Ndryshimi i fundit: E Diel, 22 Mars 2020

Borxhi i Jashtėm Bruto ne Vitet 2007-2015

5 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka analizuar ecurinė e borxhit tė jashtėm bruto pėr periudhėn 2007-2015, dhe dinamikėn e kėtij borxhi nė vitin e fundit.  Borxhi i jashtėm bruto nėnkupton gjithė borxhin e jashtėm qė ka njė ekonomi. Ai pėrfshin borxhin e sektorit publik dhe atij privat kundrejt jo rezidentėve dhe qė ėshtė nė valutė tė huaj.

Nė fund tė tremujorit tė parė tė vitit 2015 vlera e borxhit tė jashtėm bruto tė Shqipėrisė ishte 6 997.4 milion euro. Gjatė kėtij tremujori stoku i borxhit u rrit me rreth 331 milionė euro, ndėrsa nė krahasim me fundin e tremujorit tė parė tė vitit 2014, stoku ėshtė rritur me 757 milionė euro. Rreth 81% e stokut tė borxhit ėshtė borxh afatgjatė kryesisht nė formėn e huave, ndėrsa pjesa tjetėr ėshtė borxh afatshkurtėr kryesisht i marrė nga sektori bankar.

Borxhi i jashtėm bruto gjatė viteve (milion EUR)
*Tremujori i Parė 2015
Burimi: Banka e Shqipėrisė, Raporti Statistikor
Komentet dhe analiza: ODA
*Tremujori i Parė 2015
Burimi: Banka e Shqipėrisė, Raporti Statistikor
Komentet dhe analiza: ODA

Sektori i Qeverisė zotėron pjesėn kryesore tė borxhit tė jashtėm me rreth 41% tė vlerės sė pėrgjithshme. Pjesa tjetėr ėshtė e shpėrndarė midis bankave (18%), sektorėve tė tjerė (17%), autoritetit monetar (1%) dhe si hua midis kompanive (23%).

Borxhi i jashtėm bruto sipas sektorėve 2015*
*Tremujori i Parė 2015
Burimi: Banka e Shqipėrisė, Raporti Statistikor
Komentet dhe analiza: ODA*Tremujori i Parė 2015
Burimi: Banka e Shqipėrisė, Raporti Statistikor
Komentet dhe analiza: ODA

Kur rritja e borxhit tė jashtėm ėshtė shumė mė e lartė se rritja e Produktit tė Brendshėm Bruto (PBB-sė) apo investimeve tė njė vendi, atėherė ajo mund tė krijojė probleme nė njė ekonomi. Kjo problematikė pėrshkallėzohet nė kushtet kur interesat pėr kėtė borxh rriten nė mėnyrė tė ndjeshme. PBB-ja gjatė viteve tė fundit ėshtė rritur me rreth 2-3%, ndėrkohė qė borxhi i jashtėm ėshtė rritur me mesatarisht 19% ēdo vit.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Open Data Albania