Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Importi i grurit sipas vendit tė origjinės, 2001-2014

5 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka pėrditėsuar tė dhėnat nė lidhje me importin e grurit dhe pėrzierjes grurė-thekėr (meslin) pėr vitin 2014. Analiza ėshtė bazuar nė tė dhėnat e Qendrės Ndėrkombėtare tė Tregtisė (ITC).


Nė vitin 2014, sipas tė dhėnave tė ITC, janė importuar 269 398 ton grurė dhe pėrzierje grurė-thekėr, me njė vlerė prej  6.628 miliard lekė.  Sasia e importuar nė vitin 2014 ėshtė rreth 6% mė e lartė se ajo e njė viti mė parė.Burimi: International Trade Centre (http://www.intracen.org/itc/market-info-tools/trade-statistics/)   
Komente dhe Analiza: Open data Albania
Burimi: International Trade Centre (http://www.intracen.org/itc/market-info-tools/trade-statistics/)   
Komente dhe Analiza: Open data Albania   


Vendi ynė ka importuar vazhdimisht grurė dhe pėrzirje grurė-thekėr nga njė numėr i madh vendesh. Edhe pėr vitin 2014, Rusia dhe Serbia mbeten furnizueset kryesore tė Shqipėrisė me grurė dhe pėrzierje grurė-thekėr, ndėrsa Bullgaria, Franca, Hungaria, Italia, Kroacia dhe Maqedonia janė vendet e tjera nga tė cilat kemi blerė grurė dhe pėrzierje grurė-thekėr nė sasi dhe vlera mė tė vogla.

Importi i grurit dhe pėrzierje grurė-thekėr sipas vendeve tė blerjes nė vitet 2001-2014 (Nė 000 lek)
Burimi: International Trade Centre (http://www.intracen.org/itc/market-info-tools/trade-statistics/)   
Komente dhe Analiza: Open data Albania   

Importi i grurit dhe pėrzirjes grurė-thekėr nga Franca dhe Hungaria ka pėsuar rėnie tė madhe nė vitin 2014, ndėrsa importi nga vendet e tjera ka pėsuar rritje. Me njė rritje me 21% tė sasisė sė importeve nė vitin 2014, Rusia pėrbėn 75% tė totalit tė importeve tė grurit dhe pėrzierjes grurė-thekėr pėr vitin 2014, ndėrsa ato Serbe rreth 15% tė totalit. Pjesa tjetėr, zihet nga Kroacia me njė peshė prej 4% tė totalit, Bullgaria me 2% dhe vendet e tjera me rreth 1% secila.Burimi: International Trade Centre (http://www.intracen.org/itc/market-info-tools/trade-statistics/)   
Komente dhe Analiza: Open data Albania   


Importi i grurit dhe pėrzierje grurė-thekėr sipas vendeve tė blerjes nė vitet 2001-2014 (Nė ton)
Burimi: International Trade Centre (http://www.intracen.org/itc/market-info-tools/trade-statistics/)   
Komente dhe Analiza: Open data Albania   


Qė nga viti 2011, ēmimi mesatar i blerjes sė grurit dhe pėrzierjes grurė-thekėr ka ardhur nė rėnie. Viti 2014 ėshtė shoqėruar nga njė rėnie vjetore e kėtij ēmimi me rreth 27%, duke shėnuar njė ēmim mesatar tė blerjes sė grurit dhe pėrzierjes grurė-thekėr prej  24 600 Lek/Ton.

Maqedonia ėshtė vendi prej tė cilės kemi blerė me ēmimin mė tė lirė pėr vitin 2014. Po ashtu, gruri dhe pėrzierja grurė-thekėr janė blerė mė lirė nga Rusia, ku ēmimi mesatar i blerjes pėr vitin 2014 ėshtė rreth 25% mė i ulėt se njė vit mė parė.Burimi: International Trade Centre (http://www.intracen.org/itc/market-info-tools/trade-statistics/)   
Komente dhe Analiza: Open data Albania   
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: MSc. Ina Baja