Ndryshimi i fundit: E Hėnė, 06 Prill 2020

Shpenzimet Buxhetore tė Shqipėrisė Krahasuar me Vendet e Rajonit

8 vite mė parė
share()?>

Shpenzimet buxhetore pėrfaqsojnė investimet dhe shpenzimet e kryera nga ana e institucioneve publike duke pėrdorur mjetet e siguruara nga tė ardhurat buxhetore. Diferenca midis shpenzimeve buxhetore dhe tė ardhurave jep defiēitin buxhetor.

Nė rastin e Shqipėrisė, shpenzimet buxhetore pėr 2009 ishin rreth 379 miliardė lekė ose 33% e PBB-sė.

Krahasuar me vendet e rajonit Shqipėria paraqitet si mė poshtė:


*Vlerėsime tė FMN
Burimi: FMN
Komentet dhe Analiza: ODA

Sikurse mund tė shikohet edhe nga grafiku, Shqipėria ka shpenzimet buxhetore ndaj PBB-sė mė tė ulta nė rajon. Ndėrkohė nė vend tė parė renditet: Greqia (50.4%) e ndjekur nga Bosnja dhe Hercegovina (50%), Mali i Zi (47%), Serbia (44%), Kroacia (42%), Turqia (37%), Maqedonia (33%) dhe Kosova (31%).

Duke bėrė njė analizė kohore, vihet re se vendi me uljen mė tė madhe tė shpenzimeve buxhetore gjatė dhjetėvjecarit tė fundit ėshtė Bosnje Hercegovina, ndėrsa vendi me rritjen mė tė madhe ėshtė Kosova.

Shpenzimet buxhetore tė njė vendi financohen kryesisht nga tė ardhurat buxhetore si dhe nga borxhi apo privatizimet e objekteve publike. Pėrgjithėsisht tė ardhurat dhe shpenzimet buxhetore duhet tė ndryshojnė nė mėnyrė proporcionale, nė mėnyrė qė tė evitohet marrja e borxhit nė nivele jo optimale.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: RE