Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Dėmi ekonomik nė Bashkinė Kamėz sipas Kontrollit tė Lartė tė Shtetit 2008-2015

5 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka hulumtuar mbi dėmin ekonomik tė shkaktuar nga bashkitė me mandat tė rikonfirmuar nė zgjedhjet lokale tė vitit 2015. Dėmi ekonomik ėshtė njė tregues qė del nga procese auditimi tė Kontrollit tė Lartė tė Shtetit.

Bashkia Kamėz, me kryebashkiak tė rizgjedhur zotin Xhelal Mziu, nė periudhėn kohore tė marrė nė shqyrtim ėshtė audituar 4 herė nga KLSH, i cili ka raportuar rreth 61.97 milionė lekė dėm total i shkaktuar nga shkeljet ligjore me efekte financiare.
Burimi: Kontrolli i Lartė i Shtetit   
Pėrpunimi dhe komentet: ODA   

Demi ekonomik total ne Bashkine Kamez ne vitet 2008-2013 (ne leke)Burimi: Kontrolli i Lartė i Shtetit   
Pėrpunimi dhe komentet: ODA   

Viti me dėmin mė tė lartė ekonomik ka qenė 2008-a me 42.4 milionė lekė, ndėrkohė qė vitet e tjera paraqiten me shifra mė modeste parregullsish tė gjetura. Pjesa mė e madhe e dėmit nė 2008-n ėshtė i pėrket fushės sė prokurimeve, me 21.3 milionė lekė dėm pėr shkak tė shkeljes sė procedurave tė prokurimit publik. Njė peshė tė ndjeshme zėnė edhe mospagesat e detyrimeve tatimore nė vlerėn 14 milionė lekė dhe parregullsitė nė paga dhe shpėrblime pėr 6.87 milionė lekė.

Viti 2010 shėnon rėnie drastike tė dėmit total, rreth 15 herė mė tė ulėt se nė 2008-n. 2.78 milionė lekė dėm tė evidentuar i pėrkasin nė masėn mė tė madhe prokurimeve me 2.56 milionė lekė dhe pjesa tjetėr tatim-taksave. Nė vitin 2011, vlera e dėmit total prezantohet akoma mė e ulėt, 1.73 milionė lekė, i gjithi nė fushėn e prokurimeve.Burimi: Kontrolli i Lartė i Shtetit   
Pėrpunimi dhe komentet: ODA  

Dėmi ekonomik sipas sektorėve nė Bashkinė Kamėz (nė lekė)Burimi: Kontrolli i Lartė i Shtetit   
Pėrpunimi dhe komentet: ODA   

Situata paraqitet ndryshme nė vitin 2013. Janė raportuar 15 milionė lekė dėm ekonomik, rreth 8.7 herė mė shumė se nė vitin 2011. Pjesa mė e madhe e dėmit i pėrket fushės sė urbanistikės, 6.4 milionė lekė, i shkaktuar nga njė kompani private e cila ka paguar mė pak sė niveli duhur taksė tė ndikimit nė infrastrukturė. Nė fushėn e pagave dhe shpėrblimeve dėmi total ėshtė 4.87 milionė lekė, i shkaktuar nga pagesa e orėve tė punės jashtė orarit dhe pagesa pėr trajnime jashtė vendit. Pjesa tjetėr e dėmit i pėrket prokurimeve, 2.57 milionė lekė, pėr shkelje tė ndryshme si pagesa pėr punime tė pakryera, pagesa tė kryera dy herė pėr tė njėjtin objekt, etj.

Nėse do tė merrej nė shqyrtim vetėm sektori i prokurimeve, viti 2008 ka rezultuar me nivelin mė tė lartė krahasuar me gjithė vitet e tjera.Burimi: Kontrolli i Lartė i Shtetit   
Pėrpunimi dhe komentet: ODA   
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Dr. Blerta ZILJA