Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 07 Shtator 2019

Vlera tė Konsumi Privat nė Ekonomi 2004-2014

4 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka analizuar ecurinė e treguesit tė konsumit privat nė ekonominė shqiptare pėr periudhėn 2004-2014. Konsumi i ėshtė i lidhur me Produktin e Brendshėm Bruto PBB. PBB e njė ekonomie mund tė matet nė disa mėnyra.

Njėra prej tyre ėshtė metoda e shpenzimeve. Vlerėsimi i PBB-sė me metodėn e shpenzimeve pėrfshin lidhjen ndėrmjet 4 sektorėve tė ekonomisė: Familjeve, Ndėrmarrjeve, Qeverisė dhe Sektorit tė Jashtėm. Duke qenė se PBB mat prodhimin e tė gjithė ekonomisė sė njė vendi, ajo mund tė matet gjithashtu duke mbledhur tė gjithė shpenzimet e realizuara nga tė katėr kėta sektorė.

Konsumi privat, ose e quajtur ndryshe edhe konsumi final i familjeve, pėrbėhet nga shpenzimet totale tė mallrave dhe shėrbimeve nga ana e familjeve rezidente pėr tė plotėsuar kėrkesat e tyre individuale.Burimi: INSTAT, Prodhimi i Brendshėm Bruto sipas metodės se shpenzimeve
Komentet dhe analiza: ODANiveli i konsumit privat ka pasur rritjen mė tė madhe nė vitin 2008 (rritje me 15.2%), dhe rritjen mė tė vogėl nė vitin 2013 (rritje me 3.3%). Mesatarisht, rritja vjetore e konsumit privat ka qenė 6.8% nė 10 vitet e fundit.Burimi: INSTAT, Prodhimi i Brendshėm Bruto sipas metodės se shpenzimeve
Komentet dhe analiza: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: ODA