Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 07 Shtator 2019

Eksportet, importet dhe bilanci tregtar sipas grupmallrave, 2014

5 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka pėrditėsuar tė dhėnat nė lidhje me eksportet, importet dhe bilancin tregtar sipas grupmallrave pėr vitin 2014. Sipas tė dhėnave tė analizuara, peshėn mė tė lartė tė eksporteve tė vendit tonė e zėnė dy kategori grupmallrash: a) Minerale, lėndė djegėse, energji elektrike dhe b) Tekstile dhe kėpucė. Pėr vitin 2014, kėto grupmallra zėnė secili rreth 34% tė totalit tė eksporteve. Eksportet e minerale, lėndė djegėse, energji elektrike kanė pėsuar njė rėnie me rreth 14% krahasuar me vitin 2013, ndėrsa eksportet e tekstile dhe kėpucė kanė pėsuar njė rritje me rreth 24%.

Njė tjetėr grupmallrash i rėndėsishėm janė edhe materialet e ndėrtimit dhe metalet, qė pėr vitin 2014 zėnė rreth 15% tė totalit tė eksporteve. Grupmallrat e tjera zėnė pesha mė tė vogla nė eksporte, pesha qė vargojnė nga 1 deri nė 7%.


Vlera nė mln lekė
Burimi: INSTAT   
Komente dhe Analiza: Open Data Albania   

Nė rastin e importeve, dallojmė tre grupmallra kryesore qė zėnė peshėn mė tė lartė, ku pėrmendim: a) Makineri, pajisje dhe pjesė kėmbimi; b) Ushqime, pije, duhan dhe c) Minerale, lėndė djegėse, energji elektrike. Nė vitin 2014, vlera e importeve pėr dy grupet e para tė lartpėrmendura ka pėsuar rritje krahasuar me vitin 2013. Importet pėr grupmallrat Minerale, lėndė djegėse, energji elektrike kanė pėsuar ulje pėr vitin 2014. Po ashtu njė peshė tė konsiderueshėm nė importet e vendit tonė zėnė edhe grupmallrat Produkte kimike dhe plastike; Materiale ndėrtimi dhe metale; Tekstile dhe kėpucė.Vlera nė mln lekė
Burimi: INSTAT   
Komente dhe Analiza: Open Data Albania   


Nė bilancin tregtar sipas grupmallrave, kemi njė bilanc negativ pėr tė gjithė grupmallrat me pėrjashtim tė Tekstile dhe kėpucė, ku rezulton njė bilanc tregtar pozitiv. Vlerat mė tė larta tė deficitit tregtar realizohen nga grupmallrat Makineri, pajisje dhe pjesė kėmbimi; Ushqime, pije, duhan; dhe Produkte kimike dhe plastike.

Bilanci tregtar sipas grupmallrave, 2010-2014
Vlera nė mln lekėBurimi: INSTAT   
Komente dhe Analiza: Open Data Albania   
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Ina Baja