Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Numri i Zgjedhėsve sipas Listave Zyrtare nė Proceset Zgjedhore 2009 - 2015

5 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka hulumtuar mbi numrin total tė zgjedhėsve nė listat e votimit nė katėr proceset e fundit zgjedhore 2009, 2011, 2013 si dhe pėr procesin e fundit tė 21 qershorit 2015. Trendi i  pėrgjithshėm qė ėshtė vėnė re nė lidhje me numrin e qytetarėve nė  kėto lista votimi, nga viti 2009 nė vitin 2015, ėshtė rritės. 

Nė vitin 2009 janė gjithsej nė listė 3 084 946 votues, duke vijuar me 3 199 554 zgjedhės nė vitin 2011 dhe 3,274,255 tė tillė pėr zgjedhjet e 23 qershor 2013. Nė vitin 2015 numri i votuesve nė listat zyrtare tė votimit ishte 3,372,471 zgjedhės, shifėr kjo e gjeneruar nga databaza e  Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve.

Numri i qytetarėve nė listėn e zgjedhėsve 2009, 2011, 2013 dhe 2015Burimi: cec.org.al
Pėrpunimi dhe Komente: ODA
Burimi: cec.org.al
Pėrpunimi dhe Komente: ODA

Numri i zgjedhėsve ne liste sipas qarqeve, procese zgjedhore 2009-2015

Burimi: cec.org.al
Pėrpunimi dhe Komente: ODABurimi: cec.org.al
Pėrpunimi dhe Komente: ODA


Pėr vitin 2015 kundrejt 2013-ės, qarku i Tiranės ka njė rritje prej 3.97 %. Qarku qė ka numrin mė tė vogėl tė votuesve ėshtė Kukėsi. Qarku qė ka pėsuar rritjen mė tė madhe tė numrit tė zgjedhėsve nga zgjedhjet e vitit 2013 nė ato tė vitit 2015 ėshtė Durrėsi me rritje prej 5.57 %.
Burimi: cec.org.al
Pėrpunimi dhe Komente: ODA
Burimi: cec.org.al
Pėrpunimi dhe Komente: ODA

Nga viti 2013 nė vitin 2015 ka pasur edhe qarqe tė cilave ju ėshtė tkurrur numri i zgjedhėsve. Qarku i Gjirokastrės ka pėsuar pakėsim tė numri i zgjedhėsve kundrejt procesit tė 2013 ės, ku numri ėshtė tkurrur me 0.11 %.

Ndryshimi nė % Zgjedhės nė listė  Procese Zgjedhore 2009, 2011, 2013 dhe 2015Burimi: cec.org.al
Pėrpunimi dhe Komente: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: ODA