Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Subjekte tė licencuara nga Banka Qendrore e Kosovės BQK 2014

5 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po pėrditėson tė dhėna lidhur me subjekte financiare tė licencuara nga Banka Qendrore e Kosovės nė vitin 2014. Subjektet financiare qė licencohen nga kjo bankė janė Bankat Komerciale, Fondet Pensionale, Kompanitė e Sigurimeve, Institucionet Mikrofinanciare, si dhe Ndihmėsit Financiarė, nė tė cilėt pėrfshihen Institucionet Financiare Jo banka, Zyrat pėr transferimin e parave, Ndėrmjetėsuesit nė sigurime dhe Zyrat e Kėmbimit Valutor.

Bankat Komerciale janė banka tregtare qė pranojnė depozita monetare ose fonde tė tjera te ripagueshme nga publiku dhe i pėrdorin ato pėr dhėnie kredie dhe emetim tė mjeteve tė pagesės nė formėn e parasė elektronike. Nė vitin 2014 nė Republikėn e Kosovės, listės sė bankave tė licensuara nga BQK i shtohet dhe Banka Kreditore e Prishtinės, e cila ėshtė njė shoqėri aksionere me njė kapital prej 2 540 544 Euro.

Bankat Komerciale qe operojnė ne Republikėn e Kosovės

Vlera ne EuroBurimi: Banka Qendrore e Kosovės
Komentet dhe analiza: ODA

Dy bankat kryesore nė Kosovė janė Raiffeisen Bank Kosovo J.S.C. dhe ProCredit Bank, tė cilat kanė mbi 50 degė dhe kapital 100% tė huaj. Tregu Bankar Kosovar karakterizohet nga veprimtari e degėve tė bankave tė huaja duke mos shfaqur tipare tė njė tregu bankarė nė njė shtet tė konsoliduar vetėqeverisės. Nė vitin 2014 totali i kapitalit themeltar tė bankave ėshtė 253 316 893 Euro, ku 91.34 % janė kapital i huaj. Banka Qendrore ėshtė treguar konservatore nė mundėsinė e licencimit pėr banka tė mirėfillta vendase qofshin kėto edhe me kapitale tė huaja. Bankat komerciale qė operojnė nė Republikėn e Kosovės janė banka qė kryesisht kanė licencė tė mirėfilltė aktiviteti nė vende tė tjera tė Ballkanit.

Numri i subjekteve te licencuara nga Banka Qendrore e Kosovės 2010-2013Burimi: Banka Qendrore e Kosovės
Komentet dhe analiza: ODA


Gjatė vitit 2014 rezultojnė tė licencuara nga BQK dy fonde pensionale, katėrmbėdhjetė  kompani sigurimi, tetėmbėdhjetė institucione mikrofinanciare dhe dyzet e dy ndihmės financiar. Fondet pensionale janė institucione qė merren me menaxhimin e kursimeve pensionale nė njė afat tė gjatė kohor.

Kompanitė e sigurimeve janė institucione tė cilat premtojnė ti paguajnė personit apo shoqėrisė sė siguruar dėmin e ndodhur nga rreziku qė ato paracaktojnė ndėrmjet tyre kundrejt njė ēmimi gjithashtu tė paracaktuar. Institucionet Mikrofinanciare janė organizata qė ofrojnė kredi tė vogla pėr individėt ose bizneset familjare me tė ardhura tė ulėta. Ndihmėsit Financiar janė ndėrmjetėsues financiar dhe aktivitetesh tė tjera ndihmėse.

Ēdo vit nė Kosovė licencohen mesatarisht 2-3 subjekte nga Banka Qendrore.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Ruci