Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Papunėsia nė Shqipėri Krahasuar me Vendet e Rajonit

9 vite mė parė
share()?>

Shkalla e papunėsisė ėshtė raporti midis numrit tė tė papunėve te regjistruar dhe numrit tė popullsisė aktive (forcės sė punės). Forca e punės pėrbėn pjesėn e popullatės e cila ėshtė nė moshė pune  dhe ėshtė nė kėrkim tė vazhdueshėm pėr punė.

Krahasuar me vendet e rajonit Shqipėria paraqitet si mė poshtė:

*Vlerėsime tė FMN
Burimi: FMN
Komentet dhe Analiza: ODA


Bazuar nė shkallėn e papunėsisė, Shqipėria renditet e pesta nė rajon pas Maqedonisė (33%), Bosnje Hercegovinės (24%), Serbisė (17.4%) dhe Turqisė (14%). Ndėrkohė pas Shqipėrisė (13%) renditen: Mali i Zi (11%), Greqia (9.4%) dhe Kroacia (9.2%).

Duke bėrė njė analizė kohore, vihet re se vendi me uljen mė drastike tė shkallės sė papunėsisė gjatė dhjetėvjecarit tė fundit ėshtė Mali i Zi, ndėrsa vendi me rritjen mė tė madhe tė papunėsisė rezulton Turqia.

Njė shkallė e ulėt e papunėsisė e shtyn njė ekonomi mė pranė prodhimit potencial tė mundshėm dhe rrit mirėqėnien e popullatės.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: RE