Ndryshimi i fundit: E Diel, 22 Mars 2020

Njė muaj pas zgjedhjeve lokale, partitė refuzojnė tė tregojnė burimin e milionave nga u financuan

5 vite mė parė
share()?>
Partitė politike nuk kanė bėrė transparencė tė plotė pėr paratė qė kanė shpenzuar gjatė fushatės elektorale tė zgjedhjeve tė 21 qershorit. Edhe pse ka kaluar njė muaj nga data e pėrfundimit tė zgjedhjeve dhe pak nga pak kryetarėt e rinj po marrin detyrat, lista reale e financimit tė fushatės nuk ėshtė bėrė publike. Deri mė tani ėshtė bėrė publike shuma e  transaksioneve tė dhėna nga shteti pėr partitė politike, por pjesa e donacioneve mbahet e fshehur.

Kėrkesa

Instituti Shqiptar i Shkencave dhe  Open Data Albania i janė drejtuar me shkresa zyrtare partive politike tė cilat kanė refuzuar t`i pėrgjigjen kėrkesės sė dėrguar prej tyre, pėr tė treguar shpenzimet gjatė fushatės dhe burimin e financimit. “Nė vijim tė kėsaj pune nė fillim tė fushatės zgjedhore 2015, organizata ju drejtua me njė kėrkesė zyrtare tre subjekteve ndėr mė kryesore nė fushatė si Partia Socialiste, Partia Demokratike dhe Partia Lėvizja Socialiste pėr Integrim. Kėrkesa synonte aksesin dhe informimin publik nė kohė reale, mbi donatorėt, shumat dhe shpenzimet, por nuk ėshtė marrė pėrgjigja e kėrkuar” thotė Aranita Brahaj, drejtoreshė e organizatės

Fondi shtetėror 2015


Lidhur me fondin shtetėror pėr zgjedhjet vendore, 2015 janė dhėnė rreth 255 milionė lekė. KQZ-ja, nė mbėshtetje tė ligjit “Pėr partitė politike” dhe ligjit “Pėr buxhetin e vitit 2015”, nė mbledhjen e 3 shkurtit,  miratoi ndarjen e fondit vjetor prej 190 milionė lekėsh tė reja pėr partitė politike, fond ky qė u shpėrnda nė bazė tė numrit tė deputetėve qė ato kanė marrė nė zgjedhjet e fundit parlamentare, por dhe numrit tė votave. Nė bazė tė kėsaj formule, PS-ja pėrfitoi rreth 73.67 milionė lekė, PD-ja pėrfitoi 57.17 milionė lekė, ndėrsa LSI-ja mori 20.57 milionė lekė. Mė vonė edhe Kėshilli i Ministrave vendosi nė dispozicion tė partive politike fondin shtesė prej 65 milionė lekėsh tė reja, pėr fushatėn e zgjedhjeve vendore.

Fushata e vitit 2013

Ndėrkohė nė zgjedhjet e vitit 2013, sipas statistikave dhe analizės qė ka bėrė Open Data Albania, PS ka shpenzuar pėr fushatėn elektorale 80.1 milionė lekė; nga kėto 45.3 milionė ishin donacione; 26.1 milionė fonde nga buxheti i shtetit; dhe 8.7 milionė tė ardhura tė vetė subjektit. Partia Demokratike ka shpenzuar 94.5 milionė lekė (63.3 mln donacione), dhe 25.7 milionė fonde nga buxheti i shtetit; tė ardhurat e vetė partisė ishin 5. 473.551 lekė. LSI pėr fushatėn e vitit 2013 ka shpenzuar nė total 25.3 milionė lekė; nga kėto 3.1 milionė kanė qenė fonde nga buxheti i shtetit; 15.5 mln tė ardhura sipas nenit 84, pika 6 Kodi Zgjedhor; dhe donacione, 1.270.489 lekė.

Refuzimi


Konkretisht  organizatat nė fjalė, i kėrkuan partive politike  listėn e dhuruesve tė fondeve jopublike tė pėrfituara nė datat 21 maj deri 21 qershor 2015 dhe qė janė mbi shumėn 100 000 (njėqindmijė) lekė ose shėrbime dhe sende tė barasvlershme me tė; po ashtu edhe lista e ēdo shpenzimi tė kryer eventualisht prej datės 21 maj 2015 me fonde vjetore tė pėrfituara  nga Buxheti i Shtetit 2015. “Kjo kėrkesė megjithėse e dėrguar dhe marrė nė dorėzim nga subjektet pėrmes postės zyrtare nuk mori pėrgjigje sipas interesit. Duke i konsideruar Partitė Politike si subjekte tė rėndėsishme pėr publikun, dhe transparencėn me financat e tyre tė njė rėndėsie tė veēantė, i jemi drejtuar edhe Komisionerit pėr tė Drejtėn e Informimit dhe Mbrojtjen e tė Dhėnave Personale me njė Ankesė kundrejt subjekteve,” thotė Brahaj, ndėrsa sqaron se kėrkesa do tė ndiqet nė rrugė gjyqėsore. Kėrkesa ODA-s bazohet nė nenin 9, paragrafi i tretė i Kushtetutės, neni 87/1, neni 89 dhe 90 i Kodit Zgjedhor, si dhe tė Ligjit nr 119/2014 “Pėr tė Drejtėn e Informimit ” neni 2 shkronja c, neni 3 dhe neni 11.

Gjykata

“Me dėshirėn pėr tė kontribuuar nė krijimin e kulturės demokratike tė transparencės, nė javėt apo muajt nė vijim nė bashkėpunim mė njė nga studiot mė tė mira nė trajtim e ēėshtjeve pėr tė drejtė publike dhe ekspertizė nė legjislacionin elektoral, do t`i drejtohemi institucioneve pėrfshi edhe gjyqėsorit.  Megjithėse fushata ka pėrfunduar, dhe ndėrkohė raportet e auditimit tė subjekteve elektorale mund tė publikohen, ne shohim me vend njė interpretim doktrinar tė ēėshtjes nėse janė partitė politike subjekte tė tė drejtės pėr informim publik, sikurse a duhet ato tė bėjnė publike nė kohė reale tė dhėnat mbi donatorėt dhe shpenzimet nė fushatė,” argumenton ODA.

Sipas legjislacionit shqiptar, juristėt shpjegojnė se jo vetėm organizatat por edhe qytetarė tė thjeshtė kanė tė drejtė t`i dėrgojnė njė kėrkesė partive politike pėr tė mėsuar shumėn e shpenzuar gjatė fushatės. Nė rast refuzimi kėrkesa mund t`i drejtohet edhe gjykatės.
Multimedia: Tesheshi.com
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 23/07/2015
Titulli i publikimit: Njė muaj pas zgjedhjeve lokale, partitė refuzojnė tė tregojnė burimin e milionave nga u financuan
Pėrshkrim i publikimit: Partitė politike nuk kanė bėrė transparencė tė plotė pėr paratė qė kanė shpenzuar gjatė fushatės elektorale tė zgjedhjeve tė 21 qershorit.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :