Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Pėrdorimi i internetit. Pajtimtarė, Akses dhe Volum 2010-2014

5 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton lidhur me ecurinė e pėrdorimit tė internetit nė vitet 2010-2014. Sipas Autoritetit tė Komunikimeve Elektronike dhe Postare, gjatė kėtyre viteve ka pasur ndryshime si nė numrin e pajtimtarėve me askes broadband, ashtu edhe nė mjetet e pėrdorura pėr tė aksesuar nė internet si dhe volumin e tė dhėnave tė transmetuara.

Nė vitin 2014 raportohen gjithsej 1 637 994 pajtimtarė tė internetit, ndėr tė cilėt 206 896 janė pajtimtarė me akses broadband nga rrjete fikse, 177 613 janė pajtimtarė me akses broadband 3G me USB/ Modem dhe 1 253 485 janė pajtimtarė me akses broadband 3G me aparat celular.


Burimi: http://www.akep.al/images/stories/AKEP/publikime/raporte/RAPORTI%20VJETOR2014-170415.pdf
Komentet dhe analiza: ODABurimi: http://www.akep.al/images/stories/AKEP/publikime/raporte/RAPORTI%20VJETOR2014-170415.pdf
Komentet dhe analiza: ODA


Burimi: http://www.akep.al/images/stories/AKEP/publikime/raporte/RAPORTI%20VJETOR2014-170415.pdf
Komentet dhe analiza: ODA


Ndėr pajtimtarėt me akses nė internet nga rrjetet fikse 40% pėrdorin operatorin Albtelekom (82 118 pajtimtarė), 23% operatorin ABCOM (47 480 pajtimtarė), 13% pėrdorin operatorin Albanian Satellite Communications ASC (26 379 pajtimtarė), 11% operatorin Abissnet (23 259 pajtimtarė) etj.

Interneti 3G deri nė vitin 2014 ofrohet nga 3 operatorė, pėrkatėsisht AMC, Vodafone dhe Albtelekom. Operatori Vodafone ka numrin mė tė madh tė pajtimtarėve me akses broadband 3G, pėrkatėsisht 86 580 pajtimtarė me USB/Modem dhe 858 366 pajtimtarė me aparat celular.Burimi: http://www.akep.al/images/stories/AKEP/publikime/raporte/RAPORTI%20VJETOR2014-170415.pdf
Komentet dhe analiza: ODABurimi: http://www.akep.al/images/stories/AKEP/publikime/raporte/RAPORTI%20VJETOR2014-170415.pdf
Komentet dhe analiza: ODA


Burimi: http://www.akep.al/images/stories/AKEP/publikime/raporte/RAPORTI%20VJETOR2014-170415.pdf
Komentet dhe analiza: ODA


Ndėr vite pėrdorimi i internetit ka pėsuar rritje. Nė harkun kohor tė pesė viteve (2010-2014) numri i pajtimtarėve me akses broadband nga rrjete fikse ėshtė rritur 72%. Nė vitin 2010 raportohen 120 000 pajtimtarė tė internetit me rrjete fikse ose 86 896 pajtimtarė mė pak se nė vitin 2014.

Pajtimtarėt e internetit 3G nga ana tjetėr janė rritur me mbi 400% nė harkun kohor 2011-2014. Nė vitet 2011-2012 ky shėrbim ofrohej vetėm nga operatorėt AMC dhe Vodafone, ndėrsa vitet 2013-2014 ky shėrbim ofrohet edhe nga operatori Albtelekom.Burimi: http://www.akep.al/images/stories/AKEP/publikime/raporte/RAPORTI%20VJETOR2014-170415.pdf
Komentet dhe analiza: ODA

Rritja e pėrdorimit tė internetit ndėr vite ka sjellė nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė edhe rritje nė volumin e tė dhėnave tė transmetuara. Nėse nė vitin 2012 janė transmetuar 796 000 Gbyte tė dhėna nėpėrmjet internetit, nė vitin 2014 janė transmetuar rreth 8 herė mė shumė ose 6 269 940 Gbyte.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci