Ndryshimi i fundit: E Diel, 22 Mars 2020

Dėmi ekonomik nė Bashkinė Himarė sipas Kontrollit tė Lartė tė Shtetit 2012-2015

5 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka marrė nė shqyrtim dėmin ekonomik tė shkaktuar nga bashkitė, kryetarėt e tė cilave janė rikonfirmuar pėr njė mandat tė ri nė zgjedhjet lokale 2015. Dėmi ekonomik ėshtė njė tregues qė del nga procese auditimi tė Kontrollit tė Lartė tė Shtetit.

Gjatė harkut kohorė 2012 – 2015, bashkia Himarė me kryebashkiak tė rizgjedhur zotin Jorgo Goro ėshtė kontrolluar dy herė nga Kontrolli i Lartė i Shtetit (KLSH) dhe ėshtė raportuar pėr 114.88 milionė lekė dėm ekonomik total, duke u renditur si njė nga bashkitė me dėm mė tė lartė tė evidentuar.

Dėmi ekonomik total nė Bashkinė Himarė 2012-2015 (nė lekė)


Burimi: Kontrolli i Lartė i Shtetit   
Pėrpunimi dhe komentet: ODA 
* nė vitin 2010, Bashkia e Himarės drejtohej nga Z. Vasillaq BollanoBurimi: Kontrolli i Lartė i Shtetit   
Pėrpunimi dhe komentet: ODA     
* nė vitin 2010, Bashkia e Himarės drejtohej nga Z. Vasillaq Bollano

Nė vitin 2012 dėmi ishte 29.5 milionė lekė. Vendin kryesor e zinte dėmi nė shpenzime operative me 10.45 milionė lekė, mė pas prokurimet me 8.1 milionė lekė dhe urbanistika 6.52 milionė lekė, pasi janė zbardhur lejet e ndėrtimit nga Drejtoria e Urbanistikės pa u arkėtuar tarifa e ndikimit nė infrastrukturė. Audtimi i vitit 2012 rezultoi edhe me 11 kallėzime penale, njė ndėr tė cilat ishte pėr ish-Kryebashkiakun e Himarės, Z. Bollano.

Dėmi ekonomik sipas sektorėve nė Bashkinė Himarė nė vitin 2012 (nė lekė)Burimi: Kontrolli i Lartė i Shtetit   
Pėrpunimi dhe komentet: ODA   Burimi: Kontrolli i Lartė i Shtetit   
Pėrpunimi dhe komentet: ODA   


Viti 2015 shfaqet me dėm rreth 3 herė mė tė lartė sesa viti 2012, ku spikasin: dėmi nė tatim-taksa 42.98 milionė lekė si detyrime papaguara tė taksave vendore, dėmi nė prokurime 21.37 milionė lekė, dėmi nė urbanistikė 10.38 milionė lekė, i shkaktuar si diferencė e papaguar nga llogaritja e gabuar e taksės sė lejes sė ndėrtimit dhe dėmi nė shitjen dhe dhėnien me qira tė pasurisė publike 8.92 milionė lekė.

Dėmi ekonomik sipas sektorėve nė Bashkinė Himarė nė vitin 2015 (nė lekė)Burimi: Kontrolli i Lartė i Shtetit   
Pėrpunimi dhe komentet: ODA  Burimi: Kontrolli i Lartė i Shtetit   
Pėrpunimi dhe komentet: ODA  

Krahasuar me auditimin e vitit 2012, nė vitin 2015 thuajse tė gjithė sektorėt e dėmit ekonomik kanė pėrjetuar rritje tė ndeshme.

Dėmi ekonomik nė sektorin e Prokurimeve nė Bashkinė Himarė (nė lekė)Burimi: Kontrolli i Lartė i Shtetit   
Pėrpunimi dhe komentet: ODA  Burimi: Kontrolli i Lartė i Shtetit   
Pėrpunimi dhe komentet: ODA  

Dėmi ekonomik nė sektorin e Urbanistikės nė Bashkinė Himarė (nė lekė)


Burimi: Kontrolli i Lartė i Shtetit   
Pėrpunimi dhe komentet: ODA 
Burimi: Kontrolli i Lartė i Shtetit   
Pėrpunimi dhe komentet: ODA  

Dėmi ekonomik nė sektorin e Tatim-taksave nė Bashkinė Himarė (nė lekė)


Burimi: Kontrolli i Lartė i Shtetit   
Pėrpunimi dhe komentet: ODABurimi: Kontrolli i Lartė i Shtetit   
Pėrpunimi dhe komentet: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Dr. Blerta ZILJA