Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Dėmi ekonomik nė Bashkinė Kavajė sipas Kontrollit tė Lartė tė Shtetit 2011-2014

5 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka marrė nė shqyrtim dėmin ekonomik tė shkaktuar nga bashkitė, kryetarėt e tė cilave janė rikonfirmuar pėr njė mandat tė ri nė zgjedhjet lokale 2015. Dėmi ekonomik ėshtė njė tregues qė del nga raporte auditimi tė Kontrollit tė Lartė tė Shtetit.

Bashkia Kavajė me kryebashkiak tė rizgjedhur zotin Elvis Roshi, ėshtė audituar dy herė gjatė periudhės sė marrė nė shqyrtim, pėrkatėsisht nė 2011 dhe 2013. Gjatė kėsaj periudhe janė gjetur shkelje tė ligjshmėrisė me efekte financiare nė vlerėn totale rreth 34.4 milionė lekė, ku viti 2013 shėnon edhe dėmin ė vlerė mė tė lartė.Burimi: Kontrolli i Lartė i Shtetit
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Nė vitin 2011 dėmi i evidentuar ishte 9.71 milionė lekė, i shkaktuar 65% apo 6.38 milionė lekė nė fushėn e urbanistikės dhe pjesa tjetėr 3.32 milionė lekė nė prokurime. Nė raport me vitin 2009, dėmi total ishte rreth dy herė mė i lartė.

Burimi: Kontrolli i Lartė i Shtetit
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Viti 2013 shėnon njė rritje tė lartė tė dėmit tė gjetur, 24.5 milionė lekė, 2.5 herė mė shumė se sa nė auditimin e 2011-s. Nė kėtė kontroll, pesha mė e lartė e dėmit i pėrket fushės sė prokurimeve me 20.92 milionė lekė, gjetje e shoqėruar edhe me 6 kallėzime penale nga ana e KLSH-sė pėr shkelje tė pabarazisė sė pjesėmarrėsve nė tendera, duke skualifikuar padrejtėsisht operatorėt ekonomikė me oferta me vlera mė tė ulėt.Burimi: Kontrolli i Lartė i Shtetit
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Dėmi ekonomik sipas sektorėve Bashkia Kavajė 2009-2013
Burimi: Kontrolli i Lartė i Shtetit
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Pjesa mė e madhe e dėmit tė gjetur nė prokurime i pėrket kontrollit tė vitit kontabėl 2012, pėr tė cilin janė vlerėsuar rreth 15 milionė lekė si dėm i shkaktuar bashkisė nė trajtimin e tenderave tė disa investimeve publike, kryesisht nė rikonstruksion rrugėsh.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Dr. Blerta ZILJA