Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Investime tė Huaja Direkte IHD nė Kosovė sipas shtetit tė origjinės 31.06.2015

5 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po pėrditėson tė dhėna pėr Investime tė Huaja Direkte IHD, nė Kosovė sipas shtetit tė origjinės. Investimet e huaja direkte janė tregues i rėndėsishėm i flukseve tė kapitalit dhe zhvillimit tė ekonomisė.

Gjatė vitit 2014 rezultojnė nė total 151.2 milionė euro Investime tė Huaja Direkte tė vitit, duke shėnuar rėnie kundrejt 259.02 milionė euro qė ishin njė vit mė parė. Shteti nga ku e kanė origjinėn pjesa mė e madhe e IHD-ve nė Kosovė pėr vitin 2014 ėshtė Zvicra me 38.2 milion euro, ndryshe nga viti 2013 ku vendin e parė si investues nė Kosovė e zinte Turqia me 82.8 milion euro. IHD-tė me origjinė zvicerane zėnė 14% tė totalit tė investimeve tė huaja direkte pėr vitin 2014.

Shtete tė tjera me peshė sa i takon IHD-ve janė Austria dhe Gjermania (11%), Turqia dhe Shqipėria (8%) etj. Interesante paraqiten Britania e Madhe, Holanda, Greqia dhe Qipro pasi vlera e IHD vitin 2014 me kėto vende paraqitet negative. Kjo tregon qė investitor tė cilėt mė parė kanė pasur investime nė Kosovė nė kėtė vit i kanė tėrhequr investimet. Britania e Madhe shėnon tėrheqje me -39.5 milion euro IHD gjatė kėtij viti, nė njė kohė qė njė vit mė parė ky shtet shėnonte prurje me 10.66 milion euro IHD nė Kosovė.Burimi: Banka Qendrore e Kosovės
Komentet dhe analiza: ODA


Ndėr vite situata e IHD-ve sipas shtetit nga e kanė origjinėn ndryshon. Nė vitin 2007 dhe 2011 pjesa mė e madhe e IHD-ve e kanė origjinėn nga Britania e Madhe me njė vlerė prej 116.16 dhe 80.1 milionė euro. Nė vitin 2008 IHD-tė mė sė shumti vijnė nga Austria me njė vlerė prej 51.3 milionė euro.

Nė dy vitet pasues ėshtė Gjermania shteti qė shėnon vlerėn mė tė madhe tė Investimeve tė Huaja Direket. Gjatė kėtyre viteve ky shtet ka investuar nė Kosovė pėrkatėsisht 75.15 dhe 91.54 milionė euro. Nė vitet  2012-2013 rezulton se ėshtė Turqia e cila ka investuar mė shumė nė shtetin kosovar. Nė vitin 2012 Investimet e Huaja Direkte nga ky vend shėnonin vlerėn e 65.55 milionė eurove dhe njė vit mė vonė 82.73 milionė euro.

Investimet e Huaja Direkte ne Kosove sipas shtetit te origjinės 2007-2014


Burimi: Banka Qendrore e Kosovės
Komentet dhe analiza: ODA

Investimet e Huaja Direkte ne Kosove sipas shtetit te origjinės 2007-2014Burimi: Banka Qendrore e Kosovės
Komentet dhe analiza: ODA

Nė gjashtėmujorin e parė tė vitit 2015 ėshtė sėrish Zvicra qė shėnon pjesėn mė tė madhe tė Investimeve tė Huaja Direkte nė Kosovė me pėrkatėsisht 40.5 milion euro. Vlera negative tė IHD-ve nė kėtė periudhė shėnojn Holanda me -11.6 milion euro dhe Greqia me -0.3 milion euro investime.


Gjendja e investimeve te Huaja Direkte ne Kosove sipas shtetit te origjinės 31 Dhjetor 2014
Vlera ne milionė euro
Burimi: Banka Qendrore e Kosovės
Komentet dhe analiza: ODA


Mė 31 Dhjetor 2014 gjendja akumulative, e IHD-ve nė Kosovė paraqitet: me vendet e Bashkimit Europian janė kryer 987 milionė euro Investime Hyrėse tė Drejtpėrdrejta dhe 74.3 milionė euro Investime tė Drejtpėrdrejta Dalėse; me shtetet e tjera Europiane janė kryer 644.3 milionė euro IHD Hyrėse dhe 85.5 Investime Dalėse- dhe me shtetet e tjera Joeuropiane janė kryer 128.5 milionė euro IHD Hyrėse dhe 14.8 IHD Dalėse.

Gjendja e investimeve te Huaja Direkte ne Kosove sipas shtetit te origjinės 31 Dhjetor 2013-31 Dhjetor 2014
Vlera ne milionė euroBurimi: Banka Qendrore e Kosovės
Komentet dhe analiza: ODABurimi: Banka Qendrore e Kosovės
Komentet dhe analiza: ODA

Nė total mė 31 Dhjetor 2014 gjendja e Investimeve tė Huaja Direkte shėnon 2.96 miliardė euro Investime Hyrėse dhe 175 milionė euro Investime Dalėse, vlera mė tė larta kėto krahasuar me ato tė datės 31 Mars 2014 kur gjendja e Investimeve tė Huaja Direkte rezultonte 2.8 miliardė euro Investime Hyrėse dhe 141 milionė euro Investime Dalėse. Rritje kanė shėnuar kėto flukse edhe nė gjashtėmujorin e parė tė 2015. Ndėrkohė interesant paraqitet raporti i theksuar i IHD me origjinė vende joevropiane dhe vende tė paspecifikuara drejt Kosovės.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci