Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Dėmi ekonomik nė sektorin e Prokurimeve Publike nė vitet 2013-2014

5 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka marrė nė shqyrtim dėmin ekonomik tė shkaktuar nė sektorin e Prokurimeve Publike nė vitet 2013-2014 . Dėmi ekonomik ėshtė njė tregues i pėrcaktuar gjatė proceseve tė auditimit nga Kontrolli i Lartė i Shtetit, si pasojė e abuzimeve nė llogaritjen e vlerės sė kontratės, pranimin e ofertave, shqyrtimin e ofertave nė konkurrim, etj.

Tė dhėnat mbi dėmin ekonomik pėr vitet 2008-2013 janė marrė nga Raporti Vjetor i KLSH pėr secilin vit pėrkatės.
Tė dhėnat mbi dėmin ekonomik pėr vitet 2014 janė marrė nga Buletini pėrmbledhės i KLSH, publikuar nė vitin 2015
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Edhe pėr vitet 2013-2014, prokurimet vijojnė tė jenė njė ndėr sektorėt me dėm tė lartė ekonomik, pas sektorėve tė shitjes dhe dhėnies me qira tė pronės publike si dhe doganave. Auditimi nė vitin 2013 evidentoi rreth 354 milionė lekė dėm nė sektorin e prokurimeve, 90 milionė lekė mė pak se nė vitin 2012.

Nė institucionet me dėm mė tė lartė spikasin Universiteti i Tiranės me 82.9 milionė lekė, Bashkia Durrės me 57.2 milionė lekė, Bashkia Kavajė me 20.9 milionė lekė, Bashkia Tiranė me 19.1 milionė lekė, projekti “Bypass Durrės”me 18.96 milionė lekė dhe komunar Gjinar, Elbasan me 11.8 milionė lekė.Tė dhėnat mbi dėmin ekonomik pėr vitet 2008-2013 janė marrė nga Raporti Vjetor i KLSH pėr secilin vit pėrkatės.
Tė dhėnat mbi dėmin ekonomik pėr vitet 2014 janė marrė nga Buletini pėrmbledhės i KLSH, publikuar nė vitin 2015
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Viti 2014 prezantohet gati me 2-fishim tė dėmit tė raportuar nė sektorin e prokurimeve. 678 milionė lekė tė vlerėsuara si shkelje ligjshmėrie me efekte financiare, ku bien nė sy dėmi nė “Projekti i rrugės Levan-Tepelenė” me 104.7 milionė lekė, komuna Golem, Kavajė me 78.8 milionė lekė, Bashkia Vlorė me 71.9 milionė lekė.

Ky projekt dhe kėto 2 insitucione kanė shkaktuar 30% tė gjithė dėmit nė prokurime. Nė vitin 2014 tėrheq vėmendjen niveli i lartė i dėmit nė pushtetin lokal. Mund tė pėrmenden komuna Fshat Tropojė me 20 milionė, komuna Shėnkoll, Lezhė me 14.4 milionė, komuna Rremas, Lushnje me 14.83 milionė, komuna Voskopojė, Korēė me 14.88 milionė apo edhe bashki si Elbasani me 29.9 milionė apo Prrenjasi me 19.5 milionė.

Nė raport me dėmin total tė gjetur, sektori i prokurimeve ka shėnuar rėnie nė 2013-n, duke zėnė 2.35% tė dėmit total dhe rritje nė vitin 2014 nė 6% tė dėmit total.Tė dhėnat mbi dėmin ekonomik pėr vitet 2008-2013 janė marrė nga Raporti Vjetor i KLSH pėr secilin vit pėrkatės.           
Tė dhėnat mbi dėmin ekonomik pėr vitet 2014 janė marrė nga Buletini pėrmbledhės i KLSH, publikuar nė vitin 2015           
Tė dhėnat pėr Shpenzimet Totale tė Buxhetit tė Shtetit janė marrė nė Buletinin Fiskal pėr 4 –mujorin e fundit pėr secilin vit.           
Tė dhėnat e PBB-sė i referohen VKM nr. 695, datė 31/7/2015 “Pėr miratimin e kuadrit makroekonomik dhe fiskal tė rishikuar pėr periudhėn 2016-2018”.
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Tė dhėnat mbi dėmin ekonomik pėr vitet 2008-2013 janė marrė nga Raporti Vjetor i KLSH pėr secilin vit pėrkatės.           
Tė dhėnat mbi dėmin ekonomik pėr vitet 2014 janė marrė nga Buletini pėrmbledhės i KLSH, publikuar nė vitin 2015           
Tė dhėnat pėr Shpenzimet Totale tė Buxhetit tė Shtetit janė marrė nė Buletinin Fiskal pėr 4 –mujorin e fundit pėr secilin vit.           
Tė dhėnat e PBB-sė i referohen VKM nr. 695, datė 31/7/2015 “Pėr miratimin e kuadrit makroekonomik dhe fiskal tė rishikuar pėr periudhėn 2016-2018”.           
Pėrpunimi dhe komentet: ODANėse dėshironi tė lexoni mė shumė mbi dėmin ekonomik nė sektorin e prokurimeve nė vitet 2008-2012, shikoni: http://open.data.al/sq/lajme/lajm/id/823/Demi-ekonomik-ne-fushen-e-prokurimeve-publike-gjate-viteve-2008-2012Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Dr. Blerta ZILJA