Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 03 Gusht 2019

Subjekte tė licencuara nga Njėsia e Mbikėqyrjes sė Lojėrave tė Fatit 2015, Seli dhe Kapital Themeltar

4 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po pėrditėson tė dhėna lidhur me subjektet financiare qė janė licencuar nga Njėsia e Mbikėqyrjes sė Lojėrave tė Fatit nė Gusht 2015. Ky institucion pėrveēse licencon edhe mbikėqyr dhe kontrollon veprimtarinė e subjekteve, qė organizojnė lojėra fati, nė tė gjithė territorin e Republikės sė Shqipėrisė.

Nė Gusht 2015 rezultojnė gjithsej njėzet e dy subjekte tė licencuara nga Njėsia e Mbikėqyrjes. pėrkatėsisht njė lotari Kombėtare, njė bingo televizive, njė kazino, dhjetė  kazino elektronike, pesė subjekte tė licencuar si baste sportive dhe katėr bingo tradicionale.

Subjektet e licencuara nga Njėsia e Mbikėqyrjes se Lojėrave te FatitBurimi: Njėsia e Mbikėqyrjes se Lojėrave te Fatit, Qendra Kombėtare e Regjistrimit   
Komentet dhe analiza: ODA

Edhe pse kategoria me numrin mė tė madh tė subjekteve ėshtė ajo e Kazinove Elektronike, Bastet Sportive kanė njė shtrirje mė tė gjerė nė tė gjithė vendin pėr shkak tė numrit tė madh tė selive dhe pikave ku ushtrojnė aktivitet. Nė gjithė vendin  ushtrojnė aktivitetin si tė licencuara gjithsej 2 263 pika tė lojėrave tė fatit. Top Bast, njė nga kompanitė e basteve sportive me kapital aksionar prej njėzet e dy milion lekė, ka 1 117 seli nė gjithė territorin e Republikės sė Shqipėrisė.

Kompania me Kapitalin Themeltar mė tė lartė ėshtė Lotaria Kombėtare me pėrkatėsisht njė  pikė dy miliard lekė kapital themeltar tė vendosur. Kjo kompani ka formėn ligjore tė shoqėrisė me pėrgjegjėsi tė kufizuar shpk, pjesa tjetėr e kompanive tė licencuara nga Njėsia e Mbikėqyrjes, janė shoqėri aksionere (anonime) SHA.

Krahasuar me njė vit mė parė vėrehet qė shoqėria Interbast SHA nuk figuron nė listėn e subjekteve tė licencuara nga Njėsia e Mbikėqyrjes sė Lojėrave tė Fatit, ndėrsa nė Qendrėn Kombėtare tė Regjistrimit kjo shoqėri ka status aktiv. Shoqėria SH.B Imperial Casino ka rritur kapitalin nga 51 milion lekė nė 79 milion.

Aksioneri Mark Frroku i shoqėrisė Xhoi Co 21 i ka shitur aksionet e tij bashkėaksionerit Amiran Dzanashvili, i cili tashmė ka 80% tė aksioneve nga 50% qė posedonte njė vit mė parė. Gjithashtu shoqėria Lloto Sport ka pėsuar njė rėnie nė kapital pėrkatėsisht nga 59.73 milion  lekė qė ishte nė vitin 2014 nė 49.82 milion lekė, si dhe nga katėr aksioner tanimė janė tre individė posedues aksionesh pranė kėsaj kompanie.Burimi: Njėsia e Mbikėqyrjes se Lojėrave te Fatit, Qendra Kombėtare e Regjistrimit
Komentet dhe analiza: ODA

Shoqėri Tregtare Lojėra Fati tė Regjistruara dhe kapitali aksionar Gusht 2015Burimi: Njėsia e Mbikėqyrjes se Lojėrave te Fatit, Qendra Kombėtare e Regjistrimit
Komentet dhe analiza: ODA

Nė tėrėsi kapitali themeltar i shoqėrive tė licencuara pėr lojėra fati ėshtė dy pikė nėntėdhjetė e dy miliard lekė. Ndryshe nga viti 2014 ku rezultonin dy aksionere tė gjinisė femėrore nė periudhėn qė flasim ėshtė vetėm njė aksionere femėr, e cila zotėron 100% tė aksioneve tė Bingos Tradicionale Madrid Bingo me njė kapital prej 38.35 milion lekėsh.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci