Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Raporti gjinor nė pronėsinė apo administrimin e Njesive Ekonomike 2005-2014

5 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po pėrditėson tė dhėna lidhur me raporte gjinore nė administrimin apo pasjen nė pronėsi, tė njesive ekonomike aktive nė vitet 2013-2014. Nė kėtė rast bėhet fjalė pėr ēdo subjekt qė ushtron njė veprimtari ekonomike, pavarėsisht formės sė tij ligjore, pėrjashtuar administratėn publike, organizatat jofitimprurėse dhe organizatat ndėrkombėtare.

Sipas tė dhėnave marrė nga data baza e Institutit tė Statistikave nė seksionin e Regjistrit tė Ndėrmarrjeve rezulton se raporti gjinor ne  administrues tė ndėrmarrjeve aktive ka ndryshuar duke rritur lehtė peshėn e gjinisė femėrore edhe pėr vitet 2013 dhe 2014.

Ndėrmarrjet aktive sipas gjinisė sė pronarit / drejtuesit 2005-2014
Vlera nė pėrqindjeBurimi: INSTAT, Rregjistri statistikor i ndėrmarrjeve
Komentet dhe analiza: ODA
Burimi: INSTAT, Rregjistri statistikor i ndėrmarrjeve
Komentet dhe analiza: ODA

Nė vitin 2012 ndėrmarrjet qė drejtoheshin nga gjinia femėrore pėrbėnin vetėm 27.4%, nė vitin 2013 kjo vlerė ka shkuar nė 27.8%,  dhe nė vitin 2014 nė 28.5% ose 32 073 administratore apo poseduese femra. Kemi njė rritje prej vetėm 1.1% tė drejtueseve femra tė ndėrmarrjeve nė Republikėn e Shqipėrisė nė harkun kohor tė dy viteve. Nė organizatat jo fitimprurėse nė vitin 2014 qeverisja ndahet nė raportin 722 drejtuese femra dhe 1 656 meshkuj.

Njė tjetėr kėndvėshtrim paraqet femrėn si drejtuese tė njė ndėrmarrjeje sipas numrit tė  punonjėsve nė varėsinė e saj.Burimi: INSTAT, Rregjistri statistikor i ndėrmarrjeve
Komentet dhe analiza: ODA

Ndėrmarrjeve ekonomike me njė pronar / drejtues Femėr sipas numrit tė punėsuarve nė vitet 2005-2014

Vlera nė pėrqindjeBurimi: INSTAT, Rregjistri statistikor i ndėrmarrjeve
Komentet dhe analiza: ODA

Ndėrmarrjeve ekonomike me njė pronar / drejtues femėr sipas numrit tė tė punėsuarve nė vitet 2012-2014


Burimi: INSTAT, Rregjistri statistikor i ndėrmarrjeve
Komentet dhe analiza: ODA

Ndėrmarrjeve ekonomike me njė pronar / drejtues femėr sipas numrit tė tė punėsuarve nė vitet 2012-2014Burimi: INSTAT, Rregjistri statistikor i ndėrmarrjeve
Komentet dhe analiza: ODA

Numrin dhe peshėn mė tė madhe administratoret dhe pronaret femra e shėnojnė nė ndėrmarrjet e vogla me 1-4 punonjės. Nė kėto ndėrmarrje ato kanė shėnuar njė rritje me 1% nė dy vitet e fundit, ndėrsa nė ndėrmarrjet e mėdha me mbi pesėdhjetė tė punėsuar administratoret e gjinisė femėrore shėnojnė vetėm 16.1% tė rasteve nė vitin 2014, pra 1.6% mė shumė se nė vitin 2012.Burimi: INSTAT, Rregjistri statistikor i ndėrmarrjeve
Komentet dhe analiza: ODA

Ndermarrje Aktive


Burimi: INSTAT, Rregjistri statistikor i ndėrmarrjeve
Komentet dhe analiza: ODA

Ndermarrje Aktive


Burimi: INSTAT, Rregjistri statistikor i ndėrmarrjeve
Komentet dhe analiza: ODADataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci