Ndryshimi i fundit: E Diel, 22 Mars 2020

Shpenzimet e Buxhetit pėr kompensimin e ish-tė pėrndjekurve politikė 2013-2014

5 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka marrė nė shqyrtim shpenzimet e parashikuara dhe pagesat qė janė bėrė nga Buxheti i Shtetit pėr kompensimin e ish-tė pėrndjekurve politikė nė vitet 2013-2015. Nė vitin 2013 ishin parashikuar 3 miliardė lekė pėr kompensimin e ish-tė pėrndjekurve, niveli mė i lartė i programuar pėr kėtė kategori nga Buxheti i Shtetit ndėr vite.

Ky financim i parashikuar nė fillim tė vitit nuk ndryshoi gjatė rishikimeve tė buxhetit nė muajt tetor dhe dhjetor. Deri nė fund tė 2013-s, Thesari i Ministrisė sė Financave raporton pėr 2.99 miliardė lekė tė disbursuara pėr kėtė kategori apo 99.7% e shumės sė parashikuar.Burimi: Ministria e Financave
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Kompensimi pėr ish-tė pėrndjekurit politikė nė vitet 2013-2015 (nė milion lekė)
Burimi: Ministria e Financave
Pėrpunimi dhe komentet: ODANė Buxhetin Fillestar tė vitit 2014 pėr kompensimin e ish-tė pėrndjekurve u planifikuan 1.8 miliardė lekė, 40% mė pak se nė vitin 2013. Rishikimi i buxhetit 2014 nė shtator nuk u shoqėrua me rritje ose ulje tė financimit pėr ish-tė pėrndjekurit, pavarėsisht ndryshimit tė ligjit pėr kompensimin e ish-tė pėrndjekurve pėr pėrshpejtimin e pagesave pėr personat qė jetojnė ende. Viti 2014 u mbyll me 1.76 miliardė lekė tė paguara nga Buxheti, 41 milionė lekė mė pak se sa ishin parashikuar nė fillim tė vitit. Nė vitin 2015 janė parashikuar 2 miliardė lekė pėr ish-tė pėrndjekurit, 200 milionė lekė mė shumė se nė vitin 2014.

Deri nė muajin Shtator, 2015, Thesari i Ministrisė sė Financave raporton pėr 1.51 miliardė lekė tė paguara, duke realizuar nė nivel nėntėmujori 76% tė nivelit tė programuar.Burimi: Ministria e Financave
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Muajt me pagesat mė tė larta rezultojnė marsi me 740 milionė lekė dhe qershori me 524 milionė lekė. Nė muajt korrik dhe shtator, nė bazė tė shifrave tė raportuara, nuk ėshtė bėrė asnjė pagesė.Burimi: Ministria e Financave
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Kompensimi pėr ish-tė pėrndjekurit politikė nė vitet 2007-2015 (nė milion lekė)Burimi: Ministria e Financave
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Qė nga viti 2005, Buxheti i Shtetit ka paguar rreth 14 miliardė lekė nė total pėr tė kompensuar ish tė pėrndjekurit politikė. Nė vitin 2013, shpenzimet pėr ish-tė pėrndjekurit pėrbėnin 0.73% tė Shpenzimeve Totale tė Buxhetit, nivel i cili ra nė 0.4% nė vitin 2014 dhe 0.42% nė vitin 2015. Nė raport me PBB-nė, shpenzimet pėr ish-tė pėrndjekurit kanė ndryshuar nga 0.22% nė vitin 2013, nė rreth 0.13% nė vitet 2014 dhe 2015.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Dr. Blerta ZILJA