Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Kontribues nė skemėn e sigurimeve shoqėrore nė qytet dhe nė fshat 2008-2014

5 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka pėrditėsuar tė dhėnat nė lidhje me numrin e kontribuesve nė skemėn e sigurimeve shoqėrore sipas ēdo kategorie. Deri nė vitin 2013, numri i kontribuesve tė vetėpunėsuar nė bujqėsi ėshtė llogaritur mbi bazėn e periudhave tė paguara prej individėve, duke konsideruar kėtu blerjet e kryera qė prej vitit 1994 pėr shkak tė faljes sė kamatėvonesave. Kjo ėshtė njė arsye pėr shkak tė sė cilės nė raportin e vitit 2014 numri i kontribuuesve pėr vite tė caktuara ėshtė i ndryshėm nga raportet e mėparshme tė tė njėjtit vit.

Duke qenė se numri i tė vetėpunėsuarve nė bujqėsi ka zėnė njė peshė tė madhe nė totalin e kontribuesve, ky ndryshim i bazės sė llogaritjes sjell efekte tė dukshme edhe nė numrin total tė kontribuesve.  Numri total i kontribuesve ka shėnuar numrin mė tė madh nė vitin 2014 me mesatarisht 654 563 kontribues, me njė rritje prej 16.6% krahasuar me vitin 2013. Nga ana tjetėr, numri mė i ulėt i kontribuesve ėshtė shėnuar nė vitin 2009, me rreth 548 765 kontribues.Burimi: Instituti i Sigurimeve Shoqėrore    
Statistika 2013: http://www.issh.gov.al/al/wp-content/uploads/2014/02/Perb_12_13_Interneti1.pdf   
Statistika 2014: http://www.issh.gov.al/al/wp-content/uploads/2014/02/Perb_12_14.pdf   
Komente dhe Analiza: Open Data Albania   


Korrigjimi i numrit tė tė vetėpunėsuarve nė bujqėsi ka sjellė njė disbalancė tė madhe mes numrit tė kontribuesve urbanė dhe rural. Pėrgjatė viteve 2008-2014, rreth 83% e kontribuesve nė skemėn e sigurimeve shoqėrore janė kontribues urbanė. Viti 2014 shėnon vitin me numrin mė tė lartė si tė kontribuesve urbanė ashtu dhe atyre rural. Burimi: Instituti i Sigurimeve Shoqėrore    
Statistika 2013: http://www.issh.gov.al/al/wp-content/uploads/2014/02/Perb_12_13_Interneti1.pdf   
Statistika 2014: http://www.issh.gov.al/al/wp-content/uploads/2014/02/Perb_12_14.pdf   
Komente dhe Analiza: Open Data Albania  

Subjektet qė bėjnė deklarime pėr skemėn e sigurimeve shoqėrore janė subjektet publike; firmat private; tė vetėpunėsuarit; tė vetėpunėsuarit nė bujqėsi dhe subjektet e siguruara vullnetarisht.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: MSc. Ina Baja