Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Paga mesatare mujore nė sektorin shtetėror dhe privat, Shqipėria dhe vendet e rajonit

5 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi nivelin e pagės mesatare mujore nė sektorin shtetėror dhe atė privat. Paga mesatare mujore ėshtė paga bruto qė merr njė i punėsuar nė sektorin shtetėror/privat pėr punėn qė ka kryer. Kjo pagė pėrbėhet nga: a) paga bazė pėr punėn e kryer; b) shtesa mbi pagė pėr funksione drejtuese; c) shtesa mbi pagė pėr vjetėrsi nė punė; d) shtesa mbi pagė pėr vėshtirėsi nė punė; dhe e) shtesa tė tjera tė rregullta (tituj, grada etj.) Nė pagėn mesatare mujore bruto nuk zbriten kontributet personale dhe tatimi mbi tė ardhurat.

Paga mesatare mujore bruto nė sektorin shtetėror ka pėsuar rritje tė vazhdueshme qė prej vitit 2000. Rritjen mė tė madhe paga mesatare mujore e sektorit shtetėror e ka pasur nė vitin 2007, ku krahasuar me njė vit mė parė, pagat e kėtij sektori u rritėn me rreth 17%. Nė vitin 2014, paga mesatare mujore e sektorit shtetėror pati njė rritje vjetore me vetėm 1.7%, duke shėnuar kėshtu dhe rritjen mė tė ulėt tė pagės mesatare mujore tė kėtij sektori.

Burimi: INSTAT
Komente dhe Analiza: Open Data Albania

Pėrveē pagės mesatare mujore bruto nė sektorin shtetėror pėrllogaritet edhe paga mesatare mujore bruto pėr njė tė punėsuar. Kjo pagė mesatare llogaritet si raporti i pagės dhe trajtimeve mujore me numrin e tė punėsuarve si nė sektorin shtetėror dhe atė privat. Sipas sektorėve tė ekonomisė, pagėn mesatare mujore mė tė lartė e gjejmė nė sektorin e transportit  dhe telekomunikacionit. Qė prej vitit 2000 e deri  nė vitin 2013 ky sektor ka kryesuar nivelin mė tė lartė tė pagės mesatare mujore pėr tė punėsuar.

Pėrjashtim bėn vetėm viti 2008, ku pagėn mė tė lartė mesatare mujore pėr tė punėsuar e ka sektori i ndėrtimit.  Pagat nė sektorin e ndėrtimit pėsuan njė rritje tė madhe nė vitet 2007-2009, ndėrsa nė katėr vitet e fundit paga mesatare mujore e kėtij sektori paraqitet nė rėnie. Sektori i industrisė tregon nivele nė rritje tė pagės mesatare mujore vit pas viti. Sektori i tregtisė dhe shėrbimeve kanė pėsuar rritje tė vazhdueshme tė pagės mesatare mujore deri nė vitin 2009, por pas kėtij viti paga mesatare mujore nė kėto sektorė paraqetit me luhatje.


Burimi: INSTAT
Komente dhe Analiza: Open Data Albania


Vendet e rajonit pėrllogarisin pagėn mesatare mujore bruto nė ekonominė e vendit, duke pėrfshirė dhe sektorin shtetėror dhe privat. Hungaria ka pagėn mesatare mujore bruto nė ekonomi mė tė lartė ndėr vendet e marra nė shqyrtim, me rreth 776 Euro/muaj.

Pas saj, vjen Mali i Zi me njė pagė mesatare prej 721 Euro/muaj. Vendet e tjera kanė njė pagė mesatare qė varion nga 400 Euro/muaj deri nė 700 Euro/muaj. Pėr vendin tonė paga mesatare bruto nė ekonomi pėr vitin 2014 ėshtė 324 Euro/muaj, pra mė e ulėt se paga mesatare mujore nė ekonomi nė vendet e tjera tė rajonit. Si dhe duhet theksuar qė sipas tė dhėnave, paga mesatare mujore bruto nė sektorin shtetėror ėshtė vazhdimisht shumė mė e lartė se paga mesatare mujore bruto nė ekonomi.
Burimi: INSTAT; Institutet e Statistikave tė Vendeve tė Rajonit           
Komente dhe Analiza: Open Data Albania           
Kursi i kėmbimit i datės 8 Maj 2015, sipas
http://www.xe.com/ 

Shėnim*: Tė dhėnat e marra pėr Shqipėrinė i pėrkasin sektorit shtetėror, pėr arsye mungese tė dhėnash mė tė reja.


Paga bruto mesatare mujore nė ekonomi (sektori privat dhe shtetėror) nė vendet e rajonit, 2014/2015
Burimi: INSTAT; Institutet e Statistikave tė Vendeve tė Rajonit           
Komente dhe Analiza: Open Data Albania           
Kursi i kėmbimit i datės 8 Maj 2015, sipas http://www.xe.com/ 

Shėnim*: Tė dhėnat e marra pėr Shqipėrinė i pėrkasin sektorit shtetėror, pėr arsye mungese tė dhėnash mė tė reja.
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Ina Baja