Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Tarifat e shkollimit tė sistemit Bachelor nė universitetet publike nė vitet akademikė 2010-2011 dhe 2015-2016

5 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka marrė nė shqyrtim tarifat e shkollimit nė Institucionet Publike tė Arsimit tė Lartėtė miratuara nga Kėshilli i Ministrave pėr dy vite akademikė: 2010-2011 dhe 2015-2016. Nė fokus janė vetėm tarifat e detyrueshme pėr t’u paguar pėr ndjekjen e ciklit tė parė tė studimit apo sistemit Bachelor.

Nė vitin akademik 2015-2016, ndjekja e studimeve kushton mė shumė nė Universitetin e Mjekėsisė, pėr degėt Mjekėsi Dentare, Farmaci dhe Mjekėsi me 45 000 lekė/vit. Kjo renditje ndiqet nga Fakulteti i Shkencave Sociale dhe Fakulteti i Drejtėsisė nė Universitetin e Tiranės,Fakulteti i Arkitekturės dhe Urbanistikės, Fakulteti i Mjekėsisė Veterinare dhe Universiteti i Arteve pėrkatėsisht me 40 000 lekė/vit.

Kėto kanė qenė Institucionet Publike tė Arsimit tė Lartė qė kanė pasur pėrgjithėsisht tarifat mė tė larta tė studimit edhe nė vitin akademik 2010-2011, pėrjashtuar Fakultetin e Mjeksėsisė Veterinare dhe Fakultetin e Mjekėsisė.


Burimi: Ministria e Arsimit
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Krahasuar me vitin akademik 2010-2011, tarifat nė vitin akademik 2015-2016 janė rritur mesatarisht me 10 000 lekė. Rritjen mė tė lartė nė vlerė absolute e ka pėsuar tarifa pėr Fakultetin e Mjekėsisė, Fakultetin e Ekonomisė dhe Agrobiznesit nė programin “Menaxhim agrobiznesi” dhe Fakulteti i Mjekėsisė Veterinare, me rreth 19 500 lekė.

Rritje tė lartė ka shėnuar edhe Fakulteti i Shkencave Pyjore nė programin “Mbarėshtim pyjesh” me 14 670 lekė, Universiteti i Sporteve tė Tiranės me 14 560 lekė si dhe Fakultetet e Mjekėsisė Dentare dhe Fakulteti i Farmacisė me 14 340 lekė. Ajo qė bie nė sy ėshtė se pėrgjithėsisht, tarifat pėr universitet e rretheve kanė pėrjetuar rritje mė tė ulėt se sa universitetet qė operojnė nė Tiranė, duke veēuar universitetin “IsmailQemali”, Vlorė si institucioni me rritjen mė tė vogėl tė tarifave 5 692 lekė.
Burimi: Ministria e Arsimit
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Nėse do tė shqyrtonim rritjen e tarifave nė vitin 2015-2016 me vitin 2010-2011 nė terma relativė tė shprehur nė pėrqindje do tė spikasnin pėr ndryshim tė lartė tė tarifave tre fakultetet e Universitetit Bujqėsor tė Tiranės, pėrkatėsisht Fakulteti i Ekonomisė dhe Agrobiznesit nė programin “Menaxhim agrobiznesi”me 128% apo 2.2 herė, Fakulteti i Mjekėsisė Veterinare dhe Fakulteti i Shkencave Pyjore nė programin “Mbarėshtim pyjesh”. Rritjen mė tė vogėl e kanė pasur tarifat e Universitetit tė Tiranės nė degėt ekonomik (37%), shkenca sociale (30.5%) dhe drejtėsi (30.5%).Burimi: Ministria e Arsimit
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Tarifat mesatare tė shkollimit dhe ndryshimet mes tyre nė vitet akademikė 2010-2011 dhe 2015-2016


Burimi: Ministria e Arsimit
Pėrpunimi dhe komentet: ODADataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Dr. Blerta ZILJA