Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Prodhimi dhe konsumi i duhanit dhe cigares 2005-2014

5 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka pėrditėsuar tė dhėna mbi prodhimin, importin dhe eksportin e duhanit gjatė dhjetė viteve tė fundit. Tė dhėnat janė pjesė e statistikės zyrtare. Informacioni mbi prodhimin vendas ėshtė statistikė e agreguar nga puna nė terren i specialistėve tė Ministrisė sė Bujqėsisė, Zhvillimit Rural dhe Administrimit tė Ujėrave.

Prodhimi i duhanit nė Shqipėri ka pasur njė traditė tė hershme. Duhani si lėndė e parė pėr industrinė e prodhimit tė cigareve ka shėnuar nivele tė larta prodhimi nė periudhėn para viteve 90-tė, ēka u shkatėrrua pas rėnies sė ekonomisė socialiste.

Vitin e fundit janė prodhuar nė Shqipėri 3000 ton duhan, ose 6,7% mė tepėr krahasuar mė njė vit mė parė. Kjo vlerė ka shėnuar edhe maksimumin e prodhimit tė duhanit nė vitet e fundit. Njė pjesė e prodhimit vendas shkon pėr konsum tė brendshėm dhe pjesa tjetėr shkon pėr eksport.Burimi: Instituti i statistikės (INSTAT)
Komentet dhe analiza: ODA

Prodhimi i duhanit nė vitet 2005-2014 (nė mije ton)Burimi: Instituti i statistikės (INSTAT)
Komentet dhe analiza: ODA

Kjo rritje e prodhimit ka ēuar dhe nė rritjen e sasisė sė eksportit. Vetėm gjatė vitit tė fundit janė eksportuar rreth 1,73 mijė ton duhan. Krahasuar me njė vit mė parė, sasia e eksportuar e duhanit ėshtė rritur me 12,4%. Minimumi i eksportit ka arritur ne vitin 2009 me 651 ton duhan. Destinacionet kryesore tė eksportit tė duhanit janė Kosova, Greqia, Libia etj.Burimi: Instituti i statistikės (INSTAT)
Komentet dhe analiza: ODA

Sasia e duhanit qė Shqipėria prodhon dhe tregton nė tregun e jashtėm ėshtė ndjeshėm mė e ulėt sė sasia qė futet pėr t’u konsumuar. Vendi ynė ka importuar vazhdimisht duhan kryesisht cigare e pėrpunuar. Krahasuar me vitin 2010 importi nė vitet nė vazhdim ka pėsuar rėnie. Nė vitin 2014 ėshtė 3 216 ton, ose 23,8% mė pak. Por ndonėse kurba e sasisė sė importuar ka luhatje tė lehta, treguesit nė vlerė kanė luhatje shumė tė mėdha. Po tė krahasojmė sasinė nė vlerė tė vitit 2005 me 2013, sasia ėshtė rritur me 48%. Shkak pėr ketė ėshtė bėrė rritja e vazhdueshme e akcizės sė duhanit.

Furnizuesit kryesorė tė Shqipėrisė me duhan janė shtetet si Polonia, Greqia, Gjermania, Zvicra, Bullgaria etj.
Burimi: Instituti i statistikės (INSTAT)
Komentet dhe analiza: ODA

Importi i duhanit nė vitet 2005-2014 (nė ton dhe lek)


Burimi: Instituti i statistikės (INSTAT)
Komentet dhe analiza: ODA

Importi mbulon pjesėn mė tė madhe tė konsumit vendas. Duke vlerėsuar sasinė e duhanit dhe cigareve tė importuara plus pjesėn e prodhimit qė nuk shkon pėr eksport si Konsum i Brendshėm, na rezulton se megjithėse nė rėnie importet shėnojnė pėr vitin 2014 rreth 72% tė konsumit vendas. Nė deklarimet zyrtare pėr importet e duhanit nė 2014 rezulton se problematikė ka shoqėruar mosrealizimi tė planit pėr mbledhjen e akcizės.
Burimi: Instituti i statistikės (INSTAT)
Komentet dhe analiza: ODA

Konsumi i duhanit nė vitet 2005-2014 (nė ton) dhe pesha e importit kundrejt konsumit


Burimi: Instituti i statistikės (INSTAT)
Komentet dhe analiza: ODA

Shqipėria radhitet pėrkrah vendeve me konsum tė lartė tė duhanit. Sipas organizatės botėrore WHO (World Health Organization) ēdo ditė, mė shumė se 15 000 fėmijė nėn moshėn 18 vjeē konsumojnė duhan dhe mė shumė se 529 000 tė rritur vazhdojnė ta konsumojnė atė. Numri i cigareve tė konsumuara gjatė vitit 2012 pėr frymė llogaritet tė jenė 1116 cigare raporton kjo organizatė.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Edera Gjuzi