Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Shtetas tė huaj tė punėsuar nė Republikėn e Shqipėrisė 2014

5 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton lidhur me shtetas tė huaj tė pajisur me leje qėndrimi e qė jetojnė e punojnė nė Republikėn e Shqipėrisė pėr periudhėn 2011-2014. Nė vitin 2014 nė vendin tonė raportohet se janė pajisur me leje punėsimi nga Shėrbimi Kombėtar i Punėsimit dy mijė e pesėdhjetė e katėr shtetas tė huaj, pra njėqind e tridhjetė e pesė mė pak se njė vit mė parė. Sipas legjislacionit kombėtar ēdo shtetas i huaj qė pajiset me leje punėsimi ka detyrim tė ketė paraprakisht njė leje qėndrimi nė territorin e Republikės sė Shqipėrisė.

Nė harkun kohor 2011-2014 numrin mė tė madh tė lejeve tė punės pėr tė huajt e shėnon viti 2012 me 2 499 leje, nga tė cilat 2,199 pėr punėmarrės, 275 tė vetėpunėsuar dhe 25 pėr investitorė. Nė dy vitet nė vazhdim ky numėr ka ardhur duke u ulur.Burimi: Shėrbimi Kombėtar i Punėsimit

Komentet dhe analiza: ODA


Burimi: Shėrbimi Kombėtar i Punėsimit
Komentet dhe analiza: ODA

Kėta shtetas tė huaj qė kanė zgjedhur tė jetojnė e punojnė nė territorin e Republikės sė Shqipėrisė, janė tė pajisur me leje pune nė sektorė tė ndryshėm tė ekonomisė. Aktiviteti ekonomik me numrin mė tė madh tė lejeve tė punės pėr tė huajt ėshtė Ndėrtimi, i cili pėrbėn 29% tė totalit tė lejeve. Nė kėtė sektor janė lėshuar 596 leje nga 2 054 qė janė lėshuar nė total.

Sektorė tė tjerė me numėr tė lartė lejesh janė: Tregtia dhe Shėrbimet me nga 288 leje secila, Industria Pėrpunuese me 246 leje, Minierat dhe guroret me 226 leje etj.Burimi: Shėrbimi Kombėtar i Punėsimit
Komentet dhe analiza: ODA

Shtetas tė huajt tė pajisur me leje pune sipas aktivitetit ekonomik tė ndėrmarrjes 2014
Burimi: Shėrbimi Kombėtar i Punėsimit
Komentet dhe analiza: ODA

Personat qė kanė zgjedhur tė jetojnė e punojnė nė territorin e Republikės sė Shqipėrisė e qė janė tė pajisur me leje pune mė sė shumti kanė shtetėsi turke dhe zėnė 52% tė totalit tė shtetasve tė huaj qė janė tė pajisur me leje pune nė Shqipėri.

Kėta shtetas pasohen nga ata kinez me 12%, kanadez me 8%, kosovarė me 4% etj. Pra, janė 1 068 shtetas turk, 246 kinez, 164 kanadez etj qė punojnė nė Republikėn e Shqipėrisė sipas raporteve tė Shėrbimit Kombėtar tė Punėsimit.Burimi: Shėrbimi Kombėtar i Punėsimit
Komentet dhe analiza: ODA

Burimi: Shėrbimi Kombėtar i Punėsimit
Komentet dhe analiza: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci