Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Shkalla e Papunėsisė Sipas Gjinive nė Shqipėri

9 vite mė parė
share()?>

Shkalla e papunėsisė ėshtė raporti midis numrit tė tė papunėve te regjistruar dhe numrit tė popullsisė aktive (forcės sė punės). Forca e punės pėrbėn pjesėn e popullatės e cila ėshtė nė moshė pune (nė Shqipėri nga mosha 16 deri nė moshėn e pensionit), dhe ėshtė nė kėrkim tė vazhdueshėm pėr punė.

Tė dhėnat sipas gjinive pėr shkallėn e papunėsisė tregojnė cila pjesė e meshkujve dhe femrave qė bėjnė pjesė nė forcėn e punės janė tė papunė. Nga kėto tė dhėna, vihet re se shkalla e papunėsisė midis femrave nė vitin 2009 ėshtė 15.9%, ndėrsa midis meshkujve ėshtė 12.2%. Kjo diferencė gjinore ka rezultuar thuajse nė gjithė 10-vjeēarin e fundit:

Burimi: INSTAT, Ministria e Punės, Ēėshtjeve Sociale dhe Shanseve tė Barabarta
Komentet dhe analiza: ODA


Sikurse mund tė shikohet edhe nga grafiku, diferenca midis shkallės sė papunėsisė tė femrave dhe meshkujve ka qėnė rreth 6%, me pėrjashtim tė tre viteve tė fundit, madje nė 2007 pėr herė tė parė ky raport ėshtė prishur, kur ka patur mė shumė tė papunė midis meshkujve se midis femrave
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: RE