Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Subjekte Tregtare nėn faliment, Shtator 2015

5 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton lidhur me subjektet e falimentit nė Republikėn e Shqipėrisė. Sipas legjislacionit tatimor administrata tatimore kėrkon nė gjykatė fillimin e procedurave tė falimentimit nėse tatimpaguesi ka 2 vjet qė ka kaluar nė status pasiv pranė QKR, ka detyrime tatimore tė deklaruara si tė pambledhėshme, rezulton me humbje tė kapitaleve tė veta pėr tė paktėn 3 vjet rresht ose ka detyrime tė pashlyera ndaj administratės tatimore pėr tė paktėn 2 vjet.

Sipas Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Tatimeve nė Shtator 2015, rezultojnė 118  subjekte tregtare nė proces falimenti.
Burimi: https://www.tatime.gov.al/sq-al/Media/Publikime/Pro%C3%A7edurat%20e%20Falimentimit/Documents/Falimentimi20150730.pdf
Komentet dhe analiza: ODA

Rrethi me mė shumė subjekte tatimore pėr tė cilat kanė filluar procedurat e falimentimit ėshtė Vlora me 36 subjekte ose 31% tė totalit. Ndėrkohė rrethet e tjera shėnojnė pėrkatėsisht Durrėsi me 27 subjekte ose 23% tė totalit tė subjekteve nėn falimentim, Elbasani dhe Gjirokastra 8%, Tirana vetėm 8 subjekte ose 7% tė totalit tė subjekteve nėn falimentim, Shkodra 4% etj. Njėsi tė cilėsuara tatimpagues tė mėdhenj nė proces falimentimi janė 13 tė tilla.
Burimi: https://www.tatime.gov.al/sq-al/Media/Publikime/Pro%C3%A7edurat%20e%20Falimentimit/Documents/Falimentimi20150730.pdf
Komentet dhe analiza: ODA

Sipas llojit tė regjistrimit tė subjekteve rezulton qė kanė falimentuar 8 subjekte person fizik dhe 110 subjekte tė regjistruara si shoqėri tregtare SHA apo SHPK.

Tatim Pagues tė Mėdhenj nėn Faliment shtator 2015
Burimi: DPT
Komentet dhe analiza: ODA

Administrata Tatimore nga ana e saj nuk jep tė dhėna lidhur me emrin e administratorit apo tė administratorėve tė shoqėrisė, si dhe datėn dhe numrin e regjistrimit tė kėrkesės nė gjykatė. Numri i ndėrmarrjeve nė falimentim pėrves njė treguesi pėr cilėsinė e biznesit nė vend, sikurse shfaq edhe karakteristika tė bizneseve qė pėrdorin falimentin si njė instrument pėr tu shmangur detyrimeve kundrejt palėve tė treta qė kanė investuar apo kredituar nė kompani.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci