Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Dėmi ekonomik nė Bashkinė Vorė sipas Kontrollit tė Lartė tė Shtetit 2009-2014

5 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka marrė nė shqyrtim dėmin ekonomik tė shkaktuar nga bashkitė, kryetarėt e tė cilave janė rikonfirmuar pėr njė mandat tė ri nė zgjedhjet lokale 2015. Dėmi ekonomik ėshtė njė tregues qė del nga procese auditimi tė Kontrollit tė Lartė tė Shtetit.

Nė periudhėn e marrė nė studim nga ODA, vitet 2009-2014, Bashkia Vorė me kryebashkiak tė rizgjedhur Z. Fiqiri Ismaili, ėshtė audituar 3 herė nga KLSH. Dėmi total i raportuar pėr kėto tre auditime sėbashku ėshtė rreth 6.76 milionė lekė, dukė e pozicionuar bashkinė Vorė si njė nga institucionet me gjetjet mė tė vogla tė parregullshmėrive me efekt financiar. 

Dėmi ekonomik total nė Bashkinė Vorė nė vitet 2009-2014 (nė lekė)


Burimi: Kontrolli i Lartė i Shtetit   
Pėrpunimi dhe komentet: ODA   
Burimi: Kontrolli i Lartė i Shtetit   
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Pėr vitin 2009 dėmi i raportuar ishte 450 000 lekė, i shkaktuar nė paga 401 mijė lekė dhe shpenzime operative 13 mijė lekė. Auditimi i vitit 2012 ka rezultuar me dėm rreth 7.5 herė mė tė lartė se nė 2009-n, 3.4 milionė lekė, i cili gjithsesi ngelet njė vlerė modeste nė raport me dėmet e evidentuara nė institucionet e tjera. Peshėn mė tė madhe, 76%, e zė dėmi nė sektorin e prokurimeve me 2.6 milionė lekė, ndėrsa pjesa tjetėr, 800 000 lekė janė dėme tė llogaritura nė shpenzimet operative.

Dėmi ekonomik sipas sektorėve nė Bashkinė Vorė nė vitet 2009-2014 (nė lekė)Burimi: Kontrolli i Lartė i Shtetit   
Pėrpunimi dhe komentet: ODA
Burimi: Kontrolli i Lartė i Shtetit   
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Viti 2014 ka shėnuar rėnie tė dėmit total ekonomik krahasuar me vitin 2012. Ai ishte nė nivelin e 2.9 milionė lekėve, i shkaktuar pėrgjithėsisht nė fushėn e prokurimeve 1.57 milionė lekė, shpenzimet operative 835 mijė lekė dhe pagat 476 mijė lekė.

Dėmi ekonomik sipas sektorėve kryesorė nė Bashkinė Vorė - viti 2014 (nė lekė)                          Burimi: Kontrolli i Lartė i Shtetit   
Pėrpunimi dhe komentet: ODABurimi: Kontrolli i Lartė i Shtetit   
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Ajo qė bie nė sy nga analiza ėshtė se Bashkia Vorė ka tre sektorė kryesorė nė tė cilat vlerėsohen vit pas viti problematika me efekte financiare: prokurimet, shpenzimet operative dhe pagat.

Dėmi ekonomik nė sektorin e Prokurimeve nė Bashkinė Vorė nė vitet 2009-2014 (nė lekė)Burimi: Kontrolli i Lartė i Shtetit   
Pėrpunimi dhe komentet: ODABurimi: Kontrolli i Lartė i Shtetit   
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Dėmi ekonomik nė sektorin e Shpenzimeve Operative nė Bashkinė Vorė nė vitet 2009-2014 (nė lekė)
Burimi: Kontrolli i Lartė i Shtetit   
Pėrpunimi dhe komentet: ODABurimi: Kontrolli i Lartė i Shtetit   
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Dėmi ekonomik nė sektorin e Pagave nė Bashkinė Vorė nė vitet 2009-2014 (nė lekė)
Burimi: Kontrolli i Lartė i Shtetit   
Pėrpunimi dhe komentet: ODABurimi: Kontrolli i Lartė i Shtetit   
Pėrpunimi dhe komentet: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Dr. Blerta ZILJA