Ndryshimi i fundit: E Diel, 19 Janar 2020

Niveli i Varfėrisė nė Shqipėri

8 vite mė parė
share()?>

Varfėria ėshtė njė koncept i cili shprehet nė mėnyrė sasiore bazuar nė treguesit e tė ardhurave pėr frymė dhe nė aftėsinė e individėve pėr tė pėrmbushur nevojat jetėsore bazė.

Treguesit mė tė rėndėsishėm tė nivelit tė varfėrisė janė: pėrqindja e popullsisė qė jeton nė varfėri  absolute (e pėrcaktuar nė Shqipėri si numri i personave me konsum mujor real nėn 4,891 lek), dhe pėrqindja e popullsisė qė jeton nė varfėri ekstreme (e pėrcaktuar si numri i personave qė kanė vėshtirėsi nė pėrmbushjen e nevojave bazė ushqimore).

Metodologjia qė ėshtė pėrdorur pėr llogaritjen e kėtyre shifrave bazohet nė  vrojtime tė kryera nė familjet shqiptare gjatė periudhave qershor 2002, korrik 2005 dhe gusht 2008 nga njė projekt i INSTAT, Bankės Botėrore dhe UNDP.

Bazuar nė dhėnat e vrojtimeve, rezulton se nė 2008, rreth 12.4% e popullsisė jetonte nė varfėri absolute (rreth 373,137 persona), nga 25.4% nė vitin 2002 (rreth 813,196 persona). Grafikisht numri i njerezve qė jetojnė nė varfėri absolute sipas viteve dhe zonave paraqitet:

Burimi: INSTAT, Banka Botėrore dhe UNDP

Analiza dhe komentet: ODA


Pjesa mė e madhe e personave qė jetojnė nė varfėri absolute jetojnė nė zonat rurale, edhe pse diferenca me kalimin e viteve me zonat urbane ka ardhur nė zbritje.

Pėrsa i pėrket varfėrisė ekstreme, edhe ky tregues ka ardhur nė rėnie. Bazuar nė tė dhėnat e vrojtimeve, rezulton se nė 2008, rreth 1.2% e popullsisė jetonte nė varfėri ekstreme (rreth 36,110 persona), nga 4.7% nė vitin 2002 (rreth 150,473 persona). Grafikisht:

Burimi: INSTAT, Banka Botėrore dhe UNDP
Analiza dhe komentet: ODADataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: RE