Ndryshimi i fundit: E Diel, 22 Mars 2020

Nesėr afati i fundit , Auditimi i financimit tė partive politike drejt dėshtimit, s’ka auditues

5 vite mė parė
share()?>
Auditimi i financimit tė partive politike pėr vitin 2014 dhe fushatės zgjedhore ka dhėnė shenjat e qarta se po shkon drejt dėshtimit ose drejt njė auditimi krejtėsisht formal.

KQZ prezantoi pak kohė me parė shqetėsimin se nuk ishin paraqitur audituesit, pėr tė kryer auditin kur afati kish pėrfunduar, duke ju dhėne kohė edhe disa ditė tė tjera deri tė hėnėn me datė 3 gusht. Drilona Hoxha: “Nisur nga numri i vogėl i auditeve qė kanė shfaqur interes pėr auditimin e partive politiike, KQZ ripėrsėrit apelin ndaj ekspertėve kontabėl tė liēensuar pranė institutit IEKA qė tė shfaqin interes dhe tė aplikojnė pranė KQZ pėr tė adituar partitė politike”.Problemi ėshtė se nė kėtė fazė, auditimi pritet tė jetė krejtėsish formal, pasi ligji i vendos audituesit thjesht nė rolin e ēertifikuesit.

Ata thjesht marrin nė dorėzim faturat e partive dhe verfikojnė nėse kjo faturė ėshtė pėrfshirė ose jo nė bilancin e partive, pra pa hyrė nė thellėsi kush ėshtė donator dhe ku u gjetėn financimet.

Kėtė e konfirmojnė edhe vetė audituesit, duke shpjeguar kėshtu edhe interesin e ulėt ndaj thirrjeve tė KQZ pėr tė marrė pjesė nė auditimin e kėrkuar.

“Pėr mua ky proēes nuk ėshtė serioz.Unė nuk e quaj serioz,e bėjnė kot.Kėshtu qė nje profesionist qė ėshtė profesionist serioz nuk e merr pėrsipėr njė mision tė tillė.Ēfarė tė drejta kanė kėta auditė dhe a kanė kėta kohėn e nevojshme pėr tė verifikuar dhe pėr tė ēertifikuar pasqyrat financiare tė tyre? Se ne pėr hartimin e pasqyrave financiare akoma nuk kemi standarte se si duhet ta hartojė ai pasqyrėn financiare.Pale pastaj tė bėjmė dhe ēertifikimin e tyre”.

Kjo pėr sa i takon auditimit tė fushatės, ndėrsa nė lidhje me auditimin e financimit tė partive pėr njė vit, shtohen dyshimet pėr formalizėm pasi ėshtė thuajse e pamundur qė afro 100 parti politike tė kontrollohen nė aktivitetin e tyre financiar njė vjeēar pėr njė muaj.

Ka dhe njė problem tė konstatuar me pagesat e audituesve. Ligji nuk parashikon sa ėshtė vlera dhe kush paguan pėr auditimet vjetore, ndėrsa pėr financimin e fushatave paratė janė parashikuar nė fondin e KQZ. Por edhe kjo i lė krejtėsisht tė pakėnaqur audituesit.

“Edhe shpėrblimi pėr shėmbull qė ėshtė njė shpėrblim qė mund tė jetė qesharak pėr njė profesionist pėr shembull qė mund ta ketė orėn e punės 70 euro”.

Por ēfarė ndodh? Ekspertėt vėnė re se standarti i kodit zgjedhor ėshtė mė i prapambetur se ligji i financimit tė partive dhe pėr pasojė edhe auditimi i financimit tė fushatės.

“Elementi tjetėr dedifektoz ėshtė edhe fakti qė KQZ megjithėse pėrmes ligjit qė ėshtė kodi zgjedhor,janė dhėnė mjaft detyra pėr tė administruar auditimet e partive politike, per tė publikuar nė kohė reale tė dhėna qė kanė tė bėjnė me llogari bankare tė partive politike, nuk ka kompetenca dhe njė strukturė tė shprehur shumė qartė se si duhet ta kryejė kėtė detyrė.

Deri tani auditimi dhe kontrolli i financės sė partive politike gjatė fushatave elektorale i ėshtė lėnė herė Drejtorisė ekonomike dhe herė Drejtorisė juridike. Shpesh herė disa kompetenca i ka marrė edhe Sekretari i Pėrgjithshėm apo edhe vet Komisioni pra anėtarėsia e Komisionit.

Por nuk kemi inspektor tė mirėfilltė qė mund tė bėjė verifikime,nuk kemi parashikime nėnligjore tė cilat do rregullojnė se si do tė ndėrhyet, se si vepron ky institucion nė rast se kemi neglizhenca nė transparence, ose nėse kemi raste ku ka kontekst fiktiviteti tė mosraportimit dhe tė tjera informacione qė kanė tė bėjnė me shpenzimet elektorale”.

Partitė mendojnė se nuk i detyron ligji tė publikojnė nė kohė reale gjatė fushatės financimet dhe drejtuesja e Open Data Albania mendon qė kufirin midis tė drejtės sė saj dhe tė partive ta zgjidhė nė gjykatė.
“Partitė politike janė subjekte tė tė drejtės pėr informim. Ato janė organizime tė cilat kanė njė rėndėsi tė veēantė pėr transparencėn dhe llogaridhėnien.Nė kėtė kontekst, nė muajin shtator do ti drejtohemi niveleve tė gjyqėsorit, tashmė jo me dėshirėn pėr tė pasur listėn e shpenzimeve tė donatorėve, sepse ndoshta ndėrkohė edhe do ti marrim, por me dėshirėn pėr tė interpretuar nė mėnyrė gjyqėsore, pra pėr tė krijuar njė model tė doktrinės gjyqėsore, nėse janė apo jo partitė politike tė detyruara me ligj apo me Kushtetutė pėr tė qėnė subjekte tė sė drejtės sė informimit.

Pra pėr t’ia dhėnė publikut nė kohė reale informacionin qė kėrkon.Ėshtė shumė e rėndėsishme qė publiku ta dijė kush janė donatorėt,qoftė kėta edhe donatorė lokalė,pra donator tė cilėt ofrojnė njė dyqan, njė ambient me qera pėr tė bėrė biseda, qė ofrojnė tė mira materiale, diku njė drake, diku njė eveninment elektoral me qėllim qė nesėr ta kenė tė qartė qė kush janė ata individė tė cilėt kanė dhuruar pėr partitė dhe nė njė farė mėnyrė a do tentojnė kėta tė pėrfitojnė nga pushteti qė partitė marrin pėrmes fushatave zgjedhore”.

Dhe vijmė tek roli i KQZ, nė auditim qė nga momenti i miratimit tė kodit tė ri nė 2009.
“Ēfarė ka ndodhur? Nėqoftėse nė kohėn kur ishte kryetar i KQZ-sė Ilirjan Celibashi apo Arben Ristani kishte kishte praktika mė tė qarta, nė faqen online tė KQZ gjendej lista audituese e partive, lista e kryefinancierėve tė partive, tė dhėna tė sakta tė llogarive nga tė cilat partitė prisnin tė merrnin financim, nė fushatėn e fundit zgjedhore ky lloj informacioni qė ėshtė detyrim ligjor, nuk ishte i rregulluar mire nė faqen e KQZ.

Jemi nė kohėn limit tė paraqitjes sė audituesve nė KQZ pėr auditimin e financimit tė partive gjatė vitit 2014 dhe fushatės pėr zgjedhjet vendore tė qershorit. Afati i parė skadoi pėr shkak tė interesit tė ulėt.
“Pėrpjekjet pėr tė filluar njė proēedurė shorti me auditėt pėrpara shpalljes finale tė rezultatit tė zgjedhjeve, ėshtė njė pėrpjekje qė nuk ka njė bazė tė mirėfilltė ligjore, por nga ana tjetėr institucioni i auditimit, pra auditėt e pavarur janė tė rregulluar me ligj, selitė e tyre janė tė deklaruara dhe do ishte e udhės tė dėrgohej kėrkesė me shkrim pėr shprehje interesi nga KQZ, pranė secilit subjekt qė ka tė drejtė tė marrė pjesė nė short si auditues i partive. Kjo do jepte mundėsinė e njė proēesi mė tė rregullt qė pėrkon njė proēes mė tė rregullt dhe tė pėrkojė me kriteret e transparencės dhe paanėsisė”.

Dhe si te mos mjaftojė qė proēedurat e auditimit jane thjesht ēertifikuese dhe jo verfikuese tė financimeve tė partive, tani ka shumė gjasa qė as kjo tė mos ndodhė, ashtu siē ka shumė gjasa qė nesėr nė ditėn e skadimit tė afatit pėr paraqitjen e audituesve nė KQZ tė gjendet njė zgjidhje artificiale pėr tė shpėtuar proēesin nė minutėn e fundit.

Sa e ndihmon kjo tė vėrtetėn qė kėrkon shoqėria tė dijė. Kjo ėshtė njė tjetėr ēėshtje, qė kėrkon kohė dhe mund dhe nuk mund ti jepet njė pėrgjigje e minutės sė fundit.Multimedia: Ora News
Kategoria e medias: Media elektronike
Datė publikimi: 02/08/2015
Titulli i publikimit: Nesėr afati i fundit , Auditimi i financimit tė partive politike drejt dėshtimit, s’ka auditues
Pėrshkrim i publikimit: Auditimi i financimit tė partive politike pėr vitin 2014 dhe fushatės zgjedhore ka dhėnė shenjat e qarta se po shkon drejt dėshtimit ose drejt njė auditimi krejtėsisht formal.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :