Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Struktura e kontribuesve sipas sektorėve dhe karakterit tė punėsimit, 2008-2014

5 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi strukturėn e kontribuesve nė skemėn e sigurimeve shoqėrore pėr vitet 2008-2014. Pėr kryerjen e analizės jemi bazuar nė tė dhėnat statistikore pėr vitin 2014 tė publikuara nga Instituti i Sigurimeve Shoqėrore.

Subjektet qė bėjnė deklarime pėr skemėn e sigurimeve shoqėrore janė subjektet publike; firmat private; tė vetėpunėsuarit; tė vetėpunėsuarit nė bujqėsi dhe subjektet e siguruara vullnetarisht. Po ashtu, pjesė e kontribuesve janė edhe kontribuesit nga shteti dhe ata me pėrfitim afatshkurtėr, nė tė cilėt pėrfshihen kategori tė veēanta.

Pėrgjithėsisht, struktura e kontribuesve ėshtė dominuar nga kontribuesit e subjekteve publike dhe firmave private. Nė vitin 2008, kontribuesit nga sektori publik ishin mė tė lartė si nė numėr edhe nė peshėn e tyre ndaj totalit, krahasuar me kontribuesit nga firmat private.

Por duke filluar nga viti 2009 e deri nė vitin 2014 kontribuesit nga firmat private kanė tejkaluar kontribuesit nga sektori publik si nė numėr ashtu edhe nė peshėn e tyre ndaj totalit. Tė dy kėto sektorė sėbashku kanė zėnė mesatarisht 60% tė totalit tė kontribuesve pėrgjatė viteve tė shqyrtuara. 

Viti 2014 solli njė rritje tė numrit tė tė vetėpunėsuarit nė bujqėsi, ku pesha e kontribuesve nga ky sektor ishte rreth 8% mė e lartė se njė vit mė parė.Burimi: Instituti i Sigurimeve Shoqėrore    
Statistika 2014: http://www.issh.gov.al/al/wp-content/uploads/2014/02/Perb_12_14.pdf   
Komente dhe Analiza: Open Data Albania 
  

Kontribuesit nga shteti zėnė njė pėrqindje tė rėndėsishme tė totalit tė kontribuesve. Gjatė viteve 2008-2014 kjo peshė ka variuar nga rreth 5% deri nė  6.6% tė totalit tė kontribuesve. Pjesėn mė tė madhe tė kėtyre kontribuesve e zėnė tė papunėt qė pėrfitojnė pagesė papunėsie; ushtarakėt dhe policėt nė reformė; dhe gratė e pensionuara tė llogaritura pėr secilin vit raportues. Burimi: Instituti i Sigurimeve Shoqėrore    
Statistika 2014: http://www.issh.gov.al/al/wp-content/uploads/2014/02/Perb_12_14.pdf   
Komente dhe Analiza: Open Data Albania 
  

Kategoria e fundit e pėrfshirė nė skemėn e sigurimeve shoqėrore ėshtė ajo e kontribuesve me pėrfitim afatshkurtėr.Burimi: Instituti i Sigurimeve Shoqėrore    
Statistika 2014: http://www.issh.gov.al/al/wp-content/uploads/2014/02/Perb_12_14.pdf   
Komente dhe Analiza: Open Data Albania Pėr vitin 2014, numri mesatar vjetor i kontribuesve ishte 654 563, nga tė cilėt 80% ishin kontribues urbanė dhe 20% kontribues ruralė. Nė strukturėn e subjekteve kontribuese pėr vitin 2014, peshėn mė tė madhe e zėnė kontribuesit nga firmat private me rreth  35% tė totalit, mė pas kontribuesit nga subjektet publike me rreth 24% tė totalit dhe kontribuesit e vetėpunėsuar nė bujqėsi me rreth 20% tė totalit.

Pjesėn tjetėr e zėnė kategoritė e tjera tė pėrmendura, ku kontribuesit vullnetarė zėnė edhe peshėn mė tė vogėl, me rreth 1.3%. Duhet theksuar qė pesha e secilit grup ndaj totalit ka ardhur nė rėnie nė vitin 2014, me pėrjashtim tė peshės sė kontribuesve tė vetėpunėsuar nė bujqėsi qė paraqet rritje. Burimi: Instituti i Sigurimeve Shoqėrore    
Statistika 2014: http://www.issh.gov.al/al/wp-content/uploads/2014/02/Perb_12_14.pdf   
Komente dhe Analiza: Open Data Albania
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: MSc. Ina Baja