Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Prodhimi i grurit nė Republikėn e Shqipėrisė, 1998-2014

5 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi nivelin e prodhimit tė grurit nė Republikėn e Shqipėrisė nė vitet 1998-2014. Tė dhėnat e pėrdorura nė analizė janė marrė nga Instituti i Statistikave. Pėr pėrgatitjen e kėtyre statistikave, INSTAT ėshtė mbėshtetur nė informacionin administrativ tė mbledhur nė terren nga specialistėt e Ministrisė sė Bujqėsisė, Zhvillimit Rural dhe Administrimit tė Ujėrave.

Sipas metodologjisė sė pėrdorur, prodhimi i grurit, ėshtė sinonim me prodhimin e vjelė dhe pėrfshin sasitė e shitura, konsumin direkt nė familjet fermere, humbjet dhe mbetjet nė fermė, si dhe humbjet gjatė transportit, ruajtjes dhe paketimit.

Nė vitin 2014, u prodhuan gjithsej 280 mijė ton grurė. Krahasuar me vitin 2013, kemi njė rėnie tė prodhimit tė grurit me 5%.Burimi: INSTAT
Komentet dhe analiza: ODA

Prodhimi i grurit nė vendin tonė ka pėsuar ulje dhe ngritje tė vazhdueshme gjatė viteve. Niveli mė i lartė i prodhimit tė grurit ėshtė shėnuar nė vitin 1998, ku u prodhuan rreth 395 mijė ton grurė. Viti 2006 ėshtė viti mė i keq nė prodhimin e grurit, nė tė cilin u prodhuan rreth 230 mijė ton grurė. Pėrsa i pėrket rritjes vjetore tė prodhimit tė grurit, nė vitin 2008 ėshtė shėnuar rritja mė e madhe.

Nė vitin 2008 u prodhua rreth 34% mė shumė grurė se njė vit mė parė. Nga ana tjetėr, nė 1999 ėshtė shėnuar rėnia vjetore mė e madhe, ku krahasuar me njė vit mė parė u prodhua rreth 31% mė pak grurė.


Burimi: INSTAT
Komentet dhe analiza: ODA

Peshėn mė tė madhe nė prodhimin e grurit pėr vitin 2014 e zėnė qarku i Fierit me rreth 27% tė totalit, qarku i Korēės me rreth 22% tė totalit, qarku i Elbasanit me rreth 15% tė totalit, qarku i Tiranės dhe i Beratit me rreth 7% tė totalit secili. Qarqet e tjera zėnė pesha qė variojnė nga 2 deri nė 4%.
Burimi: INSTAT
Komentet dhe analiza: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: MSc. Ina Baja