Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 03 Gusht 2019

Depozita Bankare tė Siguruara nė rast Likuidimi tė Detyruar tė Institucioneve Banka 2014

4 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka hulumtuar mbi raportin e depozitave te siguruara kundrejt totalit te depozitave. Depozitat e siguruara janė tė kompesueshme nė rast likuidimi tė detyruar tė institucionit financiar ku ėshtė bėrė depozitimi i shumės.

Nė Shqipėri mbėshtetur nė ligjin Nr. 8873 datė 29.03.2002, “Pėr Sigurimin e Depozitave” janė nė sigurim dhe kompensohen depozita bankare tė depozituesve dhe subjekteve tė tjera anėtar tė skemės a) nė bankė ose nė degėn e bankės sė huaj nė masėn 100 pėr qind, por nė ēdo rast jo mė shumė se 2 500 000 (dy milionė e pesėqind mijė) lekė, pavarėsisht numrit tė depozitave apo llojit tė monedhės tė tyre, tė depozituara nė kėtė bankė; b) nė Shoqėritė e Kursim – Kreditit nė masėn 100 pėr qind, por nė ēdo rast jo mė shumė se 2 000 (dy milionė) lekė, pavarėsisht numrit tė depozitave apo llojit tė monedhės tė tyre, tė depozituara nė kėtė shoqėri.

Gjithashtu nuk janė tė siguruara dhe nuk mbulohen me kompensim nė raste falimenti disa kategori apo pjesė tė njė depozite si a) pjesa e depozitės nė bankė ose degėn e bankės sė huaj me vlerė mbi 2 500 000 (dy milionė e pesėqind mijė) lekė ose shuma e barasvlershme me tė (kundėrvlerėn), nė monedhė tė huaj; b) pjesa e depozitės nė shoqėrinė e kursim-kreditit me vlerė mbi 2 000 (dy milionė) lekė ose shuma e barasvlershme me tė (kundėrvlerėn), nė monedhė tė huaj; c) depozitat e bankės, degės sė bankės, degės sė bankės sė huaj dhe shoqėrisė sė kursim-kreditit nė emėr dhe pėr llogari tė vet; ē) depozitat e drejtorit, administratorit nė bankė dhe tė afėrmit e ngushtė tė tyre, sipas pėrcaktimit nė ligjin pėr bankat; d) depozitat e ēdo personi qė zotėron 5 pėr qind ose mė shumė nė kapitalin e subjektit anėtar ose tė aksioneve me tė drejtė vote nė kėtė subjekt.

Nė fillim tė periudhės sė marrė nėn studim depozitat totale tė sistemit ishin 621 miliard lek ku depozita tė individėve ishin 491 miliard lek. Nė fund tė vitit 2014 depozitat totale tė sistemit ishin 1035 Miliard lek dhe depozitat e individėve 870 miliard lek. Raporti i Depozita Individėsh kundrejt Depozita Totale ka qene nė fund tė 2007 rreth 80% ndėrsa nė fund tė vitit 2014 ka qenė 84%.

Depozitat e Sistemit Bankar
Vlerat nė Miliard LekBurimi : Raportet Vjetore 2007-2014 nga ASD
Komentet dhe analiza: ODA
Burimi : Raportet Vjetore 2007-2014 nga ASD
Komentet dhe analiza: ODA

Nga viti 2008 ne vitin 2009 raporti i depozitave tė siguruara kundrejt totalit tė depozitave tė individėve ėshtė rritur nga 45% nė 71% pėr shkak se ka ndryshuar pėrcaktimi ligjor pėr kufirin e dopozitave tė siguruara. Nėse Axhensia e Sigurimit tė Depozitave deri nė vitin 2008 mbulonte 100% depozitat deri nė 700.000 lek, me ndryshimet ligjore tė vitit 2009 limiti i depozitės nėn sigurim u pėrcaktua nė 2.500.000 Lek . Nė 4 vitet e fundit kemi njė raport tė qėndrueshėm ku 66% e depozitave nė sistemin bankarė dhe institucionet e licencuara ėshtė e siguruar dhe kompensohet nė rast likuidimi apo falimenti.Burimi : Raportet Vjetore 2007-2014 nga ASD
Komentet dhe analiza: ODA


Procedura e Kompensimit realizohet nga Agjencia e Sigurimit tė Depozitave e cila publikon njoftimin pėr fillimin e procesit tė kompensimit dhe vendin e kohėn pėr kompensimin e depozitave brenda tre ditėve pas njoftimit me shkrim nga Banka e Shqipėrisė pėr vendosjen e subjektit nė likuidim tė detyruar. Depozituesi ose pėrfaqėsuesi i tij ka tė drejtė ta marrė informacionin drejtpėrdrejt nė mjediset e subjektit tė vendosur nė likuidim tė detyruar, nė unionin e shoqėrinė e kursim kreditit  ose nė bankėn agjente.

Banka agjente ose unioni shoqėrive kursim krediti qė do tė kryejė procesin e kompensimit caktohet me vendim tė Kėshillit Drejtues tė Agjencisė. Procesi i Kompensimi pėrfundon jo mė vonė se tre muaj nga data e fillimit tė tij. Me pėrfundimin e afatit ligjor tė procesit tė kompensimit, ēdo depozitues , qė pėr arsye tė caktuara , nuk ėshtė kompensuar nė pėrputhje me kėrkesat e kėtij ligji , mund tė paraqitet brenda 10 vjetėve nga ngjarja e siguruar pranė Agjencisė pėr pretendimin e shumės sė kompensimit.

Pėr depozituesit qė kanė detyrime me vonese ndaj bankės, shoqėrisė sė kursim kreditit, shumės sė detyrimit ligjor do ti zbriten detyrimet e prapambetura.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Besion Kolli