Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Tregues mbi Prokurime Publike, Bashkia Vorė 2014, Tender, Ankande, Klient dhe Konkurueshmėri

5 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi tregues tė procesit tė prokurimeve dhe ankandeve publike nė ato bashki ku  kryetarėt janė rimandatuar nė Zgjedhjet pėr Pushtet Vendor tė 21 Qershorit 2015. Nė bashkinė Vorė ėshtė rizgjedhur pėr njė mandat tė katėrt zoti Fiqiri Ismaili. Hulumtimi ka si objekt prokurime dhe ankande publike tė shpallura nė dymbėdhjetė muajt e vitit 2014. Treguesit pėrmbajnė informacion mbi numrin e procedurave tė prokurimeve dhe ankandeve, strukturėn sipas llojit tė procedurės, vlera tė tenderuar dhe shpėrndarjes sipas klientėve.

Njė vend i veēantė nė analizė i ėshtė kushtuar konkurueshmėrisė  duke kategorizuar tenderimet nė katėr nivele: me operator tė vetėm si mungesė konkurueshmėrie, me dy deri tre operator, me katėr deri dhjetė operator apo mė shumė se dhjetė operator (konkurueshmėri e lartė).

Gjatė vitit 2014, Bashkia Vorė ka zhvilluar dy procedura tė hapura ankandi. Konkretisht ankandi i Shitjes pėr Skrap tė njė Fadrome dhe Shitjes pėr skrap tė njė sasie hekuri me vlerė totale tė shpallur dhe vlerė shitje pėrkatėsisht 466 mijė dhe 467 mijė lekė.

Tė dy rastet janė karakterizuar nga konkurueshmėri e ulėt (me vetėm nje pjesėmarrės), ku fitues ka qėnė zoti Petrit Lleshi (Person Fizik). Vetėm nė njėrin nga rastet, vlera e shitjes ka qėnė me e lartė se vlera fillestare e shpalljes, nė rastin tjetėr kėto vlera kanė qėnė identike.

Ankande tė shpallura nė vitin 2014, Bashkia VorėBurimi: Buletin APPP
Komente dhe Analiza: ODA


Pėr sa i pėrket prokurimeve, Bashkia Vorė ka shpallur 28 procedura prokurimi. Ku 3 prej tyre janė prokurime me procedurė tė hapur; 22 pėrkojnė me kėrkesa pėr propozim; ndėrsa 3 janė raste tė prokurimit  me negocim tė drejtpėrdrejt me njė vlerė prej 17.2 milion lekė. 2 raste tė procedurave me negocim janė shtesa kontrate tė objekteve tė mėparshme, me njė vlerė prej 16.9 milion lekė.Burimi: Buletin APPP
Komente dhe Analiza: ODABurimi: Buletin APPP
Komente dhe Analiza: ODA


Prej 28 procedurave tė shpallura, 19 janė finalizuar me shpallje fituesi dhe nėnshkrimin e njė kontrate. Nė 9 raste procedura e prokurimit ėshte anuluar pėr arsye qė lidhen me problematika nė dokumentacionin e paraqitur.


Burimi: Buletin APPP
Komente dhe Analiza: ODABurimi: Buletin APPP
Komente dhe Analiza: ODA

Nėntė procedurat e anuluara kanė pasur nė total njė fond limit prej 69.4 milion lekė. Ndėrkohė pėr 19 procedurat e finalizuar me nėnshkrim kontrate fondi limit ndryshon me fondin e ofertuar nė vlerėn 4.62 milion lek ose 5% e fondit limt tė shpallur pėr kėto 19 procedura.

Vlera pėr Prokurime tė shpallura dhe finalizuar me nėnshkrim kontrate 2014, Bashkia Vorė
Burimi: Buletin APPP
Komente dhe Analiza: ODABurimi: Buletin APPP
Komente dhe Analiza: ODA

Vetėm nė 3 rastet e procedurave me negocim tė drejtėpėrdrejt fondi limit nė shpallje ėshtė identik me fondin e paraqitur nga operatori fitues. Fond Limit ėshtė vlera e shpalljes sė prokurimit. Vlera e kontratės sė lidhur nuk duhet ta tejkalojė Fondin Limit tė shpallur.

Nė fondin e kontraktuar prej 80 milion lekė, janė 8 raste me vlerė 14 milion lekė tė shpenzuara pėr Blerje Mallrash. Nė 6 raste janė pėr Shėrbime Publike dhe nė 5 procedura objekt prokurimi janė veprat publike me rikonstruksion apo ndėrtime. Peshėn mė tė madhe nė fondin e kontraktuar e zė rikonstruksioni apo ndėrtimi i Veprave Publike me 52 % tė vlerės totale .
Burimi: Buletin APPP
Komente dhe Analiza: ODA

Vlera tė Prokuruara sipas Kategorisė sė Shpenzimit Mallra Shėrbime dhe Vepra Publike, Bashkia Vorė 2014.Burimi: Buletin APPP
Komente dhe Analiza: ODA

Nėse do tė vlerėsonim sipas konkurueshmėrisė, bėjmė njė kategorizim sipas numrit tė operatorėve qė marrin pjesė nė garė. Konsiderohen si procedura me konkurueshmėri tė munguar ato procedura, nė tė cilat paraqitet vetėm njė ofertues. Po kėshtu pa konkurueshmėri do tė konsiderohen edhe rastet e negocimit tė drejtpėrdrejt, tė cilat zėnė rreth 21.5% tė vlerės sė kontraktuar.

32.7% e Vlerės sė Kontraktuar ėshtė tenderuar me mungesė konkurueshmėrie apo me konkurrent tė vetėm, ndėrsa 40.4% e fondit tė kontraktuar ose 2 tendera nga kjo Bashki, karakterizohen nga njė nivel mesatar konkurueshmėrie, me pjesėmarrje prej 4 operatorėsh.

Konkurueshmėria nė Prokurime Publike, Bashkia Vore 2014
Burimi: Buletin APPP
Komente dhe Analiza: ODABurimi: Buletin APPP
Komente dhe Analiza: ODA
Burimi: Buletin APPP
Komente dhe Analiza: ODA


Pėr 19 procedurat e prokuruara kemi 11 operator fitues. Nė 5 raste kemi operator tė shpallur fitues nė dy apo mė shumė tenderime. Subjektet qė kryesojne janė BE-IS SHPK, Senka SHPK, Arben Karamuca (Person Fizik) me tre procedura tenderimi tė fituar, pėrkatėsisht me vlera 3.7 milion, 20 milion dhe 3.8 milion lekė.
Burimi: Buletin APP dhe DataBaza QKR
Komente dhe Analiza: ODA

Sa i pėrket renditjes sipas peshės qė zė cdo subjekt fitues nė vlerėn e kontraktuar, renditet i pari bashkėpunimi midis kompanisė Al-Asfalt SHPK dhe Eral Construction SHPK, me njė tender tė fituar. Tenderi i Rikonstruksionit, Sistemimit dhe Asfaltimit tė Rrugėve tė Brendshme tė Fshatit Mucaj Aksi 01, me vlerė 27.9 milion lekė, ose 34% e vlerės totale tė kontraktuar. Mė pas renditet kompania Senka SHPK me tre tendera tė fituar, me vlerė 20 milion, ose  24% e vlerės se kontraktuar.

Renditja pėr Operator sipas Vlera tė Prokuruar , Bashkia Vorė 2014Burimi: Buletin APP dhe DataBaza QKR
Komente dhe analiza Open Data AlbaniaBurimi: Buletin APP dhe DataBaza QKR
Komente dhe analiza Open Data Albania

Pėrkufizimie: Ligji Mbi Prokurimet Publike, njeh disa procedura pėr tė siguruar realizimin e kontratave me objekt Punė, Shėrbime apo Blerje Mallrash me fonde publike:

Procedura tė Hapura janė procedurat ku ēdo operator ekonomik i interesuar mund tė dorėzojė njė ofertė.

Procedura tė Kufizuara janė procedurat ku vetėm operatorėve ekonomik tė pėrzgjedhur nga Autoriteti Kontrakto u jepet e drejta tė dorėzojnė ofertė. Proceduara tė kufizuara aplikohen pėr rastet kur pėr mallrat, shėrbimet apo punėt publike duhet njė kapacitet i caktuar teknik, profesional ose financiar. Rast tjetėr parashikuar nė ligj pėr procedurėn e kufizuar ėshtė kur pėr autoritetin kontraktor rezulton mė me leverdi ekonomike.

Kėrkesa pėr Propozim janė procedura me anė tė sė cilave autoriteti kontraktor kėrkon oferta nga njė numėr i kufizuar operatorėsh ekonomikė tė pėrzgjedhur prej tij, por pranon edhe oferta tė paraqitura nga operatorė tė tjerė ekonomikė, tė interesuar;

Procedura pėr Shėrbim Konsulence janė me natyrė intelektuale dhe kėshillimore, qė nuk pėrfshin lloje tė tjera tė shėrbimit ku mbizotėrojnė aspektet fizike tė aktivitetit;

Procedura me Konkurs Projektimi pėrkufizohen tė gjitha ato procedura, ku Autoriteti Kontraktor pėrzgjedh me anė tė njė jurie me konkurs njė studim apo projekt qė ka vetėm natyrė estetike, kryesisht nė fushėn e planifikimit urban, rural, arkitektonik etj.

Nė tė gjitha rastet kur procedurat e mėsipėrme rezultojnė tė pasuksesshme, ofertat janė tė pavlefshme apo nuk pėrmbushin kėrkesat e dispozitave ligjore kombėtare, Ligji parashikon

Procedurė me Negocim. Kjo vlen edhe pėr raste emergjence, raste kur nuk duhet cėnuar e drejta e autorit, apo mallrat janė tė kuotuara nė bursė. Nė rastin e procedurės me negocim autoriteti kontraktor e pėrzgjedh vetė operatorin ekonomik dhe kushtet e kontratės. Njė rast tjetėr i procedurave me negocim janė edhe shtesat e kontratave, pėr punė apo shėrbime shtesė, tė cilat nuk kanė qenė tė pėrfshira nė kontratėn fillestare, por qė pėr shkak tė rrethanave tė paparashikuara, janė bėrė tė domosdoshme. Shtesa kontrate gjithashtu gjithashtu aplikohen edhe kur ndėrtimet apo shėrbimet suplementare nuk mund tė ndahen nga kontrata fillestare pa shkaktuar vėshtirėsi tė mėdha, teknike e ekonomike pėr Autoritetin Kontraktor, me kusht qė vlera shtesė tė mos tejkalojė 20 % tė vlerės sė kontratės fillestare.

Ligji mbi Ankandet pėrkufizon si Ankand publik procedurėn e shitjes, nėpėrmjet sė cilės pėrcaktohen tė drejtat e pronėsisė qė transferohen nė formėn e ofertės publike, nė bazė tė ēmimit mė tė lartė tė ofruar. Si Autoritete Shitės pėrkufizohen ato autoritetete publike, tė cilat, nė zbatim tė kėtij ligji, kanė tė drejtė tė shesin pronėn publike nėpėrmjet ankandit publik dhe tė zbatojnė kontratat e tyretė shitjes.

Gjithashtu ky Ligj njeh disa procedura pėr zhvillimin e njė ankandi:

Procedura tė hapura
janė ato ankande, pėrmes tė cilave ēdo kandidat blerės i interesuar mund tė dorėzojė ofertėn e vet.

Procedura me pėrzgjedhje tė blerėsve janė ankandet, pėrmes tė cilave vetėm kandidatėt
e pėrzgjedhur nga autoriteti shitės mund tė dorėzojnė oferta.

Procedura me negocim
janė ankandet, pėrmes tė cilave autoriteti shitės i pėrzgjedh
vetė kandidatėt blerės dhe negocion kushtet e kontratės me njė ose mė shumė prej tyre.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Eva Meqemeja