Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Telefonia fikse dhe celulare, Numri i Pėrdoruesve dhe tė Ardhura Vjetore 2004-2014

5 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton lidhur me tė dhėna pėr telefoninė fikse dhe celulare nė periudhėn 2004-2014. Sipas Autoritetit tė Komunikimeve Elektronike dhe Postare AKEP, gjatė kėtyre viteve ka pasur ndryshime si nė numrin e pėrdoruesve aktiv tė kėtij mjeti komunikimi, ashtu edhe nė tė ardhurat e gjeneruara nga operatorėt telefonik.

Nė vitin 2014 AKEP raporton 3 359 654 pėrdorues aktiv tė telefonisė celulare , ndėr tė cilėt 1 549 498 pėrdorues tė Vodafone Albania, 1 117 070 tė AMC, 431 772 pėrdorues tė Eagle Mobile dhe 261 314 tė Plus Communication.

Nga tridhjetė e dy pikė tre miliard lekė tė ardhura tė deklaruara nė total nga tė katėr operatorėt telefonik celular, 15.3 miliard lekė janė gjeneruar nga Vodafone, 11.2 miliard lekė nga AMC, 4 miliard lekė nga Eagle Mobile dhe 1.8 miliard lekė nga Plus Communication.


Burimi: http://www.akep.al/images/stories/AKEP/publikime/raporte/RAPORTI%20VJETOR2014-170415.pdf
Komente dhe analiza: ODA

Burimi: http://www.akep.al/images/stories/AKEP/publikime/raporte/RAPORTI%20VJETOR2014-170415.pdf
Komente dhe analiza: ODA


Nė harkun kohor tė njėmbėdhjetė viteve 2004-2014 numri i pėrdoruesve aktiv tė telefonisė celulare ėshtė 3-fishuar. Dy vitet e fundit 2013-2014 vihet re tkurrje nė numrin e pėrdoruesve aktiv. Nė vitin 2014 telefonia celulare pėrdoret nga 326 329 persona mė pak se njė vit mė parė. Viti me numrin mė tė lartė tė pėrdoruesve tė telefonisė celulare ėshtė vitit 2009 me 4.18 milion pėrdorues.


Burimi: http://www.akep.al/images/stories/AKEP/publikime/raporte/RAPORTI%20VJETOR2014-170415.pdf
Komente dhe analiza: ODA

Situata me tė ardhurat e raportuara gjatė kėtyre viteve duket tė ketė ndryshuar vazhdimisht. Viti nė tė cilin janė deklaruar tė ardhura mė tė larta ėshtė viti 2008, nė tė cilin janė deklaruar nė total 49 miliardė lekė tė ardhura nga tė cilat 25 miliardė lekė janė tė ardhura tė gjeneruara nga Vodafone dhe 23.5 miliard lekė nga AMC. Pėr kėta dy operatorė kryesorė tė ofrimit tė telefonisė celulare, situata lidhur me numrin e pėrdoruesve paraqitet nė favor tė AMC nė vitet 2004-2010, pėr t’u pėrmbysur nė favor tė Vodafonė nė vitet nė vijim.Burimi: http://www.akep.al/images/stories/AKEP/publikime/raporte/RAPORTI%20VJETOR2014-170415.pdf
Komente dhe analiza: ODA

Portali Spending Data Albania pėrmes aplikacionit Transaksione Thesari raporton qė numri dhe vlera mė e lartė e transaksioneve publike kryhen nė favor tė operatorit operatori Albtelekom dhe Eagle Mobile. Nė vitin 2014 nga ky operator janė kryer 10 241 transaksione publike nga 13 883 nė total. Vlera e kėtyre transaksioneve shėnon 542 224 607 lekė nga 643 925 210 lekė qė arrin vlera e transaksioneve publike nga tė katėr operatorėt telefonik nė total. Kjo tregon preferencat e institucioneve buxhetore dhe punonjėsve tė tyre, nė pėrzgjedhjen (pa tender) tė operatorėve ofrues.

Numri i transaksioneve publike sipas operatoreve telefonik 2012-2015*
2015* deri me 06/11/2015
Burimi: http://www.akep.al/images/stories/AKEP/publikime/raporte/RAPORTI%20VJETOR2014-170415.pdf
Komente dhe analiza: ODA

Vlera e transaksioneve publike sipas operatoreve telefonik 2012-2015*
Vlera ne lekeBurimi: http://www.akep.al/images/stories/AKEP/publikime/raporte/RAPORTI%20VJETOR2014-170415.pdf
Komente dhe analiza: ODA

Njė tregues i cili vlerėson nė njė farė mėnyre ndryshimin e tarifave tė telekomunikimit ėshtė treguesi ARPM (e ardhura mesatare pėr minute). Nė vitet 2010-2014 ky tregues nė vendin tonė ka ardhur duke u ulur. Nga 6.49 lekė pėr minutė qė shėnonte nė vitin 2010, e ardhura mesatare pėr minutė ka rėnė nė 2.63 lekė pėr minutė nė vitin 2014.
Burimi: http://www.akep.al/images/stories/AKEP/publikime/raporte/RAPORTI%20VJETOR2014-170415.pdf
Komente dhe analiza: ODA

Numri i pajtimtarėve tė telefonisė fikse ka pėsuar rėnie ndėr vite. Nė vitin 2014 nga 247 070 pajtimtarė tė telefonisė fikse nė total, 182 591 janė pėrdorues tė Albtelekom. 102 144 pajtimtarė tė telefonisė fikse janė nė qarkun e Tiranės, duke lėnė pas qarkun e Korēės me 24 470 pajtimtarė, atė tė Vlorės me 23 291 pajtimtarė, qarkun e Durrėsit me 19 113 pajtimtarė etj.Burimi: http://www.akep.al/images/stories/AKEP/publikime/raporte/RAPORTI%20VJETOR2014-170415.pdf
Komente dhe analiza: ODA

Burimi: http://www.akep.al/images/stories/AKEP/publikime/raporte/RAPORTI%20VJETOR2014-170415.pdf
Komente dhe analiza: ODADataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci