Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 03 Gusht 2019

Banka Qendrore - Paraja dhe Ekuivalentet e saj 2014

4 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka pėrditėsuar tė dhėnat mbi paranė dhe ekuivalentet e saj 2014. Sipas Bankės sė Shqipėrisė ekuivalente tė parasė konsiderohen llogaritė rrjedhėse dhe depozitat me afat maturimi mė tė shkurtėr se tre muaj, si dhe ari dhe metalet e tjera tė ēmuar tė mbajtur brenda dhe jashtė vendit.


Burimi: Banka e Shqipėrisė
Komentet dhe analiza: ODA

Depozitat nė bankat e huaja nė vitin 2014 shėnuan 30 mld lekė duke shėnuar rritje kundrejt vitit paraardhės. Nė vitin 2007 ato ishin nė vlerėn e 40. 84 mld lekė, pra rreth 1.4 herė mė shumė se nė vitin 2014. Vlera mė e lartė e depozitave nė bankat e huaja ėshtė arritur nė vitin 2008 dhe paratė e depozituara arrinin vlerėn e 58.8 mld lekė.

Likuiditeti nė monedhė vendase ėshtė 28.59 mld lekė kundrejt 47.23 mld qė ishte njė vit mė parė. Nė harkun kohorė tė viteve likuiditeti ka shėnuar rritje vit pas viti duke shėnuar nė vitin 2014 pėr herė tė parė njė ulje drastike tė likuiditetit nė monedhė vendase.

Edhe likuiditeti nė monedhė tė huaj ėshtė ulur nė vera tė ndjeshme prej 11 miliard lek kundrejt 2013. Sa i takon arit tė depozituar nga shteti shqiptar nė banka jashtė vendit, pėr vitin 2014 kjo sasi pėrbėn vlerėn ekuivalente me 9 569 000 000 lekė. Nė kėtė kategori pėrfshihet gjendja e arit jomonetar, platinit dhe argjendit tė vlerėsuara me kursin e kėmbimit fiks tė Londrės nė datėn e raportimit.


Paraja dhe ekuivalentet e saj 2007-2014Burimi: Banka e Shqipėrisė
Komentet dhe analiza: ODA


Paraja dhe ekuivalentet e saj 2007-2014
Vlera ne milionė leke
Burimi: Banka e Shqipėrisė
Komentet dhe analiza: ODA

Sa i takon arit tė depozituar nga shteti shqiptar nė banka jashtė vendit, pėr vitin 2014 kjo sasi pėrbėn vlerėn ekuivalente me 9.57 mld lekė. Nė kėtė kategori pėrfshihet gjendja e arit jo monetar, platinit dhe argjendit tė vlerėsuara me kursin e kėmbimit fiks tė Londrės nė datėn e raportimit.

Gjatė vitit 2014 shteti shqiptar ka depozituar nė bankat jashtė vendit njė vlerė prej 30 mld lekė, pra rreth 8 mld lekė mė shumė se njė vit mė parė.

Kėto para tė depozituara nuk janė gjė tjetėr veēse para qė si pasojė e mos gjetjes sė njė terreni tė pėrshtatshėm pėr t’i investuar nė vend janė depozituar nė bankat jashtė vendit. Nė kėtė vit depozitat nė bankat e huaja pėrbėheshin 40.8% nga llogari rrjedhėse, 59.2% nga depozita afatshkurtra, 0.1% nga kontrata tė sė ardhmes dhe shumė pak interes i pėrllogaritur.Burimi: Banka e Shqipėrisė
Komentet dhe analiza: ODA


Depozitat afatshkurtra dhe llogaritė rrjedhėse nė bankat e huaja kanė norma interesi qė bazohen nė monedhėn e depozitės apo llogarisė rrjedhėse. Kontratat e ardhshme janė kontrata standarde pėr blerjen ose shitjen nė njė datė tė ardhshme tė njė aktivi financiar ose jofinanciar, me njė ēmim specifik tė paracaktuar. Mė 31 dhjetor 2014, vlerėsimi neto pėr kėto kontrata ishte 17 milionė lekė.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci