Ndryshimi i fundit: E Hėnė, 06 Prill 2020

Tė punėsuar nė Sistemin Bankar 2014

5 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po pėrditėson tė dhėna lidhur me tregun e punės nė sistemin bankar, konkretisht numrin e personave tė punėsuar nė banka tė nivelit tė dytė me vitin 2014. Tė dhėnat e marra nga Shoqata Shqiptare e Bankave na vijnė nė ndihmė tė analizojmė ritmin e rritjes apo tkurrjes sė tregut tė punės nė kėtė sektor si dhe cilėsinė e shėrbimit ndaj klientit qoftė ky individė apo biznes.

Nė vitin 2014 rezultojnė gjithsej 6 825 persona tė punėsuar nė sistemin bankar. Rritja vjetore ėshtė vetėm 117 punonjės mė shumė. Nga kėto 1 403 persona ose 21% e totalit janė tė punėsuar pranė Raiffeisen Bank Albania, 1 287 persona janė tė punėsuar pranė Bankės Kombėtare Tregtare, 654 pranė Credins Bank, 566 pranė Intesa Sanpaolo Bank Albania dhe pjesa tjetėr nė dymbėdhjetė bankat e tjera tė nivelit tė dytė qė operojnė aktualisht nė Shqipėri.

Burimi: Shoqata Shqiptare e Bankave
Komentet dhe analiza: ODA

Kėta persona janė tė punėsuar nė njė nga 526 degėt qė ushtrojnė aktivitetet bankare. Mesatarisht nė rang vendi njė degė ka rreth 13 tė punėsuar. Numrin mė tė madh tė degėve pėr vitin 2014 e shėnon Raiffeisen Bank Albania me pėrkatėsisht 90 degė, pasuar nga Banka Kombėtare Tregtare me 88 degė dhe Credins Bank me 49 degė.

Burimi: Shoqata Shqiptare e Bankave
Komentet dhe analiza: ODA

Nė harkun kohor 2009-2014 numri i tė punėsuarve nė kėtė sektor ka pėsuar luhatje. Pėrkatėsisht nga 6 384 tė punėsuar nė vitin 2009 nė 5936 tė punėsuar nė vitin 2010, duke u rritur nė 6710 dhe 6 747 tė punėsuar nė dy vitet e ardhshme. Nė vitin 2013 numri i tė punėsuarve nė sistemin bankar shqiptar bie sėrish nė 6 708 persona pėr t’u rritur nė 6 825 nė vitin 2014.

Numri i tė punėsuarve nė banka tė nivelit tė dytė 2009-2014
Burimi: Shoqata Shqiptare e Bankave
Komentet dhe analiza: ODA
Burimi: Shoqata Shqiptare e Bankave
Komentet dhe analiza: ODA


Dy bankat me numrin mė tė madh tė tė punėsuarve, pėrkatėsisht Raiffeisen Bank Albania dhe Banka Kombėtare Tregtare kanė ndjekur trende tė ndryshme. Raiffeisen Bank Albania ka rritur ndjeshėm numrin e tė punėsuarve nė vitet 2009-2010 me pėrkatėsisht 1 067 tė punėsuar mė shumė nė vitin 2010. Ky trend ėshtė ndjekur edhe nė vitin pasardhės ku kjo bankė shėnon 1 468 tė punėsuar. Nė tre vitet e ardhshme numri i tė punėsuarve nė kėtė institucion ka rėnė dukė shėnuar 1 458 tė punėsuar nė vitin 2012, 1 417 nė vitin 2013 dhe 1 403 nė vitin 2014.

Numri i degėve bankare 2009-2014Burimi: Shoqata Shqiptare e Bankave
Komentet dhe analiza: ODA


Shtesa/Pakesime numri i degėve bankare 2009-2014Burimi: Shoqata Shqiptare e Bankave
Komentet dhe analiza: ODA

Pėr Bankėn Kombėtare Tregtare numri i tė punėsuarve ka ndjekur trend rritės pėrgjatė gjithė harkut kohor 2009-2014. E njėjta gjė ka ndodhur edhe mė degėt. Pranė kėsaj banke ēdo vit punėsohen mesatarisht rreth 87 persona dhe hapen rreth 4 degė tė reja.  ProCredit ka shkurtuar e mesatarisht 343 punonjės nė tre vitet e fundit. Gjatė kėsaj periudhe kjo bankė ka mbyllur gjithsej 15 degė.

Nė tre vitet e fundit pėrkatėsisht 2012-2014 fitimi para tatimit i bankave ėshtė rritur mesatarisht me 56% nė vit, ndėrsa tė punėsuarit me vetėm 1%.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci