Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Inflacioni nė Shqipėri Krahasuar me Vendet e Rajonit

9 vite mė parė
share()?>

Inflacioni ėshtė njė tregues I ndryshimi tė nivelit tė pėrgjithshėm tė ēmimeve nė njė ekonomi.

Inflacioni matet si ndryshimi i Indeksit tė ēmimeve tė konsumit (IĒK), I cili mat ndryshimin e ēmimit tė njė shporte artikujsh qė pėrfaqson ato mallra qė konsumohen zakonisht nga njė familje. Nė rastin e Shqipėrisė, norma vjetore e inflacionit pėr 2009 ishte 3.7%, ndėrsa pėr 2010 ishte 3.4%.

Krahasuar me vendet e rajonit Shqipėria paraqitet si mė poshtė:


*Vlerėsime tė FMN
Burimi: FMN
Komentet dhe Analiza: ODA


Shqipėria renditet e treta nė rajon pas Serbisė (6.58%) dhe Turqisė (6.53%), tė cilat janė karakterizuar nga periudha hiperinflacionare nė dekadėn e fundit. Ndėrkohė pas Shqipėrisė renditen: Greqia (2%), Kroacia (1.9%), Kosova (0.1%), Bosnja dhe Hercegovina (-0.025%) dhe Maqedonia (-1.64%).
Duke bėrė njė analizė kohore, vihet re se vendi me uljen mė drastike tė inflacionit gjatė dhjetėvjecarit tė fundit ėshtė Serbia. Nė rastin e Shqipėrisė, inflacioni ėshtė luhatur rreth normės 3%.
Njė normė inflacioni e qėndrueshme, ėshtė e domosdoshme pėr rritjen ekonomike dhe pėrmirsimin e mirėqėnies nė njė vend.


Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: RE