Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Tregues mbi numrin e lindjeve dhe vdekjeve 1990-2014

5 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka pėrditėsuar tė dhėnat nė lidhje me numrin e lindjeve dhe vdekjeve nė Republikėn e Shqipėrisė. Numri i lindjeve dhe vdekjeve kanė si bazė tė dhėnat nga Regjistri Kombėtar i Gjendjes Civile.

Numri i lindjeve nė vendin tonė pėrgjithėsisht paraqet njė tendencė rėnėse. Ulja vjetore mė e madhe e numrit tė lindjeve shėnohet nė vitin 2002, ku krahasuar me vitin 2001 kemi rreth 20% mė pak lindje. Ndėrsa viti me rritjen mė tė madhe vjetore tė numrit tė lindjeve ėshtė viti 1994, ku krahasuar me vitin 1993 kemi rreth 6.6% mė shumė lindje. Numri mė i madh i lindjeve ėshtė shėnuar nė vitin 1990 me  82 125 lindje, ndėrsa numri mė i ulėt i lindjeve ėshtė shėnuar nė vitin 2008 me 33 445 lindje.Burimi: INSTAT       
Komente dhe Analiza: Open Data Albania       

Nė klasifikimin e lindjeve sipas gjinisė, vihet re qė raportet nuk kanė ndryshuar nė asnjė vit. Qė prej vitit 1990 kemi mė shumė lindje tė gjinisė mashkullore sesa tė gjinisė femėrore, duke mbajtur njė koeficent mashkulliniteti (raporti lindje meshkuj/femra) mbi 1. Numri mė i lartė dhe mė i ulėt i lindjeve nė gjininė mashkullore dhe femėrore pėrkon me vitet 1990 dhe 2008, sikurse nė rastin e lindjeve totale.Burimi: INSTAT
Komente dhe Analiza: Open Data Albania

Numri i vdekjeve paraqitet nė nivele mė konstante kundrejt numrit tė lindjeve. Rritja vjetore mė e lartė e numrit tė vdekjeve ėshtė shėnuar nė vitin 2001, ku kemi rreth 16% mė shumė vdekje se njė vit mė parė. Ulja mė e madhe vjetore e numrit tė vdekjeve i pėrket vitit 1999, ku krahasuar me vitin 1998  kemi rreth 8.4% mė pak vdekje.  Nė vitin 2003 u shėnua numri mė i lartė i vdekjeve me 21 294 vdekje, ndėrsa nė vitin 2000 u shėnua numri mė i ulėt i vdekjeve me 16 421 vdekje.Burimi: INSTAT
Komente dhe Analiza: Open Data Albania


Ashtu sikurse nė rastin e lindjeve, edhe nė kėtė rast dominojnė vdekjet e gjinisė mashkullore pėr ēdo vit qė prej vitit 1990. Numri mė i ulėt i vdekjeve pėr gjininė mashkullore dhe femėrore pėrkon me vitin me numėr vdekjesh mė tė ulėt, pra vitin 2000. Nga ana tjetėr, numri mė i lartė i vdekjeve tė gjinisė mashkullore ėshtė shėnuar nė vitin 2003 me 11 897 vdekje, ndėrsa pėr femrat numri mė i lartė i vdekjeve ėshtė shėnuar nė vitin 2012, me 9 700 vdekje.Burimi: INSTAT
Komente dhe Analiza: Open Data Albania
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Ina Baja