Ndryshimi i fundit: E Premte, 22 Qershor 2018

Remitancat 2002-2014, origjina sipas vendeve

4 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka analizuar dinamikėn e remitancave pėr periudhėn 2002-2014, dhe burimet e tyre nė vitin e fundit. Remitancat janė shumė tė rėndėsishme pėr shumė vende nė zhvillim si Shqipėria. Pas Investimeve tė Huaja Direkte (IHD), remitancat janė burimi kryesor i financimit tė jashtėm si nė terma absolute ashtu edhe nė terma relative kundrejt PBB. Remitancat janė njė burim i rėndėsishėm pėr uljen e varfėrisė dhe rritjen ekonomike.

Duke filluar nga viti 2002, remitancat tė dėrguara nė Shqipėri paraqiten sipas grafikut (nė milion EUR):


Burimi: Banka e Shqiperise, Raporti Statistikor   
Komentet dhe Analiza: ODA   Dėrgesat e emigrantėve kanė rėnė me shpejtėsi sidomos pas thellimit tė krizės ekonomike tė Eurozonės. Gjatė 2014-ės, remitancat rezultuan nė shifrėn 592 milionė euro, krahasuar me 951.7 milion EUR nė vitin 2007. Kjo konfirmon rėnien e kontributit tė dėrgesave tė emigrantėve nė ekonominė vendase, nė kushtet kur kriza ekonomike nė Europė, ka ulur ndjeshėm tė ardhurat e tyre.


Grafikisht burimi i remitancave sipas vendit tė origjinės paraqitet:Burimi: Banka Botėrore, Prospects Migration and Remitances Data   
Komentet dhe Analiza: ODA
 

Remitancat sipas vendit te origjines 2010-2014


Burimi: Banka Botėrore, Prospects Migration and Remitances Data   
Komentet dhe Analiza: ODA   Burimi kryesor i remitancave mbeten Greqia (44%) dhe Italia (36%), tė dyja vende tė periferisė sė Eurozonės, tė goditura fort nga kriza ekonomike e viteve tė fundit. Kjo ka sjellė njė reduktim tė tė ardhurave tė individėve nė kėto shtete, e pėr pasojė edhe ulje tė remitancave nė Shqipėri.

Pra kriza ka ndikuar pėrmes disa kanaleve nė uljen e rritjes ekonomike dhe treguesve tė tjerė makroekonomikė.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: ODA