Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 03 Gusht 2019

Subjekte nėn barrė siguruese e hipotekore pėr detyrime tatimore tė papaguara nė afat, 31 gusht 2015

4 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka hulumtuar lidhur me subjektet tatimpaguese, tė cilat nė 31 Gusht 2015 kanė rezultuar nėn masa bllokuese tė pasurisė pėr detyrime tatimore tė papaguara nė afat. Bazuar nė legjislacionit tatimor, tė gjithė tatimpaguesit qė nuk paguajnė detyrimet tatimore nė afat konsiderohen subjekte tė borxhit tatimor. Administrata tatimore vendos marrjen e masave te sigurimit mbi pasuritė me qėllim ekzekutimin e detyrimeve dhe fillimin e procedurave pėr mbledhjen me forcė tė tyre.

Mė 31 Gusht 2015, rezultojnė 13.242 subjekte bllokuara pėr mos shlyerje tė detyrimit tatimor. Ndėr kėto subjekte pjesa kryesore janė penalizuar pėr detyrime tatimore tė papaguara nė vitin 2014 konkretisht 4 561 persona tė tatueshėm.

Ky numėr ėshtė rritur duke u dyfishuar kundrejt 1 janarit tė vitit 2014 kur numri i subjekteve persona tatimorė qė rezultonin nėn masė sekuestro pėr shkak tė mospagimit tė detyrimit tatimor nė afat shėnonte gjithsej 6608 tė tillė. Pėr shkak tė detyrimeve tatimore tė papaguara nė afat pėr vitin 2014, rezultojnė nėn bllokim 4 561 raste duke shėnuar pėrshkallėzim tė kėtij fenomeni.Burimi: https://www.tatime.gov.al/sq-al/Media/Publikime/Borxhi%20Tatimor/Documents/Borxhi20150908.pdf   
Komentet dhe analiza: ODA   


Rrethi me mė shumė subjekte tatimore pėr tė cilat janė vendosur masa tė sigurimit mbi pasurinė pėr ekzekutim tė detyrimeve  tatimore ėshtė Tirana me 6923 subjekte ose 52% tė totalit. Nė krahasim me 1 Janarin e 2014, ky numėr ėshtė rritur mbi dy herė pasi nė janar 2014 numri i subjekteve nėn masa sigurimi pėr pasurinė pėr shkak tė detyrimeve tatimore tė papaguara ka qenė 3742. Ndėrkohė rrethet e tjera shėnojnė pėrkatėsisht Fieri 13% tė totalit, Durrėsi 11%, Berati 6%, Vlora 4% etj.
Burimi: https://www.tatime.gov.al/sq-al/Media/Publikime/Borxhi%20Tatimor/Documents/Borxhi20150908.pdf   
Komentet dhe analiza: ODA   

Administrata Tatimore nga ana e saj nuk bėn ndonjė publikim se sa ėshtė borxhi tatimor i secilit subjekt apo vlera e mbledhur nga sekuestro pėr llogari tė autoriteteve tatimore.


LISTA E SUBJEKTEVE ME BARRE SIGURUESE DHE HIPOTEKORE


Burimi: https://www.tatime.gov.al/sq-al/Media/Publikime/Borxhi%20Tatimor/Documents/Borxhi20150908.pdf   
Komentet dhe analiza: ODA  

Aktualisht nė vend ekzistojnė 112 537 ndėrmarrje aktive duke na rezultuar se  numri i subjekteve tatimore me barrė siguruese dhe hipotekore pėr mospagim tė detyrimit tatimorė, ka kaluar masėn e 10% tė totalit tė ndėrmarrjeve ēka flet pėr njė situatė jo pozitive pėr subjektet tatimore nė vend.

Numri i subjekteve nėn peshėn e bllokimit dhe sekuestros pėr mospagime nė afat tė borxheve tatimore pritet tė rritet ndjeshėm pas ashpėrsimit tė legjislacionit tatimor dhe operacioneve tė inspektimit nė terren. 


Subjekte nėn barrė siguruese e hipotekore pėr detyrime tatimore tė papaguara nė afat, 31 gusht 2015 krahasuar me 1 janar 2014Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci