Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Eksporte sipas destinacionit dhe importe sipas origjinės, bilanci tregtar i RSH 2010-2014

5 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka pėrditėsuar tė dhėnat mbi eksportet sipas destinacionit, importet sipas origjinės dhe bilancin tregtar pwr vitin 2014. Bilanci Tregtar mat diferencėn midis vlerės sė eksporteve dhe importeve pėr njė ekonomi. Eksportet pėrfaqėsojnė vlerėn e gjithė mallrave, shėrbimeve tė shitura apo kryera jashtė vendit, ndėrsa importet  pėrfaqėsojnė vlerėn e gjithė mallrave, shėrbimeve tė blera apo kryera nga vendet e tjera.

Nė vitin 2014, vlera e eksporteve tė vendit tonė u rrit me 3.8% krahasuar me njė vit mė parė. Por ecuria pozitive e eksporteve, ėshtė mė e vogėl se rritja e importeve. Nė vitin 2014, vlera e importeve ishte rreth 8.5% mė e lartė se njė vit mė parė. Bilanci tregtar i Republikės sė Shqipėrisė pėr vitin 2014 ishte -297 miliard lek lekė, rreth 9.4% mė i lartė se nė vitin 2013.Burimi: Drejtoria e Pėrgjithshme e Doganave; INSTAT
Komente dhe Analiza: Open Data Albania


Nė ecurinė negative tė bilancit tregtar tė Republikės sė Shqipėrisė, ndikim tė madh kanė bilancet e konsiderueshme negative tregtare me vende si Greqia, Italia, Kina, Turqia, Gjermania, Zvicra, Serbia, SHBA-ja dhe Rusia.  Pėr vitin 2014, vėmė re qė bilanci tregtar me Italinė ėshtė pėrmirėsuar, duke pėsuar njė ulje me 40%. Ndėrsa me vendet e tjera tė lartpėrmendura bilanci tregtar negativ ėshtė thelluar. Nga ana tjetėr, vendi ynė ka njė bilanc tregtar pozitiv tė konsiderueshėm me vende si Malta, Spanja, Kosova, Mali i Zi.

Bilanci tregtar sipas vendeve, 2010-2014Burimi: Drejtoria e Pėrgjithshme e Doganave; INSTAT
Komente dhe Analiza: Open Data Albania


Destinacioni kryesor i eksporteve tė Republikės sė Shqipėrisė ėshtė Italia. Vlera e eksporteve drejt Italisė ėshtė rritur vit pas vit, ku nė vitin 2014 vlera kėtyre eksporteve zuri rreth 52% tė vlerės totale tė eksporteve. Destinacione tė rėndėsishme tė eksporteve janė edhe vendet e BE, vendet e rajonit, Kina dhe SHBA. Pėr vitin 2014, kemi njė rėnie tė konsiderueshme tė eksporteve drejt vendeve si Franca, Britania e Madhe, Gjermania, Spanja, Zvicra, Kina. Ndėrsa drejt vendeve si Kosova, Maqedonia, Turqia, Greqia, Austria, Egjipti vlera e eksporteve ka pėsuar rritje gjatė vitit 2014.

Vlera e eksporteve sipas destinacioneve, 2010-2014
(Nė mln lekė)Burimi: Drejtoria e Pėrgjithshme e Doganave; INSTAT
Komente dhe Analiza: Open Data Albania


Vendi ynė importon mallra dhe shėrbime nga vende tė ndryshme, duke filluar qė nga vendet fqinje e deri tek kontinentet mė tė largėta. Importet mė tė mėdha vijnė nga vendi fqinj Italia, megjithėse pėr vitin 2014 importet nga Italia janė ulur duke zėnė rreth 30% tė vlerės sė importeve. Pjesė tė rėndėsishme tė importeve zėnė edhe importet qė vijnė nga Greqia, Kina, Turqia, Gjermania, Serbia, Zvicra, Spanja, USA, Rusia, Kanadaja, Austria ku duhet theksuar fakti qė vlera e importeve pėr secilin nga vendet e pėrmendura ka pėsuar rritje nė vitin 2014.

Vlera e importeve sipas vendeve, 2010-2014

(Nė mln lekė)
Burimi: Drejtoria e Pėrgjithshme e Doganave; INSTAT
Komente dhe Analiza: Open Data Albania


Pėr vitin 2014, rreth 77% e vlerės sė eksporteve tė Republikės sė Shqipėrisė kishin si destinacion vendet e Bashkimit Europian. Pothuaj e njėjta strukturė paraqitej edhe njė vit mė parė. Nė rastin e importeve, rreth 62% tė vlerės sė tyre vijnė nga vendet e Bashkimit Europian pėr vitin 2014,duke mbajtuar tė njėjtat raporte si nė vitin 2013.Burimi: Drejtoria e Pėrgjithshme e Doganave; INSTAT
Komente dhe Analiza: Open Data Albania


Burimi: Drejtoria e Pėrgjithshme e Doganave; INSTAT
Komente dhe Analiza: Open Data Albania
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Ina Baja