Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Pjesėmarrja nė votime nė Zgjedhjet pėr Organet e Qeverisjes Vendore 2015

5 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka hulumtuar mbi pjesėmarrjen nė votime nė zgjedhjet  pėr organe tė qeverisjes vendore tė 21 qershorit 2015. Pėr tė hulumtuar mbi pjesėmarrjen, janė konsideruar tregues pėr votues sipas regjistrit tė zgjedhėsve; votues qė janė paraqitur nė votim dhe pėrqindja e tyre si nivel pjesėmarrje nė proces. Tė dhėnat janė analizuar nė rang kombėtar e njėkohėsisht sipas qarqeve.

Nė rang kombėtar zgjedhės total nė listė janė 3 372 471 ( tre milion e treqind e shtatėdhjetė e dy mijė e katėrqind e shtatėdhjetė e njė) shtetas shqiptarė. Votues qė kanė ushtruar kėtė tė drejtė janė 1 612 217 (njė milion e gjashtėqind e dymbėdhjetė mijė e dyqind e shtatėmbėdhjetė). Treguesi i pjesėmarrjes nė votime nė zgjedhjet pėr organet e qeverisjes vendore tė vitit 2015  ka rezultuar 47.83 %.

Pjesėmarrja nė Votime nė rang Kombėtar. Procesi Zgjedhor 2015 dhe 2011Burimi:  cec.org.al,Rezultatet e zgjedhjeve lokale 2015
Pėrpunimi dhe Komente: ODA
Burimi: 
  cec.org.al ,Rezultatet e zgjedhjeve lokale 2015
Pėrpunimi dhe Komente: ODA

Kjo diferencė e madhe ndėrmjet shtetasve qė kanė tė drejtė vote dhe atyre qė ushtrojnė tė drejtėn e votės, dėshmon njė defekt tė pėrfaqėsimit zgjedhor. Mospjesėmarrja nė votime ėshtė rritur ndjeshėm kundrejt zgjedhjeve pėr pushtet vendor 2011 ku nė rang kombėtar pjesėmarrja nė votime ishte 50.5%. Kjo mospjesėmarrje ėshtė theksuar nė disa zona duke adresuar probleme tė pamundėsisė pėr tė votuar nga emigrantėt, apo apati dhe pakėnaqėsi tė votuesve ndaj kandidatėve dhe subjekte.
Burimi:
 cec.org.al,Rezultatet e zgjedhjeve lokale 2015
Pėrpunimi dhe Komente: ODA
Burimi: 
cec.org.al,Rezultatet e zgjedhjeve lokale 2015
Pėrpunimi dhe Komente: ODA

Qarku qė ka pasur numrin mė tė madh tė zgjedhėsve nė listė ėshtė Tirana me 816 875 persona. Pjesėmarrja nė votim nė pėrqindje pėr kėtė qark ėshtė 50.07 % ose 2.6% mė pak se nė zgjedhjet pėr pushtet lokal tė mėparshme. Kukėsi dhe Dibra janė dy qarqe qė karakterizohen nga niveli mė i lartė i pjesėmarrjes nė votim me pėrkatėsisht 58.79 % dhe 57.76 %. Vlora ėshtė qarku me nivelin mė tė ulėt tė pjesėmarrjes nė votime prej 36.75 %. Nė vitin 2011 nė kėtė qark pjesėmarrja nė votime ishte 41.8%. Karakteristikė ėshtė fakti qė qarqet e jugut kanė nė pėrgjithėsi nivel mė tė ulėt se niveli kombėtar i pjesėmarrjes nė votime.
Burimi:
 cec.org.al,Rezultatet e zgjedhjeve lokale 2015
Pėrpunimi dhe Komente: ODA


Pjesėmarrja nė votime sipas Qarqeve, Zgjedhjet Lokale 2015Burimi: 
  cec.org.al,Rezultatet e zgjedhjeve lokale 2015
Pėrpunimi dhe Komente: ODA

Nė Lezhė dhe nė Kukės pjesėmarrja nė votim ka rėnė ndjeshėm nė procesin 2015 kundrejt procesit 2011. Konkretisht nė vitin 2011 nė zgjedhje pėr qarkun Lezhė votuan 51.3% e totalit tė zgjedhėsve, ndėrsa nė Zgjedhjet pėr Pushtet Lokal 2015 vetėm 42.4%. Nė Kukės, pjesėmarrja nė zgjedhjet pėr pushtet lokal 2015 ishte 58.8% ndėrsa nė zgjedhjet e mėparshme pėr pushtet lokal ato tė 2011 ishte 65.5% pjesėmarrje.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: ODA