Po kėshtu pa konkurueshmėri do tė konsiderohen edhe rastet e negocimit tė drejtpėrdrejt, tė cilat nė bashkinė e Kavajės mungojnė.

Vetėm 0.7% e Vlerės sė Kontraktuar ėshtė tenderuar me mungesė konkurueshmėrie apo me konkurrent tė vetėm, ndėrsa 32.7% e fondit tė kontraktuar ose 2 tendera nga kjo Bashki, karakterizohen nga njė nivel i lartė konkurueshmėrie, me pjesėmarrje mbi 10 operator konkurrent.

Konkurueshmėria nė Prokurime Publike, Bashkia Kavajė 2014Burimi: Buletine APP
Analiza dhe Komente: ODA
Burimi: Buletine APP
Analiza dhe Komente: ODABurimi: Buletine APP
Analiza dhe Komente: ODA

Pėr 18 procedurat e prokuruara kemi 13 fitues. Nė 3 raste kemi subjekte fituese nė mė shumė se njė procedurė tenderi.

Kompania G.P.G Company SHPK, gjithashtu ka fituar tre procedura prokurimi, njė nga tė cilat ėshtė shtesė kontrate e njė objekti tė prokuruar mė parė. Konkretisht tenderi Rikonstruksion i rrugės sė Tironsave (rruga hyrėse e qytetit).Burimi: Buletin APP dhe DataBaza QKR
Analiza dhe Komente: ODA

Kompania G.P.G Company SHPK, renditet gjithashtu e para pėr sa i pėrket vlerės sė kontraktuar. Kjo kompani ka fituar tenderat e Rikonstruksionit tė rrugės dalėse (Princat Topia) dhe Rikonstruksionit tė Rrugės sė Tironsave (rrugės hyrėse tė qytetit) me njė vlerė totale prej 386 milion lekė, e cila pėrkon me 58.77% tė vlerės totale.

Po sipas vlerės sė kontraktuar, renditet i dyti bashkėpunimi midis Arifaj SHPK dhe DENIS 05 SHPK, me tenderin Rikonstruksion i shėtitores "Josif Budo" dhe lulishtes "Indrit Cara", me njė vlerė prej 200.4 milion lekė, ose 30.5% e vlerės totale tė kontraktuar.

Renditja pėr Operator sipas Vlera tė Prokuruar , Bashkia Kavajė 2014Burimi: Buletin APP dhe DataBaza QKR
Analiza dhe Komente: ODA


Burimi: Buletin APP dhe DataBaza QKR
Analiza dhe Komente: ODA

Pėrkufizimie: Ligji Mbi Prokurimet Publike, njeh disa procedura pėr tė siguruar realizimin e kontratave me objekt Punė, Shėrbime apo Blerje Mallrash me fonde publike:

Procedura tė Hapura janė procedurat ku ēdo operator ekonomik i interesuar mund tė dorėzojė njė ofertė.

Procedura tė Kufizuara janė procedurat ku vetėm operatorėve ekonomik tė pėrzgjedhur nga Autoriteti Kontrakto u jepet e drejta tė dorėzojnė ofertė. Proceduara tė kufizuara aplikohen pėr rastet kur pėr mallrat, shėrbimet apo punėt publike duhet njė kapacitet i caktuar teknik, profesional ose financiar. Rast tjetėr parashikuar nė ligj pėr procedurėn e kufizuar ėshtė kur pėr autoritetin kontraktor rezulton mė me leverdi ekonomike.

Kėrkesa pėr Propozim janė procedura me anė tė sė cilave autoriteti kontraktor kėrkon oferta nga njė numėr i kufizuar operatorėsh ekonomikė tė pėrzgjedhur prej tij, por pranon edhe oferta tė paraqitura nga operatorė tė tjerė ekonomikė, tė interesuar;

Procedura pėr  Shėrbim Konsulence janė me natyrė intelektuale dhe kėshillimore, qė nuk pėrfshin lloje tė tjera tė shėrbimit ku mbizotėrojnė aspektet fizike tė aktivitetit;

Procedura me Konkurs Projektimi pėrkufizohen tė gjitha ato procedura, ku Autoriteti Kontraktor pėrzgjedh me anė tė njė jurie me konkurs njė studim apo projekt qė ka vetėm natyrė estetike, kryesisht nė fushėn e planifikimit urban, rural, arkitektonik etj.

Nė tė gjitha rastet kur procedurat e mėsipėrme rezultojnė tė pasuksesshme, ofertat janė tė pavlefshme apo nuk pėrmbushin kėrkesat e dispozitave ligjore kombėtare, Ligji parashikon  Procedurė me Negocim.

Kjo vlen edhe pėr raste emergjence, raste kur nuk duhet cėnuar e drejta e autorit, apo mallrat janė tė kuotuara nė bursė. Nė rastin e procedurės me negocim autoriteti kontraktor e pėrzgjedh vetė operatorin ekonomik dhe kushtet e kontratės. Njė rast tjetėr i procedurave me negocim janė edhe shtesat e kontratave, pėr punė apo shėrbime shtesė, tė cilat nuk kanė qenė tė pėrfshira nė kontratėn fillestare, por qė pėr shkak tė rrethanave tė paparashikuara, janė bėrė tė domosdoshme.

 Shtesa kontrate gjithashtu gjithashtu aplikohen edhe kur ndėrtimet apo shėrbimet suplementare nuk mund tė ndahen nga kontrata fillestare pa shkaktuar vėshtirėsi tė mėdha, teknike e ekonomike pėr Autoritetin Kontraktor, me kusht qė vlera shtesė tė mos tejkalojė 20 % tė vlerės sė kontratės fillestare.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Eva Meqemeja