Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Tregues statistikor pėr Martesa dhe Divorce 1990-2014

5 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po pėrditėson tė dhėnat lidhur me numrin e martesave dhe divorceve sipas Regjistrit Kombėtar tė Gjendjes Civile deri nė vitin 2014. Nė vitin 2014 numri i martesave ka pėsuar njė rėnie me 0.2% krahasuar me vitin pararendės.

Ndėrsa nė njė hark mė tė gjatė kohor (1990-2014) numri i martesave ka pėsuar njė rėnie prej 18%. Kėshtu nėse nė vitin 1990 shėnohen njėzetė e tetėmijė e nėntėqind e nėntėdhjetė e dy martesa nė vitin 2014 shėnohen njėzetė e tremijė e shtatėqind e gjashtėdhjetė e nėntė.Burimi: Instituti i Statistikave (INSTAT)
Komentet dhe analiza: ODA

Qarku me numrin mė tė lartė tė martesave ėshtė ai i Tiranės nė tė cilin nė vitin 2014 janė kurorėzuar nė martesė 5,880 ēifte. Ky qark pėrbėn 25% tė totalit tė martesave tė kėtij viti. Qarqe tė tjera qė kanė pasur numėr tė madh martesash janė dhe Elbasani, Fieri e Durrėsi me mbi dymijė martesa tė regjistruara pranė Gjendjes Civile.Burimi: Instituti i Statistikave (INSTAT)
Komentet dhe analiza: ODA

Nė raport tė zhdrejtė me martesat numri i divorceve ka pėsuar rritje nė kėto 24 vite. Nga dymijė e gjashtėqind e shtatėdhjetė e pesė divorce tė shėnuara nė vitin 1990, nė katėr mijė e dyqind e dyzetė nė vitin 2014.Burimi: Instituti i Statistikave (INSTAT)
Komentet dhe analiza: ODA

Dy indikatorė qė tregojnė ndryshimin e sjelljes sociale nė vendin tonė janė dhe koeficienti bruto i martesės si dhe koeficienti i divorcit.  Koeficienti bruto i martesės ėshtė numri i martesave pėr 1.000 banorė, nė njė vit tė dhėnė, ndėrsa koeficienti i divorcit ėshtė numri i divorceve pėr 100 martesa nė njė vit tė dhėnė.

Nė vitin 1990, pėr njėmijė banorė realizoheshin 8.9 martesa, ndėrsa nė vitin 2014 ky indikator ishte 8.2. Ky koeficient pėrmban njė marzh tė lartė gabimi pėr shkak tė metodologjisė pėrllogaritėse nga Instituti i Statistikave. Ndėrsa numri i martesave merret nga Regjistri Kombėtar ku shėnohen edhe martesa tė shtetasve shqiptar jo rezident nė vend, popullsia llogaritet sipas Censusit tė fundit ku nuk shėnohen emigrantėt rezident nė vende tė huaja por ende me shtetėsi shqiptare.

Burimi: Instituti i Statistikave (INSTAT)
Komentet dhe analiza: ODA

Nga ana tjetėr, koeficienti prej 17.8 divorce pėr njėqind martesa nė vitin 2014 dėshmon pėr njė etapė tė re tė modelit social tė shoqėrisė shqiptare. Nė kėtė vit pėr ēdo njėqind martesa qė realizohen tetėmbėdhjetė pėrfundojnė nė divorce.
Burimi: Instituti i Statistikave (INSTAT)
Komentet dhe analiza: ODA


Martesa dhe Divorce ne Republikėn e Shqipėrisė 1990 - 2014Burimi: Instituti i Statistikave (INSTAT)
Komentet dhe analiza: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci