Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Kapitali Aksionar nė Subjekte Biznesi qė funksionojnė si Media Audiovizive Shtator 2015

5 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po pėrditėson tė dhėna mbi funksionimin e Medias Televizive. Ky hulumtim evidenton numrin e licencave sipas kategorisė sė medias televizive dhe subjektin tregtar qė i zotėron kėto ekrane. Tė dhėnat nė hulumtim janė marrė nga Autoriteti i Mediave Audiovizive AMA dhe Qendra Kombėtare e Regjistrimit QKR. Nė Shqipėri televizionet kategorizohen sipas mėnyrės sė shpėrndarjes sė sinjalit tė mbulimit pėrkatės tė territorit. Kategoritė janė: Televizione Private Kombėtare, Televizione Private Vendore, Televizione Private Satelitore, Televizione Private me Pėrsėritės , Platforma Televizive Numerike Satelitore dhe Televizione Kabllor.

Televizione Private Kombėtare qė operojnė aktualisht janė Tv Klan dhe Top Channel. Televizioni Klan Pėrmes Shoqėrisė Tregtare me tė njėjtin emėr ka nisur aktivitet nė vitin 1997. Kapitali i Kompanisė ėshtė rritur ndjeshėm qė prej themelimit. Rritje kapitali kjo kompani ka aplikuar edhe nė harkun kohorė tė vitit tė fundit. Sipas ekstraktit tė reklamuar nė Qendrėn Kombėtare tė Regjistrimit nė shtator 2015 shėnon njė kapital prej 1.23 miliard lek. Nė Janar tė vitit 2014 kapitali i TV Klan (J71413001J) ishte 980 milion lek. Nė vitin e fundit kapitali i kėsaj kompanie ėshtė rritur me 254 milion lek. Kjo kompani ka tre aksioner jo mazhoritar, pėrkatėsish zonjėn Alba Gina me 40 pėrqind, zotin Aleksandėr Frangaj me 40 pėrqind dhe zotin Ervin Gjikola me 20 pėrqind tė aksioneve.

Televizioni tjetėr kombėtar Top Channel (K12007002U) ka njė kapital aksionar prej 525.4 milion lek zotėruar nga shtatė aksioner jo mazhoritar. Pesė nga aksionerėt janė trashėgimtarė ligjorė tė zotit Dritan Hoxha ish themelues i kompanisė. Tė pestė sėbashku ata zotėrojnė vetėm 40 pėrqind tė kapitalit. Albert Sino ėshtė aksioneri tjetėr me 40 pėrqind tė aksioneve ndėrsa Aurel Baēi zotėron 20 pėrqind.

Televizione  kombėtare. Kapitali Aksionar mė 26/09/2015


Burimi: Autoriteti i Mediave Audiovizive (AMA), Qendra Kombėtare e Regjistrimeve (QKR)   
Komentet dhe analiza: Open Data Albania
Burimi: Autoriteti i Mediave Audiovizive (AMA), Qendra Kombėtare e Regjistrimeve (QKR)   
Komentet dhe analiza: Open Data AlbaniaBurimi: Autoriteti i Mediave Audiovizive (AMA), Qendra Kombėtare e Regjistrimeve (QKR)   
Komentet dhe analiza: Open Data Albania

Aksionarė nė Televizione Kombėtare Shtator 2015Burimi: Autoriteti i Mediave Audiovizive (AMA), Qendra Kombėtare e Regjistrimeve (QKR)   
Komentet dhe analiza: Open Data Albania

Burimi: Autoriteti i Mediave Audiovizive (AMA), Qendra Kombėtare e Regjistrimeve (QKR)   
Komentet dhe analiza: Open Data Albania

Tre subjekte funksionojnė nė vend si platformė numerike satelitore dhe kanė njė teknologji nė transmetime dixhitale. Tring TV , DIGIT-ALB dhe SUPERSPORT kanė tė total kapital aksionar prej 1.2 miliard lek. Kapitalin mė tė lartė e ka Tring Tv zotėruar nga tre individė.

Aksioner tė Platformave Numerike Satelitore Shtator 2015Burimi: Autoriteti i Mediave Audiovizive (AMA), Qendra Kombėtare e Regjistrimeve (QKR)   
Komentet dhe analiza: Open Data Albania
Burimi: Autoriteti i Mediave Audiovizive (AMA), Qendra Kombėtare e Regjistrimeve (QKR)   
Komentet dhe analiza: Open Data AlbaniaBurimi: Autoriteti i Mediave Audiovizive (AMA), Qendra Kombėtare e Regjistrimeve (QKR)   
Komentet dhe analiza: Open Data Albania
Burimi: Autoriteti i Mediave Audiovizive (AMA), Qendra Kombėtare e Regjistrimeve (QKR)  
Komentet dhe analiza: Open Data Albania

Televizione Private Lokale. Nė shtator 2015 funksionojnė si tė licencuara 73 televizione, njė prej tyre rezulton subjekt tregtar i ē'regjistruar . Pėr dy prej tyre sipas informacionit tė QKR ėshtė vendosur sekuestro konservative, konkretisht pėr AGONSET si kompani qė zotėron licencėn e ekranit Agon Chanell dhe Albanian Screan njohur me emėr tregtar ALSAT. 12 kompani qė zotėrojnė televizione nuk kanė bėrė plotėsim tė tė dhėnave pranė QKR ēka evidenton defekte nė funksionim dhe probabilitet pėr ti dėrguar nė faliment. Gjithashtu janė 4 kompani zotėruese tė licencave pėr transmetime televizive tė Pezulluara dhe njė prej tyre nė proces Likuidimi.

Televizione private Lokale. Kapital Themeltar dhe Kapital Aktual  (Aksesuar me 26/09/2015)
Burimi: Autoriteti i Mediave Audiovizive (AMA), Qendra Kombėtare e Regjistrimeve (QKR)  
Komentet dhe analiza: Open Data Albania


Burimi: Autoriteti i Mediave Audiovizive (AMA), Qendra Kombėtare e Regjistrimeve (QKR)  
Komentet dhe analiza: Open Data Albania

Televizione Private Satelitore janė gjithashtu dy tė licencuar ku gjithashtu bie nė sy ALSAT tashmė shoqėri nėn sekuestro. Transmetimet e tyre janė lejuar edhe nė Satelit duke bėrė tė mundur qė ato tė ndiqen edhe nė ato zona ku nuk ka mbulim me sinjal tokėsor. Vizion Plus me emėr tregtar MEDIA Vizion ka njė kapital aksionar prej 352.96 milion lekė dhe ka shėnuar rritje kapitali gjatė vitit tė fundit financiar.

Subjekte satelitore. Kapital Themeltar dhe Kapital Aktual Themeltar (Aksesuar mė 26/09/2015)


Burimi: Autoriteti i Mediave Audiovizive (AMA), Qendra Kombėtare e Regjistrimeve (QKR)  
Komentet dhe analiza: Open Data Albania

Televizionet Kabllorė janė 118 sipas tė dhėnave tė shtator 2015 ndėrsa nė janar tė 2014 ato ishin 103. Aktualisht 8 subjekte tė tilla janė nė likuidim, 3 janė tė ē'regjistruara, 9 tė pezulluara dhe njė pjesė e mirė nuk kanė depozituar informacionin e nevojshme pranė QKR. Kabllorėt janė shpėrndarės sė programeve televizive nėpėrmes frekuencave tė radios.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Aranita Brahaj, Shefiko Hajna